Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Ciechomin


Informacje o Ciechomin:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.879169

Współrzedne geograficzne E: 21.951389

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 25

Tablice rejestracyjne: LLU

Dzielnice, Ciechomin

  • Dzielnica: Ciechomin Podworski

  • Dzielnica: Ciechomin Włościański

  • Dzielnica: Krzaki

Ciechomin (województwo lubelskie)

Ciechomin – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie łukowskim, w gminie Wola Mysłowska.

Miejscowość była przejściowo siedzibą gminy Mysłów. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego.

Historia

W średniowieczu Ciechomin należał do ziemi stężyckiej w dawnym województwie sandomierskim w Małopolsce. Był miejscowością na pograniczu księstw. Na przełomie XIV i XVIII w. właścicielem ziemi była rodzina Zakrzewskich, których majątek obejmował między innymi: Guzówkę, Wiśniówkę, Celej, Powały, Ciechomin, Wola Ciechomską (dzisiejsza Wólka Ciechomska), Żelechów, Nowe Zadybie, Stare Zadybie. Już w 1794 r. zgodnie z obietnicą Tadeusza Kościuszki Ignacy Wyssogota Zakrzewski (także uczestnik powstania kościuszkowskiego, prezydent Warszawy w czasie Sejmu Wielkiego) zniósł pańszczyznę na tych ziemiach. Chłopi dostali wolność. Po trzecim rozbiorze tereny te należały do zaboru austriackiego. Po wojnach Napoleońskich Ciechomin leżał w księstwie Warszawskim. A po kongresie wiedeńskim w 1815 r. należał do Królestwa Polskiego, co oznacza że zaborcą byli Rosjanie.

Ważną postacią z Ciechomina był Gustaw Stanisław Antoni Zakrzewski. Wnuk Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego. Urodzony 17 sierpnia 1837 roku, był on działaczem Komitetu Centralnego Narodowego, członkiem władz wojewódzkich, a później centralnych. 23 listopada 1862 r. razem z księdzem Brzózką i innymi działaczami w Ciechominie opracowali plany wybuchu powstania styczniowego. Razem z księdzem Brzózką organizowali atak na Łuków, a także bazę wypadową w lasach Różańskich (w Jacie). Najprawdopodobniej to w Ciechominie były tajne magazyny powstańców. Gustaw Zakrzewski zorganizował własny oddział powstańczy, który to miał zaopatrywać oddziały powstańcze, miał być oddziałem kwatermistrzowskim, ale nie unikał walk z Rosjanami. Walczył pod Garwolinem (Aleksandrówką, Gończycami, Kobylą Wolą, Garwolinem, Żyrzynem, Lizocinem, Krzywdą, Wróbliną, Fiukówką, Rudą koło Krzywdy oraz Batorzem). Za udział w powstaniu Zakrzewski został awansowany do stopnia majora. Aby ujść z życiem musiał emigrować i przebywał w Krakowie, a następnie przeniósł się do Lwowa gdzie zmarł w 1907 r. Za udział w powstaniu władze carskie rozparcelowały majątek rodziny Zakrzewskich.

Na przełomie XIX i XX w. Ciechominie był wiatrak, który sprzedano do Łukówca. Podczas II wojny światowej do Ciechomina dotarły oddziały generała Kleberga z bitwy pod Kockiem. W trakcie wojny w 1944 r. w Ciechominie Rosjanie zorganizowali lotnisko. Po wojnie w Ciechominie zbudowano ośrodek zdrowia i mieściły się władze gromadzkiej Rady Narodowej. W 1976 r. zlikwidowano jedne z ostatnich śladów ustroju feudalnego poprzez zlikwidowanie nazw Ciechomin Włościański i Ciechomin Podworski zastępując jedną nazwą Ciechomin. Zaś siedzibę gminy przeniesiono z Ciechomina do Woli Mysłowskiej. Obecnie z Ciechomina lub do Ciechomina można dojechać z 6 kierunków, co jest ewenementem w położeniu wioski liczącej niespełna 350 mieszkańców.

Zobacz też

  • inne miejscowości o nazwie Ciechomin

Kody pocztowe, Ciechomin (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Ciechomin
Średnia ocena: 3.3
liczba ocen: 9

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Ciechomin, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Ciechomin

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 16:33:41

Szybka zmiana regionu Polski