Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Potoczek


Informacje o Potoczek:

Ilość ulic: 1

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.759171

Współrzedne geograficzne E: 22.218889

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 15

SIMC: 0803905

Tablice rejestracyjne: LJA

Dzielnice, Potoczek

  • Dzielnica: Brzeziny Potockie

  • Dzielnica: Dębinki

  • Dzielnica: Fabryka

  • Dzielnica: Grójec

  • Dzielnica: Potoczek-Kolonia

Potoczek (powiat janowski)

Potoczek – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie janowskim, w gminie Potok Wielki. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa tarnobrzeskiego. Miejscowość leży nad brzegami sanny, oraz niewielkiego jej dopływu o nazwie Stanianka. W jej krajobrazie szczególną uwagę zwracają liczne stawy rybne.

Miejscowa ludność wyznania katolickiego przynależy do Parafii św. Stanisława w Modliborzycach. W miejscowości funkcjonuje jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej posiadająca własna remizę strażacką oraz filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Potoku Wielkim.

Historia

Miejscowość pierwszy raz wzmiankowana była już w 1407 roku jako własność Dziersława. Kilka lat później dziedzicem był Czader, właściciel Potoka. W ten sposób wieś weszła w skład kompleksu osadniczego Potoka. W II połowie XV wieku była własnością Koconków. Później często zmieniała właścicieli. W XVII wieku władali nią Wronowscy, następnie Zamojscy, od których to w 1731 roku kupili wieś Karscy. W 1788 roku wskutek podziału rodzinnego Potoczek przeszedł w ręce Wybranowskich, a w XIX wieku Wolskich.

Dobra Potoczek obejmowały swego czasu znaczne obszary, na których powstały wsie: Dąbrówka, Dąbrowica, Brzeziny i Maliniec.

Około 1781 roku we wsi zbudowano prywatną kaplicę. W 1827 roku Potoczek liczył 40 domów i 267 mieszkańców. W 1870 roku od Wybranowskich dobra potoczkowskie nabył Adam Przanowski, który stworzył z nich wzorcowe gospodarstwo ziemiańskie. Rozwinął intensywną gospodarkę rybną (od 1879 r.) meliorując bagna i mokradła. Uruchomił: cegielnię, wapniarkę, 2 młyny, tartak, krochmalnię, gonciarnię, smolarnię oraz węglarnię. Zbudował nowy murowany dwór i założył ogród owocowy.

W 1921 roku wieś liczyła 435 mieszkańców. Jeszcze w okresie okupacji austriackiej około 1917 roku powstała szkoła. Wskutek reformy rolnej w 1944 roku majątek Przanowskich został rozparcelowany.

W latach 1955-1973 Potoczek był siedzibą gromady. W 1973 roku uruchomiono pocztę, a w następnym roku remizę ze świetlicę. W 1976 roku powstał Zespół Szkół Rolniczych, który swój początek wziął w 1961 roku od zasadniczej szkoły rolniczej.

Części wsi

Brzeziny Potockie - część wsi, wzmiankowana już w 1718 roku. Początkowo należały do Zamojskich, później Karskich, w XIX wieku w częściach do właścicieli dóbr Potoczek, Lachmanów i plebana potockiego. W II połowie XIX wieku powstała kolonia Warsza-Brzeziny. W 1897 roku Brzeziny liczyły 125 mieszkańców, a w 1921 roku 20 domów i 109 osób.
Grójec - część wsi, powstała około 1872 roku. Został zasiedlony przez osadników z Galicji. W 1877 roku były tutaj zabudowania dworskie należące do folwarku Potoczek. W 1921 roku Grójec liczył 8 domów i 47 mieszkańców.
Fabryka - część wsi Potoczek. Pod koniec XIX wieku wydzielono z dóbr Potoczek folwark Dębinki lokalizując tutaj młyn wodny, tartak i fabrykę mączki kartoflanej, zatrudniającą kilkunastu robotników. W 1905 roku mieszkało tutaj 14 osób. W XX wieku utrwaliła się nazwa Fabryka.
Potoczek Kolonia - część wsi, powstała po 1944 roku wskutek parcelacji dóbr Potoczek.

Oświata

W potoczku obiektach podworskich funkcjonuje Zespół Szkół Rolniczych, w którego skład wchodzą:

  • Technikum Rolnicze,
  • Technikum Rolnicze dla Dorosłych,
  • Technikum Ochrony Środowiska,
  • Liceum Zawodowe,
  • Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego,
  • Wieczorowe Technikum Rolnicze
  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa.

Ponad to w miejscowości znajduje się:

  • Publiczna Szkoła Podstawowa z oddziałem Przedszkolnym.
  • Publiczne Gimnazjum

Zobacz też

  • Potoczek

Pokaż ulice na literę: (Znalazłem 1)

O

Kody pocztowe, Potoczek (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Potoczek
Średnia ocena: 3.1
liczba ocen: 8

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Potoczek, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Potoczek

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 16:08:21

Szybka zmiana regionu Polski