Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Biszcza


Informacje o Biszcza:

Ilość ulic: 1

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.410561

Współrzedne geograficzne E: 22.642220

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 84

Liczba ludności: 1

Tablice rejestracyjne: LBL

Dzielnice, Biszcza

  • Dzielnica: Biszcza-Kolonia

  • Dzielnica: Biszcza-Osiedle

  • Dzielnica: Folwark

  • Dzielnica: Glinki

  • Dzielnica: Koniec

  • Dzielnica: Kopytek

  • Dzielnica: Kucharze

  • Dzielnica: Plebania

  • Dzielnica: Podmajdanie

  • Dzielnica: Za Mechlowym Wygonem

  • Dzielnica: Żyły

Biszcza

Biszcza (do 30 grudnia 1999 Biszcza Pierwsza) – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie biłgorajskim, w gminie Biszcza, na Płaskowyżu Tarnogrodzkim, nad rzeką Łazobną.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zamojskiego. Miejscowość jest siedzibą gminy wiejskiej Biszcza.

W Biszczy urodziła się w 1949 roku Genowefa Tokarska, od 2007 wojewoda lubelski, a wcześniej wielokrotny wójt gminy Biszcza.

Infrastruktura i kultura

Biszcza składa się z dwóch części – Biszczy-Osiedla (dawniej Biszczy Pierwszej) na południu Biszczy-Kolonii (dawniej Biszczy Drugiej) na północy oraz Biszczy-Trzeciej zwanej Kopytkiem. Miejscowość liczy około 2000 mieszkańców. W Biszczy znajduje się Gminny Ośrodek Zdrowia, poczta, przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. Działa tu Gminny Ośrodek Kultury (z zespołem śpiewaczym Rutyna) oraz oraz Gminna Biblioteka Publiczna. Sport oparty jest o drużynę piłki nożnej Albatros.

Historia

Biszcza powstała na przełomie XV i XVI wieku jako część starostwa krzeszowskiego, z którym w 1588 roku została oddana przez Sejm kanclerzowi Janowi Zamoyskiemu i jego spadkobiercom. W dokumentach jeszcze do połowy XVIII miejscowość funkcjonuje pod nazwą Biescza. Do XX wieku Biszcza była ośrodkiem klucza dóbr ordynackich, a 1 stycznia 1867 została stolicą gminy w nowo utworzonym powiecie biłgorajskim.

W czasie okupacji hitlerowskiej, hitlerowcy wymordowali biszczańskich Żydów, natomiast polskich mieszkańców wysiedlono (ich mienie objęli Ukraińcy).

Po II wojnie światowej w Biszczy powstało duże Państwowe Gospodarstwo Rolne.

Zabytki i turystyka

Głównym zabytkiem Biszczy jest kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Jezusa z 1912. Wzniesiony jako cerkiew prawosławna, w 1919 roku został zrekoncyliowany na świątynię katolicką.

W centrum wsi, przed Urzędem Gminy znajduje się pomnik ku czci legionistów poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Epitafium na budynku Urzędu Gminy upamiętnia pacyfikację mieszkańców wsi w 1945 r.

W Biszczy mieści się także prywatne muzeum militariów Antoniego Kurowskiego, dowódcy plutonu kawalerzystów im. 3 Pułku Ułanów Śląskich (tzw. Izba Pamięci).

Okolice Biszczy mają warunki naturalne do rozwoju turystyki wypoczynkowej i agroturystyki. Biszcza praktycznie nie posiada bazy noclegowej; najbliższe ośrodki zapewniające nocleg i wyżywienie znajdują się w Żarach i w Wólce Biskiej, bądź w Tarnogrodzie.

Struktury wyznaniowe

  • kościół rzymskokatolicki
  • Świadkowie Jehowy


Zobacz też: Biszewo


Pokaż ulice na literę: (Znalazłem 1)

O

Kody pocztowe, Biszcza (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Biszcza
Średnia ocena: 4.1
liczba ocen: 19

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Biszcza, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Biszcza

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 13:41:57

Szybka zmiana regionu Polski