Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Bielcza


Informacje o Bielcza:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.016998

Współrzedne geograficzne E: 20.716999

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 14

Liczba ludności: 1637

Tablice rejestracyjne: KBR,TNG,KT

Dzielnice, Bielcza

  • Dzielnica: Biedacz

  • Dzielnica: Grądy

  • Dzielnica: Olszyna

  • Dzielnica: Pasieka

  • Dzielnica: Przymiarki

  • Dzielnica: Uleś

Bielcza

Bielcza – wieś w Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie brzeskim, w gminie Borzęcin. Pierwsza wzmianka o istnieniu Bielczy to rok 1484. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego. Wieś położona nad rzeką Uszwicą.

Klimat

Bielcza i okolice znajdują się na obszarze zaliczanym do obszarów najkorzystniejszych pod względem klimatycznym. W ciągu roku roku dni z temperaturą powyżej +5 stopni jest średnio 220, a średnia roczna temperatura wynosi +8,5 stopni. Dni bezwietrznych jest ok. 20%. Na zimę przypada 24,1% dni wietrznych, wiosnę 26,4%, lato 26,6%, a jesień 22,9%. Pokrywa śnieżna zalega średnio tylko przez 70-80 dni, czyli mniej, niż wynosi średnia krajowa. Roczna suma opadów wynosi ok. 750 mm, a liczba dni pogodnych ok. 40. Rozłożenie opadów wedle pór roku przedstawia się następująco: w zimie jest ich 14,6% (107,4 mm), na wiosnę 22,2% (162,7 mm), latem 43,5% (319,5 mm), a na jesieni 19,7 (144,4 mm). Podczas gdy średnia 15 letnia wynosi 734 mm opadów rocznie ze średnią miesięczną 61,2 mm, to w roku 1904 zanotowano tylko 387,0 mm opadu ze średnią miesięczną 32,2 mm – a w roku 1899 aż 986,6 mm ze średnią miesięczną 82,8 mm.

Gleby

Pola położone są południkowo naprzeciw poszczególnych domostw. Od zachodniej części, gleby położone wzdłuż rzeki Uszwicy są najżyźniejsze w klasie bonitacyjnej I i III a, dalej są gleby w klasie bonitacyjnej od III do V i wreszcie w okolicach przyleśnych piaski w klasie VI, ciągnące się najbardziej wśród wysuniętej części wsi. Występują wiec w Bielczy mady i gleby piaskowe.

Kościół w Bielczy

W Bielczy znajduje się kościół pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej.

Historia

Początkowo istniała w Bielczy kaplica drewniana, wzmiankowana w 1813 r., która została powiększona w latach 1835-48, tak aby mogły się w niej odbywać nabożeństwa. Po utworzeniu w Bielczy w 1904 r. ekspozytury niezależnej od parafii w Borzęcinie Górnym, rozpoczęto budowę obecnego kościoła. Autorem projektu był architekt Jan Sas-Zubrzycki. Prace budowlane trwały w latach 1906-08, a kierował nimi budowniczy Michał Mikos. W 1925 r. bp tarnowski Leon Wałęga erygował w Bielczy parafię.

Duszpasterze (od początku istnienia parafii)
  • ks. Jan Tokarz – ekspozyt
  • ks. Paweł Szczygieł – ekspozyt
  • ks. Jan Puskarz – ekspozyt
  • ks. Alojzy Całka – ekspozyt
  • ks. Jan Chmiel – proboszcz
  • ks. Stanisław Smoła – proboszcz
  • ks. Walenty Mróz – administrator
  • ks. Florian Dutkiewicz – proboszcz
  • ks. Tadeusz Cyza – wikariusz
  • ks. Stefan Matys – wikariusz
  • ks. dr. Jan Kos – proboszcz
  • ks. mgr. Edward Norek – proboszcz
  • ks. Franciszek Krzemień – proboszcz
  • ks. Stanisław Mucha – wikariusz
  • ks. Jan Łatka – proboszcz, rezydent
  • ks. Józef Bogusz – pomoc duszpasterska
  • ks. Stanisław Kudlik – wikariusz (od 1988 – proboszcz)
  • ks. Andrzej Dydo – wikariusz , rezydent
  • ks. Tadeusz Kubala – proboszcz
Architektura

