Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Brzesko


Informacje o Brzesko:

Ilość ulic: 157

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.966999

Współrzedne geograficzne E: 20.617001

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 14

Liczba ludności: 16828

Gęstość ludności: 1422 os./km²

Rodzaj gminy: miejsko-wiejska

TERC: 2121502024

Tablice rejestracyjne: KBR

Herb Brzesko:

Herb Brzesko

Flaga Brzesko:

Flaga Brzesko

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Brzesko

  • Dzielnica: Bagno

  • Dzielnica: Bagno na Górkach

  • Dzielnica: Brzezowiec

  • Dzielnica: Górki

  • Dzielnica: Kopaliny

  • Dzielnica: Kopaliny Drugie

  • Dzielnica: Koło Nadachówki

  • Dzielnica: Koło Pawilonu

  • Dzielnica: Lajterówka

  • Dzielnica: Na Górkach

  • Dzielnica: Pod Brzeskiem

  • Dzielnica: Pod Wiedniem

  • Dzielnica: Podlesie

  • Dzielnica: Słotwina

  • Dzielnica: Słotwina na Górkach

  • Dzielnica: W Browarze

  • Dzielnica: Wenecja

  • Dzielnica: Za Lasem

  • Dzielnica: Zagórzyce

  • Dzielnica: Zielonka

Brzesko

Brzesko – miasto w woj. małopolskim, w powiecie brzeskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Brzesko położone na Podgórzu Wiśnickim, nad rzeką Uszwicą. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. tarnowskiego.

Znajduje się tam znany Browar Okocim, założony przez Jana Ewangelistę Goetza w 1845 r. Przemysł metalowy, paszowy. Neobarokowy kompleks pałacowo-parkowy Goetzów z XIX w. oraz kościół pw. św. Jakuba z XIV w. Zabytkowe cmentarze: wojenne z czasów I wojny światowej (nr 275, 276, 277) i brzeski cmentarz wyznania mojżeszowego z ok. trzystoma nagrobkami. W 1904 r. Brzesko nawiedził pożar, który zniszczył znaczną część zabudowy miasta.

Według danych z 31 grudnia 2008 miasto miało 16 828 mieszkańców.

Etymologia

Nazwa Brzeska prawdopodobnie pochodzi od słowa brzeg, brzeżek, ze względu na położenie miasta nad rzeką Uszwicą.

Historia

Prehistoria i starożytność

Prawdopodobnie najstarsze pozostałości pradziejowych myśliwych na terenie obecnego miasta Brzeska pochodzą z epoki mezolitu. Odnaleziono tutaj charakterystyczne wyroby krzemienne, służące za narzędzia pierwszym mieszkańcom tych terenów. Szybki rozwój gospodarki wpłynął na dalsze zasiedlanie, w początkach neolitu przybyły większe gromady hodowców i rolników. Pozostałości osad odnaleziono na terenie Okocimia, Poręby Spytkowskiej, Jasienia, a także bardziej na południe – Biesiadek, Lewniowej i Gosprzydowej (Gmina Gnojnik). Liczne stanowiska wczesnorolniczych kultur dostarczyły wielu odkryć archeologom – naczyń i kamiennych narzędzi. Ilość odkryć czyni Brzesko jednym z ważniejszych ośrodków cywilizacji wczesnorolniczej na ziemiach polskich. Sposób uprawy ziemi z zastosowaniem orki sprzężajnej wprowadziła ludność kultury pucharów lejkowatych, która przybyła tu w późniejszych stuleciach neolitu. Przyczyniło się to do dalszego rozwoju rolnictwa i osadnictwa. Wyjałowienie ziemi przyczyniło się jednak do jego poważnego kryzysu, w epoce brązu. W II–III w. n.e. nastąpił ponowny rozwój osadnictwa. W późnej fazie okresu rzymskiego na terenie Jadownik, Okocimia i Jasienia istniały tutaj osady ludności kultury przeworskiej. Jeszcze w XIX w. znaleziono w Brzesku rzymskie monety.

Średniowiecze

Miasto lokowane było przez Spytka II Melsztyńskiego, kasztelana bieckiego, za zgodą królowej Jadwigi, która w 1385 roku wydała akt lokacyjny na prawie magdeburskim. I rozpoczął się proces urbanizacji oraz kształtowania szlaków komunikacyjnych, które obecnie funkcjonują. Zachował się też średniowieczny układ urbanistyczny z kwadratowym rynkiem i gotyckim kościołem pw. św. Jakuba z 1447 r. W 1386 r. mieszczanie brzescy trudniący się handlem i rzemiosłem zostali zwolnieni z ceł i myt.

W 1440 r. Grzegorz z Sanoka ufundował szpital dla ubogich w Brzesku.

