Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Sieniawa Żarska


Informacje o Sieniawa Żarska:

Ilość ulic: 3

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.650002

Współrzedne geograficzne E: 15.067000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 68

Liczba ludności: 1

Tablice rejestracyjne: FZA

Sieniawa Żarska

Sieniawa Żarska – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie żarskim, w gminie Żary. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zielonogórskiego.

Historia

Pierwsze wzmianki o Sieniawie, jako wsi lennej będącej w swojej historii w posiadaniu Bibersteinów i Promnitzów, pochodzą z XIV wieku. Budowa linii kolejowej Berlin-Wrocław, przebiegającej przez wieś, doprowadziła do jej rozwoju w połowie XIX stulecia.

Warto zobaczyć

  • Dobrze zachowany młyn wodny, tzw. "Średni", któremu dawniej "towarzyszyły" jeszcze dwa inne: "Wysoki" i "Niski".
  • Gotycki kościół pw. Św. Piotra i Pawła, wzniesiony w XIV wieku, potem przebudowywany (pocz. XVI w.) i rozbudowywany (wieża w 1809 i hełm wieży w 1867). Jednonawowa świątynia jest murowana z kamienia, prostokątne prezbiterium nakrywa późnogotyckie sklepienie sieciowe, od strony południowej przylega wieża, a od północy zakrystia.
  • Parterowa, ceglana dawna plebania, zbudowana w 1737 roku i powiększona w XX stuleciu.
  • Dwa domy mieszkalne z XVIII wieku, drewniane, o konstrukcji zrębowej, częściowo podmurowane w XIX stuleciu.

Sport w Sieniawie Żarskiej

  • Z Sieniawy Żarskiej pochodzą dwaj znani polscy zapaśnicy Józef i Mieczysław Tracz.
  • We wsi znajduje się boisko sportowe (służące sportowcom także obecnie) powstałe w 1923 roku. W rok później postawiono w lesie obok boiska obelisk upamiętniający poległych w czasie I wojny światowej sportowców, mieszkańców Sieniawy.

Piłka nożna (Delta Sieniawa Żarska)

Początki zorganizowanej działalności sportowej w Sieniawie Żarskiej sięgają końca XIX wieku, kiedy to w listopadzie 1882 roku założono Towarzystwo Gimnastyczne. Systematyczny rozwój Towarzystwa sprawił, że w okresie międzywojennym jego członkowie brali udział w zawodach m.in. w Monachium, Kolonii i Wrocławiu. Po II wojnie światowej, w 1948 roku, powstał w Sieniawie Żarskiej Klub LZS. Jednym z założycieli i pierwszym prezesem był Tadeusz Kokot. W latach następnych pełnili tą funkcję: Edward Makowiecki, Jerzy Tomkiewicz, Andrzej Mrożek i Ryszard Mrzygłocki. W latach 50. uprawiano kilka dyscyplin sportowych, ale podstawową sekcją była drużyna piłkarska, która jako jedyna nie przerywała działalności przez cały okres istnienia Klubu. Piłkarze z Sieniawy występowali początkowo pod nazwą LZS, potem POM Sieniawa, a obecnie Delta Sieniawa. Na początku lat 80. na dwa sezony awansowali do klasy A. Ciekawostką jest, że w zespole grali bracia Józef i Mieczysław Tracz.

Zapasy (UKS OSA Sieniawa Żarska)

Uczniowski Klub Sportowy "OSA" jest klubem jednosekcyjnym. Zajmuje się szkoleniem adeptów zapaśnictwa. Klub ściśle współpracuje z MLKS "AGROS" Żary, przekazując zawodników oraz zawodniczki które osiągnęły odpowiedni wiek oraz poziom sportowy. Uczniowski Klub Sportowy OSA powstał w 2000 roku z inicjatywy mgr Grzegorza Osockiego przy szkole podstawowej w Olszyńcu. Następnie siedziba została przeniesiona do Sieniawy Żarskiej gdzie znajduje się do dziś.

Z UKS "OSA" wywodzą są medaliści wielu imprez o randze międzynarodowej oraz ogólnopolskiej:

  • Marta Podedworna (Mistrzyni Europy Juniorek 2004, wicemistrzyni Europy Juniorek 2005); Dominika Osocka (Wicemistrzyni Europy Juniorek, brązowa medalistka Mistrzostw Europy Juniorek, brązowa medalistka Mistrzostw Europy Kadetów, piąta na Mistrzostwach Świata w Chinach 2007, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych); Daria Osocka (brązowa medalistka Mistrzostw Europy Kadetek, kilkukrotna mistrzyni Polski, zdobywczyni Pucharów Polski) - podopieczne trenera Grzegorza Osockiego.
  • Przemysław Podedworny, Piotr Bawarowski (medaliści OOM, PPK oraz MMPK) - podopieczni trenera Jarosława Tomczaka.

Obecnie wszyscy ci zawodnicy trenują w Kadrze MLKS "AGROS" Żary.

Inne

W Sieniawie Żarskiej funkcjonuje zespół „Jarzębinki”, który powstał w lutym 1999 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich. Od początku zespołem kieruje pani Sylwia Romanowska. Akompaniatorem natomiast jest Henryk Romanowski (akordeon, keyboard). Zespół do tej pory wydał 2 płyty CD (jedna z utworami ludowymi i ukraińskimi, druga z piosenkami ukraińskimi) oraz płytę CD z materiałami promocyjnymi, zrealizowana przez Radio Zachód.

Osoby pochodzące z Sieniawy Żarskiej

  • Robert Motyka
  • Józef Tracz, zapaśnik
  • Mieczysław Tracz

Zobacz też

  • Sieniawa Żarska (przystanek kolejowy)

Pokaż ulice na literę: (Znalazłem 3)

KO

Kody pocztowe, Sieniawa Żarska (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Sieniawa Żarska
Średnia ocena: 3.6
liczba ocen: 22

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Sieniawa Żarska, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Sieniawa Żarska

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 13:42:54

Szybka zmiana regionu Polski