Menu
Home» » »

Powiat rycki - Informacje:

Liczba gmin: 6

Liczba miejscowosci: 119

Liczba kodów pocztowych: 6

Tablice rejestracyjne: LRY

Gęstość zaludnienia: 97,25 osób/km²

Powierzchnia: 615,54 km²

Urbanizacja: 47,32%

Starostwo powiatowe:

Adres: ul. Wyczółkowskiego 10a 08-500 Ryki

Oficjalna strona powiatu ryckiego

Herb powiatu rycki:

Herb powiatu rycki

Powiat rycki

Powiat rycki – powiat w Polsce (województwo lubelskie), reaktywowany w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Ryki. Jest to najdalej na zachód wysunięty powiat województwa lubelskiego.

Podział administracyjny

W skład powiatu wchodzą:

Historia

Powiat rycki został powołany dnia 1 stycznia 1956 roku w województwie warszawskim, czyli 15 miesięcy po wprowadzeniu gromad w miejsce dotychczasowych gmin (29 września 1954) jako podstawowych jednostek administracyjnych PRL. Na powiat rycki złożyły się 1 miasto i 24 gromady, które wyłączono z powiatu garwolińskiego w tymże województwie:

Na uwagę zasługuje fakt, że w momencie utworzenia powiatu Ryki, stolica powiatu, nie były miastem, tylko wsią (siedzibą gromady). Prawa miejskie Ryki odzyskały rok później, 1 stycznia 1957 roku. Wtedy też z powiatu ryckiego wyłączono gromadę Strych i włączono ją z powrotem do powiatu garwolińskiego. 31 grudnia 1959 roku do powiatu ryckiego przyłączono gromadę Walentynów z powiatu łukowskiego w województwie lubelskim.

Po zniesieniu gromad i reaktywacji gmin z dniem 1 stycznia 1973 roku powiat rycki podzielono na 2 miasta i 6 gmin :

Po reformie administracyjnej obowiązującej od 1 czerwca 1975 roku terytorium zniesionego powiatu ryckiego włączono głównie do nowego (mniejszego) województwa lubelskiego, oprócz gmin Kłoczew i Trojanów, które włączono do województwa siedleckiego.

Wraz z reformą administracyjną z 1999 roku przywrócono powiat rycki, tym razem w województwie lubelskim, lecz o nieco mniejszym obszarze w porównaniu z tym z początku 1975 roku: gmina Trojanów pozostała przy Mazowszu (w powiecie garwolińskim w województwie mazowieckim), natomiast gmina Kłoczew powróciła do powiatu ryckiego i znalazła się po raz pierwszy na Lubelszczyźnie. Miasto i gminę Ryki połączono 1 stycznia 1992 roku we wspólną gminę miejsko-wiejską Ryki.

Porównując obszar dzisiejszego powiatu ryckiego z obszarem z 1954 roku można zauważyć że niektóre tereny dawnego powiatu ryckiego znajdują się obecnie w powiecie garwolińskim (woj. mazowieckie), w gminach Trojanów i Maciejowice.

Kody pocztowe w powiacie rycki (wyświetlono 6/6)Ocena internautów powiatu rycki
Średnia ocena: 4.0
liczba ocen: 3

Wtyczki społecznościowe

Lubisz powiat rycki, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze powiacie rycki

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 15:05:48

Szybka zmiana regionu Polski