Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Iwkowa


Informacje o Iwkowa:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.817001

Współrzedne geograficzne E: 20.566999

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 14

Liczba ludności: 2

Tablice rejestracyjne: KBR

Dzielnice, Iwkowa

  • Dzielnica: Góry

  • Dzielnica: Kąciny

  • Dzielnica: Kozieniec

  • Dzielnica: Nadole

  • Dzielnica: Nagórze

  • Dzielnica: Pagórek

  • Dzielnica: Piekarzowo

  • Dzielnica: Sołtysie

  • Dzielnica: Zagroda

Iwkowa

Iwkowa – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie brzeskim, w gminie Iwkowa.

Położenie miejscowości

Iwkowa położona jest w południowej części powiatu brzeskiego, na Pogórzu Wiśnickim. Leży w pięknej kotlinie wzdłuż rzek Bela i Białka. Od północnej strony nad Iwkową wznosi się Pasmo Szpilówki z takimi szczytami, jak: Piekarska Góra (515 m), Szpilówka (512 m), Bukowiec (494 m), od wschodu Mahulec (480 m) i inne wzniesienia nad Jeziorem Czchowskim. Od zachodniej o południowej strony Iwkowa ograniczona jest wzniesieniami Rogozowej (536 m) i Sołtysich Gór (436 m). Od wschodu wieś graniczy z Tropiema od zachodu z Rajbrotem . 2 km od wsi położony jest zamek Tropsztyn.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego. Miejscowość jest siedzibą gminy Iwkowa. Reforma administracyjna kraju w 1975 r. zlikwidowała powiaty i Iwkowa znalazła się w nowo powstałym województwie tarnowskim. Kolejna reforma administracyjna kraju przywróciła Iwkową do powiatu brzeskiego.

Historia

Etymologicznie nazwa wsi wywodzi się od imienia Iwo (Iwon).

Iwkowa powstała z połączenia dwóch osad. W 1334 r. królowa Jadwiga Łokietkowa, wdowa po Władysławie Łokietku, wystawiła przywilej lokacyjny terenom położonym wzdłuż rzeki Bela. Iwkowa w średniowieczu stanowiła część ziemi sądeckiej. Tędy już od czasów przedhistorycznych ciągnął się trakt „Wielka Droga”, zwany również „Starą Drogą”, łączący Polskę z Węgrami, co sprzyjało rozwojowi osadnictwa. Administracyjnie Iwkowa należała do ziemi sądeckiej do upadku Rzeczypospolitej.

Pod zaborem austriackim Iwkowa funkcjonuje jako dominium w ramach cyrkułu bocheńskiego. W wyniku reformy administracyjnej z 1867 r. wieś wchodzi w skład powiatu brzeskiego, w którym pozostaje nieprzerwalnie do 1975 r.

Jeszcze w XIX oraz obecnie najpopularnieszym nazwiskiem w Iwkowej było miano Szot, które wywodzi się od bawarskiego Schotte, czyli Szkot.

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny

Drewniany kościół cmentarny pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z XV w.; jednonawowy, konstrukcji zrębowej; wnętrze: polichromia figuralna z XVll w., kopia gotyckiego witrażu z I. poł. XV w. Niska wieża konstrukcji słupowej. Nawa i prezbiterium nakryte stromym dachem wielopołaciowym wspartym na gotyckiej więźbie storczykowej. Na ścianach zachowana częściowo późnorenesansowa polichromia z 1619 r. ze scenami Męki Pańskiej i aniołami oraz apostołami. Dwa portale z XV w prowadzące do nawy., zwieńczone łukami trójlistnymi. W oknie prezbiterium kopia gotyckiego witraża z wizerunkiem Najświętszej Marii Panny. Wyposażenie świątyni z XVII-XVIII w.: – barokowy ołtarz z 1688 r. – ołtarze boczne z obrazy Ukrzyżowania i św. Antoniego z XVII w. – organy – gotyckie rzeźby grupy Ukrzyżowania na belce tęczowej Na plebanii niewielkie muzeum parafialne, w zbiorach, którego znajduje się m.in. cenna rzeźba św. Doroty z końca XV w.

W kościele pw. Nawiedzenia NMP w Iwkowej witraże Madonny z Dzieciątkiem fundacji Wierzbięty z Branic .

Muzeum parafialne im. Ks. Jana Piechoty

Muzeum pariafialne ks. Jana Piechoty zawiera unikatowe zbiory sztuki ludowej minionego okresu, które przez długi czas gromadził proboszcz parafii ks. Jan Piechota. Jest to filia Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Zebrane w nim zbory świadczą dzisiaj o starodawności miejscowego kultu i biegłości w sztuce artystów ludowych. Obok świętych figurek, które niegdyś wypełniały ołtarzyki kapliczek, ramiona krzyży możemy zobaczyć także modlitewniki, stare fotografie prezentujące miejscowe wydarzenia i ludzi z tamtych czasów. Dodatkową atrakcją są gospodarskie sprzęty: sochy, pługi i szereg archaicznych już narzędzi, których przeznaczenia nieraz trudno dociec, a będących dla naszych dziadów przedmiotem codziennej pracy.

Inne zabytki

  • Pustelnia św. Urbana – kaplica na północnych stokach góry Bukowiec, postawiona w miejscu, gdzie dawniej podobno znajdowała się pustelnia Urbana. Obok kaplicy źródło św. Urbana
  • Kapliczka z II polowy XVIII w mająca ściany pokryte płaskorzeźbami
  • Figurki przydrożne

Kody pocztowe, Iwkowa (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Iwkowa
Średnia ocena: 3.3
liczba ocen: 12

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Iwkowa, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Iwkowa

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 13:36:18

Szybka zmiana regionu Polski