Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Głusko


Informacje o Głusko:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 53.033001

Współrzedne geograficzne E: 15.933000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 95

Liczba ludności: 180

Tablice rejestracyjne: FSD

Głusko

Głusko (niem. Steinbusch) – osada w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, w gminie Dobiegniew. Siedziba sołectwa (w skład którego wchodzą także osady Sitnica, Moczele, Ostrowite, Podszkle, Kamienna Knieja i Żeleźnica). Wieś liczy ok. 210 mieszkańców, a całe sołectwo – ok. 340 mieszkańców.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego.

Położenie

Leśna osada położona ok. 15 km na południowy wschód od Dobiegniewa w południowej części Drawieńskiego Parku Narodowego, opodal rzeki Drawy. Siedziba sołectwa i nadleśnictwa. Nad Drawą, 1 km na płd.-zach. od wsi znajduje się zabytkowa Elektrownia Wodna Kamienna z końca XIX w. W odległości 1,5 km na płn.-wsch. od wsi znajduje się jezioro Ostrowiec (387 ha), największe w Drawieńskim Parku Narodowym. Przepływa przez nie Płociczna, lewy dopływ Drawy.

Historia

Wieś wzmiankowana w XIII w. jako własność opactwa cysterskiego w Bierzwniku. Osada została prawdopodobnie opuszczona, gdyż XVI w. ponownie założył tu wieś Rüdiger Wedel. W XIX w. w Głusku działał wzorcowy majątek Fryderyka von Sydow, znany m.in. z browaru, gorzelni, dwóch młynów i huty szkła. Majątek znany był z hodowli owiec i bydła mlecznego, produkowano lokalną odmianę sera – tzw. ser głuskowski. Czyniono próby uprawy winorośli. Od spadkobierców von Sydowa majątek przeszedł na własność kasy leśnej i przekształcono go w nadleśnictwo, które w 1921 r. obejmowało ponad 7000 ha. Obecnie wieś spadła do roli zaplecza informacyjnego nadleśnictwa.

Od ponad 20 lat sołtysem pozostaje Marek Wardziak. Nadleśnictwo składa się 9 leśnictw, w tym jednego szkółkarskiego.

Zabytki

  • Z dawnego czworobocznego budynku dworskiego z XIX w. zachowało się skrzydło wsch. i pn., w miejscu skrzydła zach. jest nowszy dwór z pocz. XX w. Przed wojną mieściła się tu Pruska Szkoła Leśnictwa, potem zakład karny i bursa OHP, a obecnie nadleśnictwo. W gabinecie nadleśniczego zachowano i wyeksponowano przekrój starej konstrukcji stropu budynku, z izolacyjną warstwą szyszek. Za dworem niewielki park (pow. 2,0 ha) z 1 poł. XIX w. Rosną w nim dwa pomnikowe cisy.
  • Obok dworu neogotycki kościół MB Częstochowskiej, zbudowany w 2 poł. XIX w. z wykorzystaniem murów dawnego browaru. Mury budowli wykonane są z kamienia łamanego, a nadbudowane fragmenty ścian z cegły ceramicznej, z której wybudowano także wieżę. Wnętrze nawy przykryte gwiaździstym sklepieniem ceramicznym. Nie zachował się ołtarz główny, po którym pozostała murowana arkadowa mensa. Ambona z pocz. XX w., neogotycka chrzcielnica z piaskowca z końca XIX w., bogato zdobiona ornamentyką roślinną. Na wieży dzwon z 1931 r.
  • Interesujące skupienie zabytków dawnej techniki wiejskiej: Na pd. od osady, na grobli między kanałem z Rybakówki a zapuszczonym stawem, w zrujnowanym budyneczku resztki dawnego wodociągu wiejskiego z początków XX wieku. Woda spływająca z kanału do stawu obracała nadsiębierne koło wodne napędzające pompę pompująca wodę do zbiornika na wzgórzu za nadleśnictwem. Do dziś zachowało się koło i pompa, odlana w Zakładach Mechanicznych w Choszcznie.
  • Przez wieś przebiegają resztki danego tzw. Kanału Sicieńskiego – kilkudziesięciokilometrowego kanału zbudowanego w XIX w. do nawadniania łąk.
  • Wśród pól i ugorów na pd. od osady (k. Rybakówki i w pobliżu odgałęzień obu dróg do elektrowni Kamienna) trzy stanowiska dziewiętnastowiecznych hut szkła – można znaleźć rozproszone kawałki materiału szklarskiego.
  • Na pd od wsi kompleks stawów rybnych, tzw. Rybakówka; przy drodze do Starego Osieczna na wyspie stawu (przejście łukowym mostkiem) pomnik ofiar I wojny światowej, odrestaurowany przez Nadleśnictwo Głusko.
  • Wzdłuż drogi do Drawna aleja wiązowa a do Osieczna – dębowa. Ostatni dąb po lewej stronie ma 405 cm obwodu.
  • W okolicy bardzo ciekawa Elektrownia Wodna Kamienna.

Inne

  • W centrum wsi punkt informacji turystycznej Drawieńskiego Parku Narodowego
  • Lokalna potrawa – grzyby w pomidorach, tzw. "grzybki sołtysowej" zdobyła ogólnokrajowe wyróżnienie w konkursie „Nasze kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”.

Kody pocztowe, Głusko (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Głusko
Średnia ocena: 3.4
liczba ocen: 4

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Głusko, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Głusko

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 08:31:14

Szybka zmiana regionu Polski