Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Torzym


Informacje o Torzym:

Ilość ulic: 50

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.314499

Współrzedne geograficzne E: 15.070800

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 68

Liczba ludności: 2458

Gęstość ludności: 270 os./km²

Rodzaj gminy: miejsko-wiejska

TERC: 4081007054

Tablice rejestracyjne: FSU

Herb Torzym:

Herb Torzym

Flaga Torzym:

Flaga Torzym

Dzielnice, Torzym

  • Dzielnica: Leśna

  • Dzielnica: Osiny

  • Dzielnica: Poręby

  • Dzielnica: Sulęcińska Kolonia

  • Dzielnica: Świebodzińska Kolonia

  • Dzielnica: Łaszewo

Torzym

Torzym (do 1945 niem. Sternberg) to miasto w woj. lubuskim, w powiecie sulęcińskim, położone nad rzeką Ilanką i jeziorem Ilno. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Torzym. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. zielonogórskiego.

Ośrodek usługowy dla rolnictwa i leśnictwa oraz wypoczynkowy; sanatorium. Torzym wg danych z 31 grudnia 2004 roku miał 2 466 mieszkańców. Powierzchnia miasta wynosi 9,11 km².

Historia

Około połowy XIII wieku tereny te stały się własnością Konrada Sternberga, arcybiskupa magdeburskiego, który w latach 1266 - 1276 założył tu zamek. Pierwsza pisemna wzmianka o grodzie Sternberg pochodzi jednak dopiero z 1300 roku. Od 1313 roku jej nazwa odnosiła się także do całego obszaru Brandenburgii na wschód od Odry. Około 1375 roku osada nad brzegiem jeziora Ilno uzyskała prawa miejskie.

Od XV wieku brak informacji o zamku Sternberg. Prawdopodobnie znajdował się on nad Ilanką, około 3 km na północny zachód od miasta. W 1506 roku do Torzymia dotarła wyprawa zbrojna zorganizowana przez księcia głogowskiego Zygmunta Jagiellończyka i elektora brandenburskiego Joachima, skierowana przeciw rycerzom–rozbójnikom. Zniszczono wówczas doszczętnie zamek, który nigdy potem nie został już odbudowany. W dalszym ciągu rozwijało się jednak miasto, dzieląc wraz z okolicą wzloty i upadki w trakcie kolejnych dziesięcioleci. Związane są one z okresami dobrej koniunktury gospodarczej z jednej strony, z drugiej zaś z licznymi wojnami, najazdami oraz pożarami drewnianej głównie zabudowy.

W miejscowości znajdowało się wiele majątków rycerskich, do których należało pięć folwarków i trzy młyny nad Ilanką. Ze względu na niską żyzność okolicznych gleb, większą rolę odgrywała hodowla bydła. W szczególności chodziło o handel bydłem, który rozsławił miasto. Rocznie w Sternbergu odbywały się trzy targi bydła. Korzystne położenie przy drodze łączącej Frankfurt z Poznaniem pozwoliło na powstanie tu browaru i gorzelni.

Około 1800 roku Sternberg nie posiadał murów miejskich, był tylko ogrodzony. W 1834 roku powstał kościół wg projektu Schinkla (obecny kościół parafialny). W 1869 roku miasto uzyskało połączenie kolejowe (linia z Frankfurtu do Poznania). W latach 1818-1873 miasto Sternberg należało do powiatu o tej samej nazwie, jednak nigdy nie było jego siedzibą. Od momentu podziału powiatu do 1945 roku miejscowość przynależała do powiatu Oststernberg.

Po I wojnie światowej Sternberg stał miejscowością sanatoryjną. Zniszczenia II wojny światowej (nawet do ok. 85%) spowodowały, że miejscowość wraz z przyłączeniem do Polski w 1945 r. utraciła prawa miejskie. Wysiedlono także jej dotychczasowych, niemieckojęzycznych mieszkańców. Zamiast dotychczasowej nazwy Sternberg administracja polska używała początkowo określenia Toruń Lubuski, jednak ostatecznie jako oficjalną przyjęto formę Torzym. Osada została ponownie podniesiona do rangi miasta w 1994 r.

Zabytki

  • Kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Religia

  • Kościół Rzymskokatolicki
    • Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego
  • Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
    • Parafia św. Michała Archanioła

Transport

Na północ od miasta zlokalizowany jest węzeł Torzym w ciągu autostrady A2 (E30). Przez miasto przebiega droga krajowa nr 92 i linia kolejowa nr 3 Warszawa – Frankfurt nad Odrą.

Zobacz też

  • cmentarz żydowski w Torzymiu
  • Torzym (przystanek kolejowy)

Kody pocztowe, Torzym (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Torzym
Średnia ocena: 4.2
liczba ocen: 16

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Torzym, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Torzym

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 23:24:38

Szybka zmiana regionu Polski