Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Młynki


Informacje o Młynki:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.424999

Współrzedne geograficzne E: 22.040560

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 81

Liczba ludności: 607

SIMC: 0383679

Tablice rejestracyjne: LPU

Dzielnice, Młynki

  • Dzielnica: Oleśniak

Młynki (województwo lubelskie)

Młynki – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, w gminie Końskowola.

W obrębie wsi wyróżnia się część integralną - Oleśniak.

Historia wsi

Najstarsza wzmianka źródłowa, wspominająca wieś o nazwie Młynki pochodzi z 1469 r. Z tego roku pochodzi także informacja o „pracowitych” – a więc zapewne wolnych kmieciach – Wawrzyńcu Opacie i Janie Kuli, mieszkańcach Młynek. Co do genezy nazwy Młynki wypowiedziano zdanie, że pochodzi ona od młynów, przerabiających rudę darniową, wydobywaną sąsiednich Rudach. Jest to o tyle prawdopodobne, że wieś lokowana została nad rzeką Kurówką, a technologia wytwarzania żelaza z rudy darniowej wymagała płukania rudy po jej wydobyciu w celu usunięcia zanieczyszczeń, a następnie rozbijania. Fakt, że do tej ostatniej czynności potrzebne były młyny świadczy, że przetwarzano rudę wydobywaną w postaci twardych brył, a więc bogatą w żelazo. Nazwa miejscowości wywodzi się od młynów, które wspominane były w 1453 r. jako leżące na granicy Witowskiej Woli, należącej do Jana Konińskiego oraz Sielc, będących własnością jego brata Pawła.

Powstałe w latach 1470-1480 Księgi uposażeń diecezji krakowskiej (Liber Beneficiorum Dioecesiis Cracoviensis), mające przedstawiać należności względem Kościoła wszystkich miejscowości w diecezji, przynoszą szereg interesujących informacji o Młynkach. Opis wsi, nazwanej po łacinie „Mlynky” brzmi:--Młynki – wieś położona w parafii Konińska Wola, której dziedzicem jest Jan Koniński z rodu Rawiczów. Są w niej łany kmiece, z których dziesięcina snopowa i konopna wybierana i oddawana jest kościołowi oraz plebanowi w Gołębiu, a wartość tej dziesięciny wynosi do 9 grzywien. Nie ma w niej folwarku.

Ciekawostki

  • Z Młynkami związany był poeta Józef Czechowicz, który wielokrotnie bawił we wsi u rodziny. Czechowicz zebrał lokalne przyśpiewki i opisywał je w prasie.
  • W Młynkach przez okres wojenny była przechowywana matka Macieja Małeckiego przez Wiktorię Mrozek w domu który nie zachował się do czasów dzisiejszych.
  • z Młynek pochodzili (bracia): Michał Kozak zginął pod Radzyminem 14.08.1920 i ks. Stefan Kozak ksiądz diecezji siedleckiej zginął prawdopodobnie 17.06.1942 w obozie w Dachau

Zobacz też

Młynki

Kody pocztowe, Młynki (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Młynki
Średnia ocena: 4.2
liczba ocen: 25

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Młynki, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Młynki

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 03:03:11

Szybka zmiana regionu Polski