Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Honiatycze


Informacje o Honiatycze:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.700001

Współrzedne geograficzne E: 23.667000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 84

Tablice rejestracyjne: LHR

Dzielnice, Honiatycze

  • Dzielnica: Darmocha

  • Dzielnica: Karczunek

  • Dzielnica: Niemirówka

  • Dzielnica: Wygon

  • Dzielnica: Zagrobla

Honiatycze

Honiatycze – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie hrubieszowskim, w gminie Werbkowice.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zamojskiego.

Do czasów kasaty w 1875 była tutaj filia parafii unickiej w Wakijowie (wieś na terenie łacińskiej parafii Perespa). Łacinnicy należeli do parafii Dub. Pierwotny kościół, drewniany, został zniszczony w czasie I wojny światowej, a spalony w 1943 (lub 1944). Była to dawna świątynia unicka, później zamieniona na prawosławną, a po roku 1918 została wyświęcona na świątynię katolicką.

W 1944 r. wieś została doszczętnie spalona przez UPA (powstańców ukraińskich). Nie oszczędzono też kościoła. Po wojennej pożodze ocalali mieszkańcy Honiatycz zabrali się do odbudowy domostw i świątyni. Nielegalnie, po kryjomu i bez zgody ówczesnych władz w roku 1956 wybudowano drewniany kościółek. Wielu budowniczych tego kościółka spotykały represje. Na stałe zamieszkał w Honiatyczach emerytowany ksiądz o nazwisku Gąsiorowski, z czasem erygowano parafię.

Wieś należy do parafii rzymskokatolickiej Honiatycze, dekanat tyszowiecki w diecezji zamojsko-lubaczowskiej. We wsi kościół, pw. Wniebowzięcia NMP, murowany, o powierzchni 250 m, z 1993 r. Wieża zaniżona (w niej dzwon z 1960). Na ścianie głównej okazały krzyż, pod krzyżem obraz Wniebowzięcia NMP, malowany na płótnie. W prawym rogu figurka MB Fatimskiej. Droga Krzyżowa z r. 1882 (odnowiona). Poświęcony, w 1993, przez bpa zamojsko-lubaczowskiego Jana Śrutwę. Przy kościele mogiła żołnierska z 1920.

Na miejscu obecnego kościoła stał poprzednio wybudowany w 1956 przez parafian kościół drewniany pw. Wniebowzięcia NMP,, jednonawowy (poświęcony przez dziekana tyszowieckiego, ks. Tarkowskiego), ale był mniejszy. Wyposażono go w drewniany ołtarz, wyk. w 1958 przez miejscowego stolarza, Jana Grzesiuka. W ołtarzu tym znajdował się obraz Wniebowzięcia NMP. Rozebrany w 1993 r.

Za wsią w odległości ok. 1 km od kościoła znajduje się cmentarz rzymskokatolicki, dawniej greckokatolicki i prawosławny w Honiatyczach, czynny, założony przed 1875, w kształcie czworoboku o pow. 0,55 ha.

Na terenie wsi znajduje się pomnik upamiętniający ofiary i obrońców niepodległości Polski.

Zbiorowa mogiła rozstrzelanych przez hitlerowców mieszkańców Honiatycz narodowości żydowskiej

Jest też zbiorowa mogiła rozstrzelanych przez hitlerowców mieszkańców Honiatycz narodowości żydowskiej (jeszcze nieupamiętniona). Ta zbiorowa mogiła (znajduje się za stodołą jednego z gospodarstw rolnych leżących w pobliżu kościoła w Honiatyczach) ciągle czeka na upamiętnienie w postaci chociażby skromnej tablicy.

Przez wiele lat wieś Honiatycze należała do rodu Rulikowskich herbu Korab.Kaplica grobowa Rulikowskich z 1910 roku stoi na cmentarzu w Dubie.

Na dzień 12.01.2007. wieś liczyła 216 mieszkańców, w tym 106 kobiet i 110 mężczyzn.

Zobacz też

Kody pocztowe, Honiatycze (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Honiatycze
Średnia ocena: 4.2
liczba ocen: 29

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Honiatycze, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Honiatycze

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 16:06:08

Szybka zmiana regionu Polski