Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Jarosławiec


Informacje o Jarosławiec:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.716389

Współrzedne geograficzne E: 23.355829

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 84

Liczba ludności: 1517

Tablice rejestracyjne: LZA

Dzielnice, Jarosławiec

  • Dzielnica: Koszarka

  • Dzielnica: Reforma

  • Dzielnica: Stara Wieś

Jarosławiec (powiat zamojski)

Jarosławiec – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim, w gminie Sitno. W skład miejscowości wchodzą aktualnie trzy sołectwa: Jarosławiec, Jarosławiec Górny, Jarosławiec Osiedle. Jarosławiec to największa miejscowość pod względem liczby mieszkańców w gminie Sitno. Znajdują się tu: kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego, cmentarz, dwie remizy, w tym jedna użytkowana przez Ochotniczą Straż Pożarną (jednostka posiada jeden wóz strażacki), Szkoła podstawowa, Gimnazjum wraz z salą gimnastyczną oraz kompleksem boisk Orlik 2012, sklepy spożywcze, skład buraków cukrowych, kilka firm produkcyjnych, usługowych i handlowych (min. hurtownia kwiatów, dwie stacje LPG). Ze względu na bliskie położenie Zamościa miejscowość pełni funkcje noclegową w stosunku do większego ośrodka. W zachodniej części miejscowości w latach 90 powstało osiedle domków jednorodzinnych. Bliskość Zamościa jako potencjalnego rynku zbytu przyczyniła się również do powstania jednej z większych w regionie powierzchni gruntów pod szkłem.

Położenie

Jarosławiec leży w południowo-zachodniej części gminy Sitno ok. 10 km na wschód od Zamościa przy drodze krajowej nr 74 biegnącej do przejścia granicznego w Zosinie. W bliskim sąsiedztwie położona jest linia kolejowa LHS, oraz zwykła linia kolejowa.

Historia

Jarosławiec prawdopodobnie był założony wcześniej niż Zamość – ok. 1500 r. lub wcześniej. 10 kwietnia 1580 w Jarosławcu został podpisany akt lokacyjny Zamościa. Według spisu powszechnego z 1921 roku wieś wraz z folwarkiem zamieszkiwało 761 mieszkańców (w tym 7 Ukraińców). W okresie międzywojennym wieś należała do Gminy Nowa Osada. W trakcie okupacji niemieckiej pod koniec 1942 roku doszło do wysiedlenia mieszkańców wsi w ramach Generalnego Planu Wschodniego. W zachodniej części Jarosławca miało swoją siedzibę Państwowe Gospodarstwo Rolne. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do Województwa Zamojskiego. Mieszkańcy Jarosławca wyznania rzymskokatolickiego, aż do utworzenia we wsi parafii w 1990 roku uczęszczali do dwóch oddalonych kościołów w Horyszowie Polskim i Zamościu.

Demografia

EasyTimeline 1.13


Timeline generation failed: 2 errors found
Line 21: bar:2011 color:graz1 width:1

- PlotData invalid. Attribute 'color' has unknown color 'graz1'.

Specify command 'Color' before this command.



Line 22: from:0 till:2096 width:15 text:2096 textcolor:red fontsize:8px

- Plotdata attribute 'till' invalid.

Date '2096' not within range as specified by command Period.



Populacja Jarosławca (dane z XIX wieku bez ludności folwarku).

Zobacz też

  • Jarosławiec
  • Jarosławice

Kody pocztowe, Jarosławiec (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Jarosławiec
Średnia ocena: 3.2
liczba ocen: 30

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Jarosławiec, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Jarosławiec

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 00:16:17

Szybka zmiana regionu Polski