Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Okulice


Informacje o Okulice:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.067001

Współrzedne geograficzne E: 20.533001

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 14

Liczba ludności: 250

Tablice rejestracyjne: KBC

Dzielnice, Okulice

  • Dzielnica: Przedewsie

  • Dzielnica: Skotnica

  • Dzielnica: Zastawie

Okulice (województwo małopolskie)

Okulice – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Rzezawa.

W latach 1975-1998 miejscowość należała do województwa tarnowskiego.

Położenie

Okulice położone są w północno-zachodniej części gminy. Od zachodu graniczą z gminą Bochnia. W swojej gminie sąsiadują z sołectwami:

  • Bratucice - od północy
  • Dębina - od wschodu.

Historia

Okulice są najstarszą wsią gminy. Początkowo zwano je Vcolice i były własnością królewską. W latach 1123 - 1125 otrzymali je benedyktyni z Tyńca. W 1392 przeniesiono je na prawo niemieckie. Benedyktyni pozbyli się Okulic w roku 1537, sprzedając je Zbigniewowi Rupniewskiemu. W połowie XVII w. część Okulic była własnością monarchy i należała do starostwa niepołomickiego.

W miejscowości znajdowała się kaplica Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, która została zniszczona na początku XVI w. Okulice należały wtedy do parafii Cerekiew. Około 1588 roku wybudowano tu drugi kościół, do którego przed rokiem 1598 Wojciech Krupski podarował obraz Najświętszej Maryi Panny. Kościół ten spalił się w 1780, a sam obraz ocalał. Trzecią świątynię zaczęto wznosić w roku 1809, jednak już w 1813 została ona zniszczona przez powódź. w 1888 biskup I. Lobos erygował parafię w Okulicach.

Okulice weszły pod panowanie Austrii już podczas I rozbioru. Później należały do dominium niepołomickiego i były pod bezpośrednim zarządem cesarza.

w latach 1949 - 1959 wybudowano nowy, czwarty kościół w stylu neobarokowym. 8 kwietnia 1962 prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński uroczyście koronował cudowny obraz znajdujący się w Okulicach od XVI w.

Okulice dziś

Wieś leży na terenie Bratucickiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Do tutejszego sanktuarium dociera wiele lokalnych pielgrzymek. Wiele razy, przed wyborem na Stolicę Piotrową, bywał tu Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Wizyty te upamiętnia papieski monument autorstwa Czesława Dźwigaja, odsłonięty przed kościołem w 1987 r.

Oświata i kultura

W Okulicach istnieje Publiczna Szkoła Podstawowa im. gen. Leopolda Okulickiego. Dzieci w wieku gimnazjalnym dojeżdżają do gimnazjum w Dąbrówce. Tutejsze siostry zakonne prowadzą ochronkę.

Od 1936 roku działa tu Orkiestra Dęta Okulice pod patronatem Rady Gminy i tutejszej parafii.

OSP Okulice

W Okulicach od 1930 roku istnieje jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej.

Znane osoby związane z miejscowością

W dzieciństwie w Okulicach mieszkał ostatni komendant Armii Krajowej generał Leopold Okulicki. Nie jest potwierdzone, czy się tu urodził. Niektóre źródła mówią o sąsiednich Bratucicach. Tutejsza szkoła podstawowa nosi jego imię.

M.U.K.S Strzelec Okulice

Klub powstał w roku 2000 na bazie zespołu LZS Dąbrowianka. Tradycyjne barwy to czerwono-biało-niebieskie. Zespół rozgrywa swoje mecze na boisku sportowym w Buczkowie.

Zobacz też

  • Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Okulicach
  • Inne miejscowości o nazwie Okulice

Kody pocztowe, Okulice (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Okulice
Średnia ocena: 4.9
liczba ocen: 7

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Okulice, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Okulice

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 06:56:22

Szybka zmiana regionu Polski