Ocena internautów miejscowości Bełżec
Średnia ocena: 3.1
liczba ocen: 28
Ilość ulic: 38
Ilość kodów pocztowych: 1
Współrzedne geograficzne N: 50.382999
Współrzedne geograficzne E: 23.433001
Strefa numeracyjna: Kierunkowy 84
Liczba ludności: 2723
Tablice rejestracyjne: LTM
Dzielnica: Czworaki
Dzielnica: Górna Budaka
Dzielnica: Grzybowe
Dzielnica: Krynice
Dzielnica: Stara Poczta
Dzielnica: Tamta Wieś
Dzielnica: Żabiwólka
Dzielnica: Zagóra
Dzielnica: Żmulisko
Bełżec – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Bełżec, na szlaku komunikacyjnym Lublin-Lwów 17E372 . Siedziba gminy Bełżec. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zamojskiego.
Wieś leży na terenie Roztocza Środkowego, 8 km na południe od Tomaszowa Lubelskiego oraz 16 km od przejścia granicznego w Hrebennem.
Nazwa Bełżec pochodzi od narzeczowego bełzy (bełży) się, 'bieli się'; prasłowo, tylko w polskim zachowane (jak np. uścieć, uścić się). Podobne: Bełz, Bełżyce, Bełza.
W czasie II wojny światowej, pod koniec 1941 roku, Niemcy założyli w Bełżcu obóz zagłady SS-Sonderkommando Belzec utworzony w ramach operacji Einsatz Reinhardt. Metody zagłady opracowane w obozie bełżeckim zostały następnie wykorzystane w obozach w Sobiborze i Treblince. Do obozu hitlerowcy wywieźli około 500 tys. Żydów z Polski i zagranicy (w tym około 300 tys. z dystryktu Galicja). Deportacje z zagranicy objęły Żydów z Austrii, Czechosłowacji oraz Niemiec. Kilka tysięcy Polaków przywożono na zagładę z pobliskich miejscowości i ze Lwowa, głównie za udzielanie pomocy Żydom i za przynależność do organizacji konspiracyjnych. Obóz został zamknięty w grudniu 1942 roku. W ciągu kilku kolejnych miesięcy trwał demontaż urządzeń obozowych oraz zacieranie śladów zbrodni.
Wieś została wyzwolona 21 lipca 1944 r. przez oddziały AK Obwodu tomaszowskiego, przed nadejściem wojsk sowieckich.
Na miejscu byłego obozu zagłady znajduje się mauzoleum.
Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 23:13:59