Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Przylep


Informacje o Przylep:

Ilość ulic: 45

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.970001

Współrzedne geograficzne E: 15.449440

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 68

Liczba ludności: 2700

Tablice rejestracyjne: FZI

Przylep (województwo lubuskie)

Przylep (niem. Schertendorf) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim, w gminie Zielona Góra. Jest największą wsią leżącą na terenie gminy Zielona Góra.

W Przylepie znajduje się lotnisko Zielona Góra-Przylep z siedzibą Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. We wsi funkcjonuje Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy oraz Publiczne Gimnazjum im. Króla Bolesława Chrobrego oraz parafia św. Antoniego.

Na terenie Przylepu działają liczne zakłady produkcyjne z różnych branż. Do najbardziej znanych należą m.in. WGM i Masterchem – producenci opakowań, salon i serwis Mercedesa oraz spedycja Rossner.

Historia

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1400. W XVII wieku odbywały się w Przylepie sądy czarownic; spośród 22 oskarżonych w procesach "czarownic zielonogórskich" część została spalona na wzgórzu zwanym Górą Mystka.

Od października 1944 niedaleko wsi istniał obóz KL Schertendorf będący jedną z filii obozu koncentracyjnego Groß-Rosen. Przebywali w nim Żydzi, w większości pochodzący z Węgier, pracujący w Zielonej Górze (wówczas niem. Grünberg) przy budowie wagonów kolejowych dla firmy Beuchelt&Co. Pod koniec lutego 1945 obóz ewakuowano, a jego więźniowie trafili do KL Bergen-Belsen.

W 1945 wieś została włączona do Polski. Jej dotychczasowych mieszkańców wysiedlono do Niemiec.

W latach 1974-75 szwedzka firma Byggproduktion AG wybudowała w Przylepie kombinat przetwórstwa mięsnego, o którym pisano, że był jednym z "największych w Europie". Przedsiębiorstwo połączono z działającymi w Zielonej Górze zakładami mięsnymi, miał za zadanie obsługę przetwórstwa w dawnych województwach zielonogórskim i gorzowskim. Zakłady Mięsne Przylep działały do 1994, rok później sytuacja finansowa firmy była tak zła, że zdecydowano się na ogłoszenie upadłości. Upadły zakład przejął 15 Narodowy Fundusz Inwestycyjny, produkcję zawieszono a obiekty popadły w ruinę.

Zabytki

  • Kościół parafialny pw. św. Antoniego.
  • Dzwonnica neogotycka

Kody pocztowe, Przylep (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Przylep
Średnia ocena: 4.7
liczba ocen: 22

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Przylep, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Przylep

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 23:14:24

Szybka zmiana regionu Polski