Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Ułęż


Informacje o Ułęż:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.599998

Współrzedne geograficzne E: 22.117001

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 81

Liczba ludności: 1677

Tablice rejestracyjne: LRY

Dzielnice, Ułęż

  • Dzielnica: Ułęż Dolny

  • Dzielnica: Ułęż Górny

Ułęż

Ułęż – miejscowość w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie ryckim, w gminie Ułęż, na pograniczu Wysoczyzny Żelechowskiej i Pradoliny Wieprza. Bardzo ceniona miejscowość wypoczynkowa, zwłaszcza przez warszawiaków, choć nie tylko. Wieś o charakterze ulicówki. Praktycznie doszczętnie zniszczona przez pożar w 1955. Jedno z nielicznych ocalałych zabudowań znajduje się przy posesji nr 132 - słabo zachowany budynek parnika. Drogi gminne w bardzo dobrym stanie - zdecydowanie najlepszym w całym powiecie. Na terenie gminy znajduje się lotnisko "Ułęż" - częste miejsce zlotów i wyścigów motorowych.

Miejscowość jest siedzibą gminy Ułęż.

Historia

Wzmiankę o miejscowośći Ułęż można odnaleźć w "Kronice" Jana Długosza. W roku 1439 była ona własnością Stanisława Rogali. W wieku XVI starosta stężycki Jacenty Bentkowski wybudował pierwszy dwór. Obecny pałac projektu Jakuba Kubickiego postawiono dla Jacka Bentkowskiego w pierwszej połowie wieku XIX. Stanowi on miniaturę warszawskiego Belwederu. Kolejnym właścicielem był Adam Cieciszowski - ojciec matki Henryka Sienkiewicza. Następnie pałac przeszedł w posiadanie rodziny Janickich. Ostatni właściciele Ułęża - Karol Meisner i Irena z Meisnerów Janicka - są pochowani na wzgórzu " Pięciu Figur" w centrum Ułęża. Po II wojnie światowej Ułęż znalazł się w powiecie garwolińskim (województwo warszawskie), zaś w roku 1954 w nowo utworzonym powiecie ryckim. W roku 1975, w wyniku reformy administracyjnej, zostaje włączony do województwa lubelskiego.

Pomnik poległych pilotów

Przy wjeździe do Ułęża od strony drogi numer 48 znajduje się tablica upamiętniająca dwóch poległych pilotów: ppor. pil. Zbigniewa Dobrzańskiego i kpr. pil. Lecha Kaczmarka. Ponieśli oni śmierć podczas Kampanii Wrześniowej 9.09.1939 roku rażeni z broni pokładowej wrogiego samolotu.

Galeria

Kody pocztowe, Ułęż (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Ułęż
Średnia ocena: 3.5
liczba ocen: 7

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Ułęż, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Ułęż

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 00:05:54

Szybka zmiana regionu Polski