Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Siedliska


Informacje o Siedliska:

Współrzedne geograficzne N: 51.057781

Współrzedne geograficzne E: 22.931110

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 81

Liczba ludności: 520

Tablice rejestracyjne: LKS

Oficjalna strona miejscowości

Siedliska (powiat krasnostawski)

Siedliska – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim, w gminie Fajsławice.

Wskazówka - na terenie wsi ustanowiono dwa sołectwa: Siedliska Pierwsze i Siedliska Drugie.

W 1571 r. nastąpił pierwszy znaczny napływ arian z Lublina spowodowany ich wypędzeniem z tego miasta. Kolejny napływ arian nastąpił w latach 1645-1658. Ich przybycie miało istotny wpływ na okoliczną gospodarkę i zwiększyło dochody ludności ze sprzedaży produktów rolnych.

Starożytna Polska: pod względem historycznym, jeograficznym i statystycznym Michał Baliński, Tymoteusz Lipieński, 1845:

Siedliska czyli Siedliska Wielkie, wieś między Fajsławicami a Częstoborowicami, blisko drogi z Piasków do Krasnegostawu, o półtory mili od pierwszych położona, dziedzictwo dawne Suchodolskich herbu Janina. W niej podług podania miejscowego mieszkał w r. 1559 Mikołaj Suchodolski wielki orędownik różnowierców, który przejąwszy się nauką Leliusza Socyna w r. 1551 do Polski wniesioną, tu pierwszy miał jej zasady wyznawać i zwolenników liczbę pomnażać. Z czasem bardzo wiele osób zjeżdzać się zaczęło do Siedlisk dla nabożeństwa aryańskiego, że zaś nie było kościoła, odprawiano je, podług tradycyi, w browarze zbudowanym nad strumieniem, który przetrwał aż do naszych czasów. Dla częstych i licznych zjazdów, konsumpcya żywności w tej wsi tak się podniosła, że targi na nią znaczne jakby w mieście odbywano: i dotąd jest miejsce rynkiem zwane. Był tu naprzód pastorem i kaznodzieją Andrzej Lubieniecki herbu Rola, brat Stanisława, autor dzieła: Poloneutichia, i tu r. 1622 umarł mając lat 72. Po nim obowiązki te sprawował do r. 1648 Krzysztof Lubieniecki, a następnie sławny ów Andrzej Wiszowaty wnuk Socyna. Ten za zbliżeniem się Kozaków pod Chmielnickim r. 1648 idących z Wołynia ku Lublinowi, i mordujących Aryanów, schronił się przed niemi do Gdańska, skąd już do Siedlisk nie powrócił. Następcą jego w zarządzie kościelnym był Jan Ciachowski wnuk Szomana, znanego protestanta Lubelskiego. Pod Ciachowskim ćwiczył się w naukach ów Stanisław Lubieniecki syn Krzysztofa, pisarz historyi Reformacyi w Polsce, i tu w Siedliskach był jego pomocnikiem jako pastora w 1652 — 3 latach. Zbor Aryański w Siedliskach, upadł niedługo po szwedzkiej wojnie, t. j. w r. 1658; sam nawet opiekun jego Suchodolski nieugięty w zasadach swoich poszedł z wielu innemi na wygnanie do Siedmiogrodu, gdzie razem z bracią losu nieszczęśliwego wszystkich współwyznawców był uczestnikiem.

Kilka dni temu lochy ariańskie zostały odkryte przypadkowo. Pod ostatnią osią 30-tonowego kombajnu buraczanego zapadła się ziemia. Nie wiadomo, w którym kierunku biegną lochy. Tunele biegną w trzech kierunkach ale tylko jeden chodnik jest drożny. Kilka lat temu w pobliżu miejsca gdzie teraz odkryto lochy jeden z gospodarzy znalazł garnek wypełniony monetami z czasów Jana II Kazimierza Wazy, czyli z ostatniego okresu istnienia arian.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do ówczesnego województwa lubelskiego.

Ocena internautów miejscowości Siedliska
Średnia ocena: 3.8
liczba ocen: 6

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Siedliska, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Siedliska

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 03:37:53

Szybka zmiana regionu Polski