Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Mokre


Informacje o Mokre:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.692501

Współrzedne geograficzne E: 23.204720

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 84

Liczba ludności: 1316

Tablice rejestracyjne: LZA

Dzielnice, Mokre

  • Dzielnica: Mokre-Kolonia

Mokre (powiat zamojski)

Mokre – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim, w gminie Zamość.

Wieś położona w centralnej części gminy Zamość, przylegająca bezpośrednio do granic miasta Zamość. Nazwa jest typową nazwa topograficzną i wywodzi się od położenia nad podmokłymi i bagnistymi niegdyś terenami w pobliżu rokrocznie wylewającej rzeczki Wieprzec (dziś Topornica).

Historia

Pierwsze wzmianki o Mokrem sięgają 1430 r., kiedy wyrokiem królewskim w Lublinie wieś została (wraz z Płoskiem) odebrana dziedzicowi – Tomkowi z Płoskiego, poddanemu księcia bełskiego Ziemowita IV, a następnie włączona do prywatnego powiatu szczebrzeskiego rodu Gorayskich, za odszkodowanie 200 grzywien dla byłych właścicieli. W czasie II wojny światowej koło budynku gminy rozstrzelano 46 Żydów, pochowanych potem na pobliskim polu. Egzekucje miała przeprowadzić, oprócz żandarmerii niemieckiej, także polska policja granatowa. W 1942 r. wieś została wysiedlona przez Niemców. Większość wysiedlonych została wywieziona do Oświęcimia. Zgodnie z niemieckimi planami tworzenia "nowej przestrzeni życiowej na Wschodzie", zniszczono większość dotychczasowych ubogich zabudowań i skomasowano drobne grunty. W ich miejsce miały powstać 24 nowe obejścia. Niedaleko wsi prawdopodobnie znajdował się obóz, z którego koloniści niemieccy wyruszali do nowych miejsc zamieszkania. W latach 1973-1974 miejscowość była siedzibą gminy Mokre. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa zamojskiego.

W chwili obecnej w Mokrem znajduje się lotnisko sportowe Aeroklubu Ziemi Zamojskiej - Lotnisko Zamość-Mokre (EPZA), jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Gminny Klub Sportowy "OKĘCIE" Mokre. W miejscowości tej znajduje się również biblioteka publiczna, kaplica pod wezwaniem św. Kazimierza oraz Szkoła Podstawowa. Ciekawostką jest również pobliski rezerwat ochrony susła perełkowanego - Rezerwat przyrody Hubale.

Współcześnie, co roku w ostatnią niedzielę lipca w Mokrem odbywa się "Dzień Susła" promujący ochronę wspomnianego susła. Zwierzątko to jest turystycznym symbolem Gminy Zamość. Na terenie rezerwatu znajdują się także wczesnośredniowieczne mogiły słowiańskie z VII i VIII wieku składające się z 46 kurhanów.

Gminny Klub Sportowy "Okęcie" Mokre

Historia klubu "Okęcie" Mokre sięga 1980 roku. Mieszkańcy miejscowości Mokre założyli wówczas Ludowy Zespól Sportowy "Okęcie" Mokre. Zespół rozpoczął rozgrywki w sezonie 1980/81 w "C" klasie rozgrywkowej województwa zamojskiego. Drużyna z roku na rok osiągała coraz lepsze rezultaty. W sezonie piłkarskim 1981/82 uzyskali awans do "B" klasy rozgrywkowej. Pobyt w "B" klasie trwał tylko jeden sezon. Zespół "Okęcie" Mokre w sezonie 1982/83 uzyskał awans do "A" klasy rozgrywkowej, w której występował niezmiennie do 1986 r. Drużyna poza rozgrywkami ligowymi odnosiła sukcesy w Pucharze Polski pokonując niejednokrotnie wyżej notowanego przeciwnika. Z braku środków na dalsze funkcjonowanie klub nie przystąpił do rozgrywek w sezonie 1986/87. W roku 1986 klub LZS "Okęcie" Mokre zakończył swoją działalność. Działalność klubu została ponownie wznowiona w 2005 r. Warto zaznaczyć, że szkoleniowcem piłkarzy klubu z Mokrego jest legenda zamojskiego futbolu Mariusz Pliżga.

Zobacz też


Kody pocztowe, Mokre (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Mokre
Średnia ocena: 3.3
liczba ocen: 14

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Mokre, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Mokre

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 00:37:18

Szybka zmiana regionu Polski