Nowożytność i czasy najnowsze

W 1910 zorganizowano Stałą Drużynę Sokoła i przekształcono ją w 1914 r. w Polową Drużynę Sokolą oraz utworzono "Strzelca".

1 sierpnia 1914 r., gdy wybuchła wojna serbsko-austro-węgierska, która w ciągu tygodnia przekształciła się w pierwszą wojnę światową, w Brzesku wydarzenia te poprzedziła mobilizacja do armii austro-węgierskiej.

Członkowie Polowej Drużyny Sokolej przygotowywali się do wojny z Rosją, odbywając ćwiczenia z zakresu musztry bojowej z użyciem broni palnej. Kiedy zorganizowano PDS, Towarzystwem Gimnastycznym „ Sokół” kierował Piotr Górski / prezes/, Zygmunt Sozański / wiceprezes/, Władysław Cyga /I wiceprezes/, Włodzimierz Albinowski / gospodarz/, Stefan Sukiennik i Szczęsny Chrapczyński. Pod ich kierunkiem „ Sokół” i społeczeństwo powiatu brzeskiego zakupiło dla plutonu brzeskiego 20 karabinów marki Mannlicher, które przekazało dla PDS.

Właściciel pałacu w Brzesku Jan Ewangelista Goetz, Julian Kodrębski i Józef Neuman założyli w tu spółkę zalążek Browaru w Okocimiu w 1845 r. W 1856 r. wybudowano kolej KrakówDębica – Lwów.

Związani z Brzeskiem

  • Mordechaj Dawid Brandstaetter (1844–1928) – pisarz tworzący po hebrajsku, zwolennik haskali, którego dzieła uznawane są za skarby literatury hebrajskiej, oraz jego wnuk
  • Roman Brandstaetter (1906–1987) – wybitny poeta polski
  • Ludwik Solski (1855-1954) – aktor
  • Jędrzej Cierniak (1886 - 1942) - pisarz
  • Stanisław Bobrowski (1896 - 1990) - Generał
  • Julian Nowak (1865 - 1946) - Profesor i polityk
  • Jan Czuj (1886 - 1957) - Polityk
  • Johann Ritter von Bézard (1871 - 1939) - Wynalazca busoli polowej
  • Zbigniew "Bruno" Szulc (1954-1985) - wybitny grafik i plastyk
  • Sławomir Mrożek (1930) - światowej sławy pisarz i satyryk

Zabytki

  • Kościół św. Jakuba Apostoła
  • Browar Okocim
  • Rynek w Brzesku
  • Cmentarz wojenny nr 276 - Brzesko

Ratusz

Ceglany, piętrowy Ratusz z wieżą, zaprojektowany przez Gabriela Niewiadomskiego, w stylu neogotyckim, pochodzący z 1909 r. Ratusz w Brzesku mieści się przy ulicy Kościuszki. Jest jednym z najstarszych obiektów zabytkowo-historycznych mieszczących się w centrum Brzeska. W chwili obecnej mieści się tam Miejski Ośrodek Kultury.

Pałac Goetza

Pałac Goetza – dawna siedziba Goetzów Okocimskich, właścicieli i twórców Browaru Okocim, znajdująca się w Brzesku. Później wieloletnia siedziba Liceum Ogólnokształcącego, Liceum Ekonomicznego i innych szkół. Pierwsze zajęcia szkolne w pałacu odbyły się 12 kwietnia 1945 r. Obecnie zabytkowy (w dużej części drewniany, z holem myśliwskim, gdzie na ścianach wiszą poroża jeleni, głowy dzików, łosi i innych zwierząt łownych, w tym wielu już wymarłych gatunków, oraz nie mniej znaną palmiarnią z wyjątkowym okazem groty wykonanej ze skał wulkanicznych, oraz zabytkową, prywatną kaplicą, oryginalnymi drewnianymi schodami i stylową biblioteką) gmach niszczał, przez nikogo nie zagospodarowany od 2002 roku. 30 listopada 2007 r. powrócił do potomków rodziny Goetzów, wykupiony na nowo od Państwa.

Cmentarz wojenny nr 276 – Brzesko

Zabytkowy cmentarz wojskowy, znajdujący się w Brzesku przy ul. Czarnowiejskiej. Pochodzi on z czasów I wojny światowej.

