Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Chotyłów


Informacje o Chotyłów:

Ilość ulic: 20

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.000000

Współrzedne geograficzne E: 23.367001

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 83

Tablice rejestracyjne: LBI

Chotyłów

Chotyłów – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Piszczac nad rzeką Lutnią.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie bialskopodlaskim.

Historia

Od XVIII wieku folwark należący do klucza kijowieckiego. Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego wskazuje Chotyłów jako folwark w powiecie bialskim, gminie Piszczac, parafii Piszczac. Pod koniec XIX wieku było w nim 13 domostw i 137 mieszkańców, a obszar liczył 1055 morg o położeniu płaskim z glebami pierwszej klasy.

Od XIX wieku Chotyłów przejściowo posiadali: Antoni Nieprzecki, Jan Granatowicz, Erazm Mańkowski, Andrzej Ruttié, Jan Wernera, Ajzyk Czarny, zaś od 1905 r. – Józef Bosiacki.

Komunikacja

Chotyłów leży na trasie otwartej w 1867 roku linii kolejowej Warszawa-Brześć, będącej częścią szlaku Berlin-Warszawa-Moskwa. 5 km na północ od Chotyłowa przebiega trasa europejska 30, która w Polsce ma numer 2.

Edukacja

W Chotyłowie funkcjonują trzy placówki oświatowe:

  • Przedszkole Samorządowe
  • Szkoła Podstawowa
  • Gimnazjum Publiczne

Sport

We wsi działał powstały w 1972 roku klub piłkarski Lutnia Chotyłów, który pod koniec lat dziewięćdziesiątych został przemianowany na Lutnia Piszczac. Od roku 2009 funkcjonuje Fan Club AZS Podlasie Biała Podlaska.

W Chotyłowie znajduje się siłownia z pełnym wyposażeniem (urządzenia do ćwiczeń siłowych, stoły pingpongowe, TV, bieżnie).

Lutnia Chotyłów

Klub GLKS Lutnia, do roku 1998 LPKS (Ludowy Pożarniczy Klub Sportowy) Lutnia Chotyłów, powstał w 1972 roku. Jego założycielami byli: Marian Kapyś, Zofia i Józef Czapigowie oraz Stefan Mrozowski. Po śmierci Mariana Kapysia, pełniącego przez wiele lat funkcje prezesa klubu, corocznie rozgrywany jest memoriał jego imienia.

Największym osiągnięciem piłkarzy z Chotyłowa były występy w bialskopodlasko – chełmskiej klasie międzywojewódzkiej w sezonie 1982/83.

Gospodarka

  • przemysł wydobywczy (eksploatacja pokładów gliny)
  • przemysł spożywczy (hodowla ryb)
  • przemysł metalowy (odlewnia żeliwa)
  • przemysł materiałów budowlanych (produkcja cegieł, pustaków oraz obróbka kamienia)
  • przemysł drzewny (składnica drewna i tartak)

Turystyka

Główną atrakcją turystyczną Chotyłowa są sztuczne zbiorniki wodne tzw. kubiki. W sezonie letnim kubiki są częstym celem weekendowych wypadów mieszkańców Białej Podlaskiej i okolic. W sezonie letnim można korzystać z wypożyczalni rowerów wodnych. Dla wczasowiczów przeznaczone są boiska do siatkówki, koszykówki i kort tenisowy.

Obecnie tworzona jest plaża oraz dodatkowe boiska.

Zabytki

  • Zabytkowa stacja kolejowa w stylu dworkowym z 1867 roku
  • Murowany dom dróżnika z 1867 roku.
Dworzec

We wsi znajduje się dworzec z 1867 r., gruntownie przebudowany w latach 20. XX w. (projektował Władysław Kwapiszewski), w tzw. stylu dworkowym. Murowany, otynkowany. Frontem zwrócony na północ. Na planie prostokąta, z węższymi dobudówkami po bokach. Parterowy, z mieszkalnym poddaszem. Elewacje siedmioosiowe, boczne trójosiowe, rozczłonkowane uproszczonymi pilastrami, zwieńczone uproszczonym belkowaniem; we frontowej trójboczny centralny ryzalit, mieszczący przedsionek. Okna zamknięte półkoliście. Dach wysoki, czterospadowy, łamany, z facjatkami w dolnej połaci, kryty blachą, nad przedsionkiem pagodowy.

Dom dróżnika

Na zachód od dworca znajduje się dom dróżnika z ok. 1867 r. Murowany z cegły, otynkowany. Frontem zwrócony na północ, parterowy, siedmioosiowy. Elewacje boniowane na narożach, otwory prostokątne, w szerokich opaskach. Dach dwuspadowy, kryty blachą

Ciekawostki

Jeden z uczestników biegu w filmie "Wielki Bieg" przedstawia się, że pochodzi z Chotyłowa, powiat Biała Podlaska.

Zobacz też

  • Chotyłów (stacja kolejowa)
  • Nadleśnictwo Chotyłów
  • Karol Chełmiński

Kody pocztowe, Chotyłów (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Chotyłów
Średnia ocena: 3.4
liczba ocen: 2

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Chotyłów, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Chotyłów

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 15:50:46

Szybka zmiana regionu Polski