Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Grotniki


Informacje o Grotniki:

Ilość ulic: 28

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.896832

Współrzedne geograficzne E: 19.310806

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 42

Wysokośc npm: 150 > 188 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: EZG

Dzielnice, Grotniki

  • Dzielnica: Krzemień

Grotniki (województwo łódzkie)

Grotniki – sołectwo w Polsce położone w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim, w gminie Zgierz. Wraz z sołectwami Jedlicze oraz Ustronie tworzy miejscowość letniskowo-wypoczynkową Grotniki.

Grotniki są najprawdopodobniej najmłodszą miejscowością na terenie gminy Zgierz. Oficjalne pojawienie się na mapach datuje się na rok 1924 (wraz z powstaniem linii kolejowej Łódź – Kutno i wybudowaniem stacji kolejowej), aczkolwiek historia tych terenów sięga wielu lat wstecz (Jedlicze i Ustronie są stosunkowo starymi wsiami).

Geneza miejscowości związana jest z postacią generała barona Michaiła Mielnikowa, carskiego zarządcy okolicznych lasów. W 1905 r. wybudował on pałacyk oraz folwark, który nazwał Grotniki (od nazwy miejscowości w Górach Świętokrzyskich, w której przebywał poprzednio, a którą przypominały mu te podłódzkie tereny).

Po I wojnie światowej tereny te stały się własnością rodziny Jungowskich, fundatorów kościoła (obecnie kościoła parafialnego pw. Niepokalanego Poczęcia NMP). Z początkiem lat 20. XX w. rozparcelowali oni swój majątek, przeznaczając go na działki letniskowe. W 1924 r. poprowadzona została linia kolejowa z Łodzi do Kutna, która zapoczątkowała "karierę" letniskowo-wypoczynkową miejscowości.

W okresie międzywojennym Grotniki zyskały uznanie wczasowiczów ze względu na wspaniałe walory środowiska przyrodniczego oraz mikroklimat posiadający cechy zbliżone do mikroklimatu Rabki. Wraz z podobnymi im miejscowościami, tj. Sokolnikami i Kolumną stały się ulubionymi letniskami mieszkańców aglomeracji łódzkiej.

Po II wojnie światowej nastąpił dalszy rozwój miejscowości. Powstała tu znaczna liczba ośrodków kolonijnych i wczasowych, wybudowano szkołę podstawową tysiąclatkę. Z końcem lat 80. XX w., w związku z przemianami ustrojowymi zmienił się częściowo charakter Grotnik. Zaczęły pełnić funkcję "sypialni" dla mieszkańców aglomeracji łódzkiej.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do ówczesnego województwa łódzkiego.

Zobacz też

  • Grotniki (przystanek kolejowy)

Kody pocztowe, Grotniki (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Grotniki
Średnia ocena: 4.1
liczba ocen: 5

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Grotniki, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Grotniki

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 09:12:05

Szybka zmiana regionu Polski