Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Derewiczna


Informacje o Derewiczna:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.785278

Współrzedne geograficzne E: 22.916941

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 83

Liczba ludności: 606

Tablice rejestracyjne: LRA

Derewiczna

Derewiczna – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie radzyńskim, w gminie Komarówka Podlaska. Badania archeologiczne przeprowadzone w okolicach 1950 roku, wykazały ciągłość tradycji osadniczej na tym terenie (znalezisko licznych fragmentów nowożytnej ceramiki w kwadracie 66-84 stanowisko nr: 20 w Derewicznie).

Pierwszy raz wzmiankowana w 1550 r., jako położona na skraju królewskiego boru. Po rozbiorach przeszła na własność rządową, po czym w 1821 r. przekazana została Stanisławowi Zamoyskiemu jako ekwiwalent za miasto i twierdzę w Zamościu. Na XVIII - wiecznej kartografii nanizana jest na lokalny trakt łączący Wohyń i Komarówkę. W XIX w. należała do gminy Brzozowy Kąt. W końcu XIX w. liczyła 94 domy i 620 mieszkańców. W tym okresie na jej terenie znajdował się folwark wchodzący w skład dóbr Przegaliny Wielkie.

Zanim powstała parafia rzymskokatolicka w Komarówce Podlaskiej (1710), wieś Derewiczna, wchodziła wyłącznie w skład parafii unickiej w Rudnie. Jej mieszkańcy byli prześladowani przez władze carskie jak wszyscy unici na terenie Podlasia. Wraz z zaprzestaniem prześladowań mieszkańcy tej wsi zostali włączeni do kościoła katolickiego (ukaz carski z 1905r).

Układ wsi z obustronną zabudową, najczęściej rozluźnioną. Brak konsekwentnego wyrównania linii zabudowy. We wsi napotykamy przykłady chałup wieńcowych pod dachami półszczytowymi, poszytymi strzechą, zintegrowanych z częścią gospodarczą. Przeważa typ drewnianych domów wydłużonych i głębokich (2x5 osi), pod wysokimi dachami dwuspadowymi, niestety najczęściej już z nowym pokryciem. Skromna dekoracja skupiona jest wokół okien i na płycinowych okiennicach. Nielicznie, ale występują żurawie przy studniach.

Ludność zamieszkująca wieś stanowią rolnicy mało- i średniorolni. Kultywują oni specyficzny (występujący tylko na obszarze Podlasia) sposób wysławiania się, wskazujący na przemieszanie ludności rdzennej i napływowej. Wykazywali oni w przeszłości i obecnie przywiązanie do wiary katolickiej (ewentualnie unickiej) oraz patriotyzm.

Istnieje teza, że nazwa Derewiczna może mieć bezpośredni związek z plemieniem Derehowiczów, które to kolonizowało te tereny w XV wieku. Na związek ten wskazuje nazwa wsi – Dere(ho)wiczna – czyli miejscowość zamieszkiwana przez Derehowiczan.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bialskopodlaskiego.


Kody pocztowe, Derewiczna (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Derewiczna
Średnia ocena: 4.8
liczba ocen: 8

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Derewiczna, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Derewiczna

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 03:03:27

Szybka zmiana regionu Polski