Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Mironice


Informacje o Mironice:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.783001

Współrzedne geograficzne E: 15.183000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 95

Liczba ludności: 80

Tablice rejestracyjne: FGW

Mironice

Mironice (niem. Himmelstädt) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie gorzowskim, w gminie Kłodawa.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego.

Położenie

Wieś leży 2 km na północny zachód od Kłodawy, przy lokalnej drodze do Santocka. Osada otoczona jest lasami, w pobliżu znajduje się kilka jezior i stawów rybnych. Miejscową atrakcją jest gospodarstwo agroturystyczne. Na terenie dawnego klasztoru prowadzone są prace archeologiczne.

Historia wsi i klasztoru

Wieś wzmiankowana ok. 1300 roku, gdy została nadana cystersom kołbackim. Fundatorem klasztoru był margrabia Albrecht III, który przekazał mnichom piętnaście wsi oraz złoża złota, srebra, żelaza i soli, a także szereg przywilejów. Klasztor o nazwie Locus coeli (miejsce nieba) założono tu w połowie XIV wieku, a po 1368 roku wzniesiono gotycki kościół. Dobra zakonne zostały splądrowane w czasie wojny polsko-krzyżackiej w 1433 roku i polsko-czeskiej wyprawy do Nowej Marchii. W 1539 roku, po sekularyzacji klasztoru, powstała tu domena państwowa. Zabudowania klasztorne przetrwały do pożaru w 1875 roku. Od XIX wieku wieś była dzierżawiona przez rodzinę von Bayer, która wybudowała na terenie założenia klasztornego dwór i duży folwark.

Przyczyny upadku klasztoru

W 1515 r. podczas wizytacji klasztoru, opat Walentyn Ludovici stwierdził całkowity upadek życia zakonnego. W wydanej ordynacji nakazano oddalić z klasztoru kobiety, wprowadzono zakaz opuszczania klasztoru nocą, późnego wstawania i upijania się po karczmach. Margrabia Jan z Kostrzyna po przejściu na luteranizm starał się utworzyć własną domenę. Odbywało się to kosztem własności kościelnej. Ostatni opat mironicki Jan Kuna, sprzyjał poczynaniom margrabiego i przekazał mu w 1539 r. wsie zakonne za odszkodowanie i posadę pastora luterańskiego w Baczynie.

Zabytki

W Mironicach zachował się dwór z 1830 r. wzniesiony w stylu klasycystycznym, park krajobrazowy, spichlerz z XIX w. oraz dom szachulcowy z XVIII w.

Komunikacja

  • Wieś połączona jest z Gorzowem Wielkopolskim liniami MZK:
  • 128 na trasie:Rondo Kosynierów Gdyńskich-Santocko,
  • 228 na trasie:Rondo Kosynierów Gdyńskich-Santocko (przez Chwalęcice).

Kody pocztowe, Mironice (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Mironice
Średnia ocena: 3.2
liczba ocen: 24

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Mironice, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Mironice

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 11:13:22

Szybka zmiana regionu Polski