Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Czulice


Informacje o Czulice:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.126389

Współrzedne geograficzne E: 20.190559

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 12

Tablice rejestracyjne: KRA

Dzielnice, Czulice

  • Dzielnica: Krzyżówki

  • Dzielnica: Podgórze

  • Dzielnica: Zabłocie

Czulice

Czulice – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Kocmyrzów-Luborzyca.

Pierwsze wzmianki o Czulicach pochodzą z 1325 r. W XIV w. wieś była własnością Czulickich herbu Czewoja, fundatorów znajdującego się tutaj kościoła. W 1410 r. senior rodu, Imram Czulicki zginął w bitwie pod Grunwaldem. We wsi przebywali ponoć kronikarze Jan z Czarnkowa i Jan Długosz. Czuliccy byli w posiadaniu Czulic jaszcze przez ok. pięć wieków. Kolejnymi właścicielami wsi byli Morscy (pierwszy z nich hrabia Zygmunt Morski był burgrabią zamku krakowskiego). Na początku XIX w. wieś przeszła w posiadanie ordynata Krzyżanowskiego a pod koniec tego wieku należała do Antoniego Dąbskiego. Ostatnim właścicielem Czulic był Franciszek Van Wollen. W czasie wojny w Czulicach ukrywało się wielu powstańców warszawskich wśród nich Władysław Bartoszewski i Kazimierz Kumaniecki. Po roku 1945 r. dobra dworskie przejął Związek Hodowców Roślin, a po roku 1950 Państwowe Gospodarstwo Rolne. Dojechać tu można autobusem nr 252 z pętli w Krakowie-Pleszowie.

Jan Długosz (Liber beneficiorum diecesis Cracoviensis):

Quote-alpha.png Czulice Posiadłość, na terenie której położony jest drewniany parafialny kościół, poświęcony św. Mikołajowi, której dziedzic to Jan Czulicki herbu Czewoja, w której leży 8 łanów kmiecych, z których uwalnia się i odprowadza dziesięcinę zwykłą i konopną przez 4 dla prebendy Krakowskiej zwanej Goszycką, której wartość ocenia się na 12 grzywien. Jest również w tej samej posiadłości dwór rycerski, w którego posiadaniu są pola, również 4 karczmy, posiadające pola, również 6 zagród posiadających pola, z których jest odprowadzana dziesięcina zwykła i konopna dla kościoła i jego plebana w Czulicach, a wartość jej ocenia się na 4 grzywny. Ma również tam kościół i pleban własne pola wolne i łąki dla swego pożytku i potrzeby.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krakowskiego.

Zabytki

  • Kościół pw. Św. Mikołaja

W miejscowości znajdują się dwa austriackie cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej: Cmentarz wojenny nr 394 - Czulice oraz Cmentarz wojenny nr 396 - Czulice.

Bibliografia

  • L. Rotter, 450 lat kościoła w Czulicach, Kraków 1997
  • L. Rotter, Kościół pw. św. Mikołaja w Czulicach Historia i sztuka, Kraków 2004
  • Władysław Bartoszewski, Wspomnienia z ostatniego kwartału 1944 roku

Kody pocztowe, Czulice (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Czulice
Średnia ocena: 4.4
liczba ocen: 14

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Czulice, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Czulice

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 09:24:24

Szybka zmiana regionu Polski