Jest miejscem pochówku 441 żołnierzy austro-węgierskich, 3 niemieckich i 63 rosyjskich. Przylega do ściany południowej cmentarza żydowskiego. Ogrodzony kamiennym murem, z wysoką bramą z półokrągłymi wrotami z drewna, z płaskorzeźbami orłów, po której obu stronach, od wewnętrznej części znajdują się altany kontemplacyjne. Naprzeciw wejścia, na końcu cmentarza znajduje się ściana o charakterze pomnika, z kamiennym krzyżem z datą 1914–1915, pośrodku niej znajduje się zaś tablica inskrypcyjna głosząca w trzech językach:

"WY COŚCIE PADLI ZA OJCZYZNĘ W BOJU
WRÓG CZY PRZYJACIEL – DOKONAWSZY CZYNU
ŚPIJCIE ZŁĄCZENI W TEJ ZIEMI POKOJU –
ZARÓWNO ZDOBI WAS WIENIEC WAWRZYNU"

Cmentarz został zaprojektowany przez Roberta Motkę, austriackiego porucznika-architekta, autora projektów wielu cmentarzy, a także pomników i kaplic.

Najważniejsze elementy to: ściana szczytowa z tablicą inskrypcyjną, zespół bramny, centralny monument oraz zbiorowa mogiła z pomnikiem z granitu.

"Stary" cmentarz

Naprzeciw budynku Sądu Rejonowego w Brzesku, przy ul. Kościuszki znajduje się stary, obecnie już nieużywany cmentarz parafialny parafii św. Jakuba Apostoła w Brzesku. Uwagę zwraca ciekawa architektura.

Cmentarze żydowskie w Brzesku

W Brzesku istniały dwa kirkuty. Starszy cmentarz powstał w XVII wieku i został zamknięty z powodu zapełnienia w połowie XIX wieku. Przetrwał choć był uszkodzony II wojnę światową. Powojenne władze miasta zniszczyły cmentarz godząc się na wzniesienie na jego terenie garaży. Nowy cmentarz powstał w 1846 i przetrwał do dnia dzisiejszego. Znajdują się na nim masowe groby żydowskich ofiar niemieckich zbrodni i pomnik upamiętniający ich śmierć. Cmentarz został wpisany do rejestru zabytków.

Pomnik św. Floriana w Brzesku

Pomnik św. Floriana, wzniesiono w Brzesku w 1731 r. Po pożarze miasta w 1904 roku został odrestaurowany i ustawiony w 1906 r. na środku Rynku Starego Miasta (dzisiejsze ścisłe centrum). Ostatnie prace restauratorskie poczyniono kilka lat temu. Jest najstarszą tego typu rzeźbą we wschodniej części województwa małopolskiego, a przy tym artystycznie najdoskonalszą i najstarszą z tego rodzaju zabytków w regionie.

Grób Nieznanego Żołnierza

Grób Nieznanego Żołnierza znajduje się przy szosie głównej E4 przy ul. Kościuszki, nieopodal cmentarza parafialnego parafii św. Jakuba Apostoła w Brzesku, tuż obok Kościoła Ducha Św., naprzeciwko budynku Sądu Rejonowego. Tablica pamiątkowa poświęcona jest "Nieznanemu Żołnierzowi poległemu za ojczyznę 1914–1920" Przy pomniku z okazji ważnych uroczystości Państwowych palą się 2 gazowe znicze, wartę pełnią żołnierze lub harcerze, składane są wieńce i kwiaty, w uroczystościach uczestniczą poczty sztandarowe.

Transport

Kolej

W Brzesku znajduje się stacja, przez którą przebiega linia kolejowa 91 Kraków Główny - Medyka. Na stacji zatrzymują się pociągi REGIO i interREGIO Przewozów Regionalnych oraz pociągi TLK spółki PKP Intercity.

Komunikacja miejska

Publicznym przewoźnikiem komunikacji miejskiej jest MPK w Brzesku, której prezesem tej firmy jest Krzysztof Gawor. Obecnie obsługuje 5 linii. Tabor wykorzystuje polskie autobusy Autosan i Jelcz oraz pięć niemieckich Mercedesów.

Kultura i sport

  • Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku
  • Starostwo Powiatowe w Brzesku
  • Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku
  • kino
  • stadion Okocimskiego Klubu Sportowego
  • kryta pływalnia
  • korty tenisowe
  • Dwa obiekty sportowe "Orlik 2012"
  • Kręgielnia TKKF Sokół Brzesko
  • bowling
  • Regionalne Centrum Kulturalno - Biblioteczne
  • Brzeski Klub Bokserski "MAGIC BOXING"
  • Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie Filia w Brzesku

Szkoły

  • Małopolska Szkoła Wyższa w Brzesku
  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ignacego Łukasiewicza
  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika
  • Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Królowej Jadwigi
  • Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Janusza Korczaka
  • Katolickie Gimnazjum w Brzesku
  • Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Brzesku im. Św. Stanisława BM ze Szczepanowa
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 Brzesku
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Bohaterów Westerplatte w Brzesku

