Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Małaszewicze Małe


Informacje o Małaszewicze Małe:

Ilość ulic: 7

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.033001

Współrzedne geograficzne E: 23.533001

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 83

Tablice rejestracyjne: LBI

Małaszewicze Małe

Małaszewicze Małe – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Terespol.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bialskopodlaskiego.

Małaszewicze Małe położone są wzdłuż drogi E-30. Jest także kilka innych małych dróg (Kodeńska, Zastawek, Krótka, Wspólna), gdzie jeszcze mieszkają ludzie.

Historia

W początkach swego istnienia wieś była w rękach Tatarów, którzy władali nią do 1915 roku. Kiedy wybuchła wojna, mieszkańcy nadbużańskich wsi, w tym i Tatarzy z Małaszewicz Małych, zostali wywiezieni w głąb Rosji.

Akt darowizny nieruchomości ziemskiej dokonany przez właściciela majątku Małaszewicze Małe, wywodzącego się z tatarskiej rodziny porucznika Abrahama Koryckiego z 7 IX 1811 roku:

W 1907 roku mieszkańców wsi wstrząsnął mord dokonany w celach rabunkowych na Stefanii Buczackiej. Po latach, dzięki zeznaniom pokojówki ustalono sprawców.

Przed wybuchem II wojny światowej Małaszewicze Małe należały do gminy Kobylany.

We wsi powstało wojskowe lotnisko (najstarsi mieszkańcy mówią, że było ono ogromne, historia potwierdza, że było one największe wówczas w Europie). Do września 1939r było to lotnisko Polskie. Właśnie na Lotnisku w Małaszewiczach następowało uzbrajanie odebranych z zakładów samolotów PZL.37 Łoś. Lotnisko spełniało dość istotną rolę podczas oblężenia wojsk niemieckich pod Stalingradem podczas tzw. mostu powietrznego o którym mówił Gering. Tu lądowały min Me-323 Gigant i inne samoloty z zaopatrzeniem dla wojska. W czasie wojny Niemcy częściowo je zbombardowali, a później odbudowali i wykorzystali do swoich potrzeb. Kiedy się wycofywali zniszczyli lotnisko. Zostały po nim dwa hangary (istniejące do dzisiaj) i dwa bloki, które należą do Małaszewicz.

Na terenie byłego lotniska znajduje się obecnie Wolny Obszar Celny (WOC), gdzie mieści się kilka firm m.in.: Gaspol i do niedawna Zakłady Mięsne "Dolina Łąk".

Na terenie Małaszewicz Małych znajduje się drewniany dworek z 1938 roku. Kiedyś otaczał go piękny park krajobrazowy, a dziś kemping.

W 1939 roku fort znajdujący się na drodze do Terespola stał się miejscem tragedii ludności cywilnej. Przed wojną polskie władze ulokowały w nim magazyn benzyny dla pobliskiego lotniska. Kiedy wojsko polskie opuściło teren Podlasia, miejscowa ludność zaczęła się zaopatrywać w paliwo z opuszczonych magazynów. 8 września (tak podają źródła historyczne), rankiem, ktoś zaprószył ogień (najprawdopodobniej chciał rozjaśnić sobie drogę). Doszło do potężnej eksplozji, w efekcie której zginęły 42 osoby (ludność z okolicznych wsi podaje większą liczbę ofiar). Potężne mury fortu zostały rozerwane przez eksplozję i można je oglądać do dziś.

W Małaszewiczach Małych w czasie II wojny światowej istniało także kino niemieckie oraz na przełomie lat 80-90 biblioteka.

Obecnie znajdują się tu dwa sklepy spożywcze "Dajana" i "GS". Wieś posiada sieć wodociągową, kanalizacyjną i telefoniczną.

Zobacz też

Pokaż ulice na literę: (Znalazłem 7)

CKPWZ

Kody pocztowe, Małaszewicze Małe (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Małaszewicze Małe
Średnia ocena: 4.4
liczba ocen: 15

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Małaszewicze Małe, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Małaszewicze Małe

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 15:56:07

Szybka zmiana regionu Polski