Kościół jest zbudowany w stylu eklektycznym z elementami neoromańskimi i neogotyckimi. Murowany z cegły z użyciem kamienia. Dwunawowy z transeptem i węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Ramiona transeptu zamknięte trójbocznie. Korpus z krótszą od nawy głównej nawą boczną, przechodzącą w kwadratową wieżę usytuowaną z boku. Od frontu przed nawą główną przedsionek z przyległą wieżyczką schodową, z boku po przeciwnej stronie nawy bocznej trójboczna kruchta. Na zewnątrz korpus opięty przyporami. Kruchta wejścia głównego zwieńczona trójkątnym szczytem z kamiennym krzyżem. Portal główny neoromański, zamknięty półkoliście, uskokowy, w tympanonie Oko Opatrzności. Wieża w dolnej partii oblicowana kamieniem, nakryta hełmem neogotyckim. Kościół nakryty dachami dwuspadowymi i pulpitowymi, nad skrzyżowaniem naw neogotycka wieżyczka na sygnaturkę z latarnią.

Wnętrze nakryte sklepieniami krzyżowymi, o przęsłach wydzielonych gurtami, w przęśle środkowym w transepcie sklepienie gwiaździste. Nawa boczna wydzielona filarem i kamienną kolumną. Arkady międzynawowe i okna zamknięte półkoliście. Polichromia wnętrza figuralna i ornamentalna, malowana przez Jacka Żróbka w latach 1956-57.

Wnętrze

Ołtarz główny i dwa boczne neogotyckie wykonane przez Wojciecha Samka po 1920 r. W ołtarzu głównym rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, wykonana przez Kazimierza Cieślę oraz posągi św. Piotra i Pawła. W ołtarzach bocznych rzeźby Serca Pana Jezusa i św. Franciszka. W kaplicy ołtarz o charakterze barokowym z około połowy XIX w., przeniesiony z dawnej kaplicy mszalnej, z rzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem z końca XIX w. Chrzcielnica drewniana i ambona, neogotyckie z XX w. Rzeźba Chrystusa Upadającego pod krzyżem, ludowa z I. poł. XIX w., pochodząca zapewne z kapliczki stojącej na miejscu dzisiejszego kościoła.

Szkoła

Początki

Szkoła w Bielczy powstała w 1848 roku jako filia szkoły parafialnej w Borzęcinie. Początkowo była szkołą jednoklasową o jednym nauczycielu. W roku 1893 zostaje przemianowana na szkołę dwuklasową i od tej pory uczy co najmniej dwóch nauczycieli. Szkoła ta mieściła się w budynku drewnianym krytym gontem, z dwoma salami lekcyjnymi i mieszkaniem dla nauczyciela kierującego. Podczas wielkiego pożaru wsi w 1921 roku spłonęło 2/3 zabudowań Bielczy, w tym również budynek szkolny.

Murowany budynek

Drugi budynek szkoły, już murowany, oddano do użytku w 1930 roku – w nim odbywała się nauka do czerwca 1999 roku.Obecnie sklep Groszek"

Zespół Szkół w Bielczy

Obecny budynek (trzeci od początku istnienia szkoły w Bielczy) został oddany do użytku 1 września 2003 r. Jest to kompleks oświatowy składający się z trzech segmentów: administracyjno–socjalnego, dydaktycznego i sali gimnastycznej. Wraz z rozległym otaczającym terenem rekreacyjno–sportowym jest jednym z nowocześniejszych i piękniejszych obiektów w regionie, spełniającym oczekiwania i standardy XXI w.

Od 1 września 2002 roku w Bielczy istnieje Zespół Szkół, w którego skład wchodzą Szkoła Podstawowa i Gimnazjum.

Zobacz też

Cmentarz wojenny nr 270 - Bielcza

Kody pocztowe, Bielcza (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Bielcza
Średnia ocena: 3.8
liczba ocen: 27

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Bielcza, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Bielcza

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 00:07:35

Szybka zmiana regionu Polski