Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Witowice


Informacje o Witowice:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.407780

Współrzedne geograficzne E: 22.082500

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 81

Liczba ludności: 469

SIMC: 0383774

Tablice rejestracyjne: LPU

Witowice (województwo lubelskie)

Witowice – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, powiecie puławskim, gminie Końskowola.

Witowice leżą nad rzeką Kurówką. Miejscowość sąsiaduje bezpośrednio z Końskowolą, Opoką i Chrząchowem. We wsi znajdują się: remiza ochotniczej straży pożarnej, dwa sklepy ogólnospożywcze, zakład mięsny Drob-Wit, szkółka roślin wrzosowatych. W Witowicach mieści się także komin pozostały po zburzonej cegielni. Przy granicy z Chrząchowem rośnie niewielki las zwany "Zalochy". Częścią Witowic są też domy mieszkalne położone w południowej części wsi; tereny te są nazywane potocznie przez mieszkańców "zapłociem". Liczba ludności to 469 osób. Obecnie sołtysem jest Małgorzata Chabros. Istniał tu także klub sportowy "KS Witowice", którego trenerem był Grzegorz Kozak. Kursują tu również autobusy i emki puławskiej komunikacji miejskiej.

Historia

Witowice powstały najprawdopodobniej w XIII wieku. W źródłach pisanych pojawiają się po raz pierwszy w 1408 roku. Wieś należała wówczas do Dziersława z Konina, a następnie do jego syna – Piotra. Wywodzili się z rodu Konińskich legitymujących się herbem Rawicz. Witowice były ośrodkiem macierzystym Konińskiej Woli (Witowskiej Woli). Wchodziły w skład tzw. klucza końskowolskiego. Następnie zostały przejęte przez późniejszych właścicieli Konińskiej Woli ( Tęczyńskich, Opalińskich, Zbaraskich, Daniłłowiczów, Lubomirskich, Sieniawskich, Czartoryskich).

W 1907 roku została zbudowana cegielnia będąca w owym czasie własnością prywatną rodziny Borzęckich. W 1950 roku cegielnię upaństwowiono, zaś do produkcji cegły zatrudniono wojsko. Pozostałością po byłej cegielni jest wysoki komin. W latach 60. z inicjatywy mieszkańców wybudowano drogę bitą. Kolejnym przedsięwzięciem było założenie linii telefonicznej. W latach 70. na miejscu drewnianej remizy postawiono nową. Dzisiaj mieści się tam siedziba Ochotniczej Straży Pożarnej, która powstała w dniu 21 marca 1927 roku. Wieś nękały również liczne pożary, którym sprzyjała drewniana zabudowa. Podczas II wojny światowej w walkach toczących się pod Witowicami zginęli polscy żołnierze. Pochowano ich na cmentarzu w Końskowoli. W czasie wojny we wsi działały oddziały Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Niektórzy mieszkańcy uczestniczyli w kampanii wrześniowej, część z nich trafiła do obozów jenieckich. W okresie międzywojennym istniała szkoła, która mieściła się w prywatnym domu. Obecnie dzieci i młodzież z Witowic uczy się w szkole w Końskowoli. We wsi znajduje się sześć figur, w tym cztery krzyże i dwie kapliczki.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa lubelskiego.

Gospodarka

Źródłem utrzymania mieszkańców jest nie tylko rolnictwo (w tym uprawa zbóż, truskawek, malin, porzeczek, drzewek i krzewów ozdobnych), ale także praca w pobliskich Puławach czy innych miejscowościach w regionie. Hodowla zwierzęca stopniowo zanika.

Bibliografia

  • Dzieje Końskowoli (red.) Ryszard Szczygieł, Końskowolskie Towarzystwo Regionalne, Lublin 1988

Zobacz też

Kody pocztowe, Witowice (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Witowice
Średnia ocena: 4.2
liczba ocen: 13

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Witowice, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Witowice

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 04:04:43

Szybka zmiana regionu Polski