Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Gródek Szlachecki


Informacje o Gródek Szlachecki:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.576302

Współrzedne geograficzne E: 22.795900

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 83

Liczba ludności: 270

Wysokośc npm: 143 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: LPA

Gródek Szlachecki

Gródek Szlachecki – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie parczewskim, w gminie Siemień. Liczba mieszkańców wsi wynosi ok. 506 osób. Domy i budynki gospodarcze położone są po obu stronach drogi, typ ulicówka.

Za panowania Władysława Jagiełły teren, na którym znajduje się obecnie Gródek pokryty był puszczą. Tereny te były bardzo zabagnione i posiadały słabe gleby, nie sprzyjały osadzaniu się rolników. Ludzie zajmowali się wypalaniem lasów i zbieraniem węgla drzewnego - pierwszymi osadnikami byli prawdopodobnie bartnicy. W tym czasie istniał tylko Parczew i Ostrów Lubelski. Niedaleko przebiegała granica państwowa polsko-litewsko-ruska. Przez te tereny przemieszczali się Litwini, Rusini i Jaćwież. Zasadnicza zmiana sytuacji okolic Parczewa nastąpiła dopiero w latach 1385-1386. W pierwszej połowie XVI wieku, za panowania Zygmunta Starego zaczęły się pierwsze lokacje wsi. Tworzyło się starostwo w Parczewie.

Ze starostwa wydzieliła się część ostrowska w skład, której wchodziła wieś Tyśmienica wspólnie z Gródkiem. Kolonizacja Gródka szła od strony Ostrowa. Istniały takie wsie jak: Tyśmienica, Babianka, Żabiniec, Gródek. W pierwszej lustracji województwa lubelskiego z 1565 roku jest podane, że od 5 lat paru kmieci mieszkających w Gródku płaciło podatki. Nie ma dokumentu lokacyjnego wsi Gródek. Można przyjąć rok 1560 jako datę lokacji Gródka.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bialskopodlaskiego.

Zobacz też

Kody pocztowe, Gródek Szlachecki (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Gródek Szlachecki
Średnia ocena: 4.5
liczba ocen: 3

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Gródek Szlachecki, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Gródek Szlachecki

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 06:34:24

Szybka zmiana regionu Polski