Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Samocice


Informacje o Samocice:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.268520

Współrzedne geograficzne E: 20.852661

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 14

Liczba ludności: 689

Tablice rejestracyjne: KDA

Dzielnice, Samocice

  • Dzielnica: Górki

  • Dzielnica: Macoszyn

  • Dzielnica: Nowa Wieś

  • Dzielnica: Rynek

  • Dzielnica: Ulica

  • Dzielnica: Ulica Rybacka

  • Dzielnica: Wielkie Błonie

  • Dzielnica: Łęka od Kanny

  • Dzielnica: Łęka Wiślana

Samocice

Samocice – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie dąbrowskim, w gminie Bolesław.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego.

Położenie

Wieś położona na prawobrzeżnym Powiślu - części Niziny Sandomierskiej, w województwie małopolskim, powiecie dąbrowskim, w gminie Bolesław. Od północnej strony wsi, rzeka Wisła stanowi jej naturalną granicę z województwem świętokrzyskim (wieś Łęka i Podraje w gminie Nowy Korczyn). Najbliższe drogowe połączenie wsi z lewobrzeżną Wisłą znajduje się: w górę biegu Wisły we wsi Borusowa (około 6 km) - połączenie promowe, w dół biegu Wisły w Szczucinie (około 23 km) - most. Około 2 km na zachód od centrum wsi przebiega droga wojewódzka nr 973 z Tarnowa do Buska-Zdroju. Przez wieś przepływa kanał Zyblikiewicza, łączący Dunajec z Wisłą.

Historia

Założenie osady nastąpiło najprawdopodobniej w XIII wieku. Wzmianki o istnieniu wsi Samocice, pojawiają się za czasów Jana Długosza. W XV wieku wieś nosiła nazwę Samoczyce. Wg przekazów nazwa Samocice związana jest z rzeką Wisłą, która przepływa na granicy wsi, a w przeszłości przepływała przez jej tereny, i pochodzi od słów; sama/samo-cice/ciece/ciecze, opisujących swobodny przepływ wody, w tej rzece. W 1424 roku Samocice otrzymały prawa niemieckie. W połowie XV wieku Samocice, jako własność królewska, miały pięć majątków, z których pleban w Bolesławiu pobierał kolędę, a dziesięcinę snopową płacono biskupowi krakowskiemu. W końcowych latach XIX wieku, Samocice liczyły 172 domostw i ok. 974 mieszkańców. W okresie tym największa posiadłość ziemska należała do hrabiego Potockiego. Aktualnie wieś jest nadal największą wsią pod względem ilości mieszkańców gminy Bolesław, i liczy ok. 700 mieszkańców.

Inne

We wsi istnieje szkoła podstawowa, której powstanie, najpierw jako szkoły jednoklasowej datuje się na rok 1888. Wcześniej, w latach 1882-84 i jeszcze później w roku 1886 działała tutaj tzw. Szkółka zimowa, usytuowana w budynku, który stał na miejscu dzisiejszej plebanii. W owej szkółce miejscowe dzieci nauczał podówczas Jakub Bojko. Działa tutaj również Ochotnicza Straż Pożarna, która swoje 100-lecie obchodziła 7 lipca 2008 roku. Wieś tworzy własną parafię pod wezwaniem św. Bartłomieja, jako jedną z dwóch w gminie (wyróżniamy również Parafię Bolesław), wraz z własnym cmentarzem, usytuowanym w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła.

Kody pocztowe, Samocice (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Samocice
Średnia ocena: 3.0
liczba ocen: 28

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Samocice, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Samocice

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 02:38:10

Szybka zmiana regionu Polski