Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Kosieczyn


Informacje o Kosieczyn:

Ilość ulic: 7

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 52.228622

Współrzedne geograficzne E: 15.820817

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 68

Liczba ludności: 889

Tablice rejestracyjne: FSW

Kosieczyn

Kosieczyn (do 1945 niem. Kuschten) – wieś w Polsce, położona w województwie lubuskim w powiecie świebodzińskim w gminie Zbąszynek.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zielonogórskiego.

Historia

Po raz pierwszy wieś wzmiankowana w roku 1334 jako Kosiczyn. Powtórnie wzmianka z roku 1396, kiedy to należała do Macieja Waty z Nądni. Po jego śmierci "Koszeczino" przeszło w ręce wdowy i synów.

W roku 1406 zostaje erygowana parafia pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Ówcześni właściciele, Samsonowie z Nądni stają się fundatorami pierwszego, kościoła we wsi, choć jedna z czternastowiecznych kronik wspomina o już istniejącej plebanie we wsi. Jego budowa zostaje ukończona w roku 1408, i zostaje on konsekrowany przez poznańskiego biskupa Wojciecha Jastrzębca. Przez większą część XVI wieku Kosieczyn należał do rodziny Kosickich. Z 1574 roku pochodzi informacja, że w drodze ugody Kosieczyn i nieodległą Chlastawę podzielone zostały pomiędzy: Jana Zakrzewskiego i Macieja Proskiego, Jana Jaromierskiego, Jurgę Kosickiego i Zofię Kosicką oraz Jana Lutomskiego i Sebastiana Dąbrowskiego. W późniejszym czasie miejscowość w posiadaniu rodzin Lucke, Prittwitzów, Lossowów, Schlichtyngów, Bronikowskich i Dziembowskich. W XIX w. Kosieczyn znajduje się rękach Zakrzewskich. Jeden z nich, Gustaw Zygmunt Adolf w roku 1835 otrzymuje dziedziczny tytuł hrabiowski od króla Prus Friedricha Wilhelma. W tym czasie wieś znalazła się w powiecie międzyrzeckim. Działała tu poczta; ale nie wiadomo, czy była szkoła, wspomniana w wizytacji Braneckiego z roku 1640 ("Dom szkolny w Kosieczynie jest dostateczny, ale dach w nim zły. Rektorem szkoły jest Andrzej z Kopanicy"). W drugiej połowie XIX w. wieś liczyła 92 domy, zamieszkiwane przez 669 osób (480 ewangelików i 189 katolików). Majątek ziemski obejmował folwark Kosieczyn, Nowy Gościniec i folwark Bronikowo zamieszkiwane przez 213 osób (84 katolików i 129 ewangelików). W majątku (1 251 ha) należącym do Wojciecha Zakrzewskiego znajdowała się gorzelnia, browar, cegielnia i fabryka serów.

Zabytki

  • modrzewiowy kościół z roku 1408,
  • barokowy dwór, wzniesiony w końcu XVIII wieku przez spolszczoną rodzinę Lossowów. Budynek z rozłożystym dachem łamanym i piętrowym ryzalitem,
  • w połowie XIX wieku we wsi powstał neogotycki dwór Zakrzewskich,
  • zabytkowa, XIX-wieczna kuźnia, którą obecnie można oglądać w skansenie w Ochli.

Znani kosieczynianie

W Kosieczynie urodził się Marcin Rożek.

Kody pocztowe, Kosieczyn (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Kosieczyn
Średnia ocena: 4.6
liczba ocen: 8

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Kosieczyn, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Kosieczyn

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 01:44:55

Szybka zmiana regionu Polski