Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Stary Kisielin


Informacje o Stary Kisielin:

Ilość ulic: 28

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 51.932999

Współrzedne geograficzne E: 15.583000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 68

Liczba ludności: 1561

Tablice rejestracyjne: FZI

Stary Kisielin

Stary Kisielin (niem. nazwa Polnisch Kessel, od 1937 r. Altkessel) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim, w gminie Zielona Góra.

Wieś założona prawdopodobnie wcześniej niż sąsiedni Nowy Kisielin, jednakże wymieniona w dokumentach dopiero w 1471 r. Przyczyną tego stanu był brak własnego kościoła. Nazwa Kisielin pochodzi od staropolskiego słowa kysiel, które oznaczać ma szałas. Przymiotnik polski wskazuje z kolei na pierwotne zasiedlenie przez ludność słowiańską, w odróżnieniu od "niemieckiego" Nowego Kisielina powstałego w wyniku kolonizacji.

Stary Kisielin był dobrem rycerskim. Po raz pierwszy pojawia się w dokumencie wystawionym przez księcia głogowsko-krośnieńskiego Henryka XI w dniu 19 listopada 1471 r. Cała wieś znajduje się wtedy w posiadaniu Heinze Schoff z Przytoku. Podobny dokument wystawiony przez polskiego księcia Głogowa, Zygmunta z 19 lipca 1503 podaje, że Stary Kisielin należy do Kaspara Schoff. Jednakże, już w listopadzie 1504 r. opat żagański wydaje decyzję dotycząca zastawienia wsi wraz z Chynowem i Wilkanowem, co oznacza, że przynajmniej część miejscowości podlega zielonogórskiemu probostwu. Zmiana ta dokonała się na podstawie testamentu niejakiego pana von Waldau w nieznanym czasie. Należy zaznaczyć, że probostwo nie posiadało prawa własności, lecz jedynie użytku. Pozostała część wsi przechodzi znajduje się czasowo w rekach rodzin Tschammer i Burkersdorf. Dopiero ok. 1591 r. Joachim von Stentsch z Przytoku łączy miejscowość w jednym majątku. Rodzina ta odsprzedaje Stary Kisielin w 1712 r. Baltazarowi von Stosch.

Mimo bliskości kościoła w Nowym Kisielinie, wieś należy do parafii w Zielonej Górze, a następnie - Raculi. W czasach reformacji ludność bardzo szybko przejmuje luteranizm. Zgodnie z ustaleniami Pokoju westfalskiego z 1648 r., okoliczne parafie powracają w ręce katolików. Stary Kisielin pozostaje w parafii Racula, co doprowadza do nieporozumień na tle podziału stanowisk między wsiami. Luterańska większość uczęszcza do kościołów granicznych w okolicach Czerwieńska i Cigacic. Po zajęciu Śląska przez Prusy, luteranie mogli otwarcie sprawować nabożeństwa. Stary Kisielin został w 1778 przyporządkowany zborowi w Przytoku.

W 1837 ówczesny właściciel wsi, Karol Stosch, wzniósł piętrowy dwór. Został on rozbudowany w latach 1896-1897 o nowe skrzydło. W 1871 r. do Starego Kisielina dotrła kolej.

W 1937 nazwę wsi zmieniono na Altkessel w ramach usuwania wszelkich nazw miejscowości sugerujących polskie bądź słowiańskie pochodzenie.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zielonogórskiego.

Zabytki

Pałac von Stoschów

Pałac powstał w latach 1896-97 w wyniku rozbudowy wcześniejszego dworu z 1837 r. Z tego powodu składa się z dwu członów: starszy, z 1837 r. został zaadoptowany na tylne skrzydło zbudowanego w 1896-1897 roku pałacu o architekturze nawiązującej do późnorenesansowej. Obecnie znajduje się tu Siedziba Archiwum w Zielonej Górze.

Źródła

  • Archiwum w Starym Kisielinie
  • PTTK - szlaki turystyczne
  • Stary Kisielin w internecie

Kody pocztowe, Stary Kisielin (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Stary Kisielin
Średnia ocena: 4.4
liczba ocen: 17

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Stary Kisielin, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Stary Kisielin

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 00:13:43

Szybka zmiana regionu Polski