Instytucje

  • Powiatowy Urząd Pracy w Brzesku
  • Zarząd Dróg Powiatowych w Brzesku
  • Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Brzesku
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
  • Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Brzesku
  • Sąd Rejonowy w Brzesku

Wspólnoty religijne

  • 3 parafie rzymskokatolickie
    • Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła
    • Parafia Miłosierdzia Bożego
    • Parafia Matki Bożej Częstochowskiej
  • Zbór Świadków Jehowy Brzesko-Okocim

Parki

Park Jana Albina Goetza

Park krajobrazowy, typu angielskiego, założony pod koniec XIX w. przez Jana Albina Goetza i jego żonę hrabinę Zofię z Sumińskich w pobliżu Browaru Okocim, o powierzchni 40 ha (obecnie 17 ha z powierzchni dawnego parku, który przylega do 27 ha obszaru leśnego. Do dnia dzisiejszego rosną tutaj 43 gatunki drzew (w tym egzotycznych), oraz 12 gatunków krzewów, by wymienić tylko niektóre: rododendrony, choiny kanadyjskie, tulipanowce amerykańskie, jaśminowce, berberysy, klony, buki, kasztanowce, wiązy, olchy, dęby. W centrum parku znajduje się neobarokowy i neorokokowy pałac w stylu wiedeńskim.

Miasta partnerskie

  • Węgry Százhalombatta
  • Rumunia Sovata
  • Niemcy Langenenslingen

Zobacz też

  • Jan Albin Goetz
  • Jan Ewangelista Goetz
  • Antoni Jan Goetz
  • Browar Okocim
  • Stara Synagoga w Brzesku
  • Synagoga w Brzesku
  • Synagoga w Brzesku (ul. Długa 3)
  • Synagoga w Brzesku (ul. Głowackiego 13)
  • Synagoga w Brzesku (ul. Asnyka)
  • Mykwa i dom kahalny w Brzesku

Pokaż ulice na literę: (Znalazłem 157)

ABCDEGJKLŁMNOPRSŚTUWZŻ

A

ul. Alberta św. Brata
ul. Armii Ludowej
ul. Asnyka Adama

B

ul. Bagienna
ul. Barokowa
ul. Biznesowa
ul. Boczna
ul. Bohaterów Westerplatte
ul. Bolesława Chrobrego
ul. Bolesława Śmiałego
ul. Browarna
ul. Brzegowa
ul. Brzezowiecka
ul. Bujaka prof. dr. Franciszka
ul. Błękitna

C

ul. Cegielniana
ul. Chmielna
ul. Chopina Fryderyka
ul. Cicha
ul. Czarnowiejska
ul. Czecha Bronisława

D

ul. Dworcowa
ul. Długa

E

ul. Elektryczna

G

ul. Gajowa
ul. Garbarska
ul. Gotza Barona Jana
ul. Granitowa
ul. Grottgera Artura
ul. Grunwaldzka
ul. Głowackiego Bartosza
ul. Głucha

J

ul. Jadwigi Królowej
ul. Jagiełły Władysława Os.
ul. Jana Pawła II
ul. Jana Sobieskiego
ul. Jaśminowa
ul. Jasna
ul. Jesienna
ul. Jodłowska
ul. Joselewicza Berka

K

pl. Kazimierza Wielkiego
ul. Kochanowskiego Jana
ul. Konstytucji 3 Maja
ul. Kopaliny
ul. Kopernika Mikołaja
ul. Kościuszki Tadeusza
ul. Kossaka Wojciecha
ul. Kosynierów
ul. Kołłątaja Hugona
ul. Kręta
ul. Krótka
pl. Kupiecki
ul. Kusocińskiego Janusza
ul. Kwiatowa

L

ul. Legionów Piłsudskiego
ul. Leśna
ul. Letnia
ul. Listopada 11

Ł

ul. Łączyska
ul. Łąkowa

M

ul. Maczka gen. Stanisława
ul. Makowa
ul. Malczewskiego Jacka
ul. Marusarzówny Heleny
ul. Matejki Jana
ul. Mickiewicza Adama
ul. Mieszka I
ul. Miła
ul. Modrzejewskiej Heleny
ul. Mokra
ul. Mościckiego Ignacego
ul. Młyńska

N

ul. Na Górkach
ul. Nowa

O

os. Kołłątaja Hugona
ul. Odrodzenia
os. Ogrodowa
ul. Ogrodowa
ul. Okocimska
ul. Okulickiego gen. Leopolda
ul. Osiedlowa
ul. Oświecenia
os. Równia
os. Solskiego
os. Świerkowa
os. Wiejska
os. Władysława Jagiełły

Kody pocztowe, Brzesko (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Brzesko
Średnia ocena: 3.4
liczba ocen: 8

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Brzesko, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Brzesko

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 21:20:23

Szybka zmiana regionu Polski