Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Grębynice


Informacje o Grębynice:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.165829

Współrzedne geograficzne E: 19.869169

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 12

Liczba ludności: 290

Tablice rejestracyjne: KRA

Dzielnice, Grębynice

  • Dzielnica: Doły

Grębynice

Grębynice – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Zielonki. Usytuowana jest na wierzchowinie jurajskiej pomiędzy Doliną Prądnika a Doliną Korzkiewki. Najwyżej położony punkt wierzchowiny znajduje się w płn. części wsi (tzw. Mogiełki) i wynosi 380 m n.p.m., podczas gdy południowy skraj wsi w rejonie dna doliny znajduje się ok. 80 m niżej. Wieś należy do parafii w Korzkwi co najmniej od XVI w.

Historia

W XIV w. właścicielem Grębynic (i części Giebułtowa) był pochodzący z ziemi sandomierskiej sędzia krakowski Jan Syrokomla, zaufany króla Kazimierza Wielkiego. Pod koniec XIV w. dobra rodu Syrokomlitów obejmowały już całą Korzkiew, Biały Kościół, Grębynice, Giebułtów i Rudną. Wnukowie założyciela majątku stopniowo go jednak dzielili i już w XV stuleciu większość wsi (wraz z korzkiewskim zamkiem) została rozprzedana. W XVIII w. wieś należała to klucza korzkiewskiego (wraz z okolicznymi wsiami) i była własnością wojewody bracławskiego Michała Jordana. Po jego śmierci w 1741 r. klucz dziedziczy syn Adam. Pod koniec XVIII w. klucz kupują Wodziccy. W XIX w. (prawdopodobnie po śmierci hrabiny Eleonory Wodzickiej 23 maja 1837 r.) klucz przejmują Sedlmayerowie.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krakowskiego.

Etymologia

Nazwa Grębynice urobiona jest od apelatywu, który we współczesnej polszczyźnie przybrał formę grępło (nici rozkręconej liny z włókna roślinnego ), natomiast w staropolszczyźnie oznaczało "pozostałości po grępleniu, ew. jego produkt". Końcówka -ice sugeruje również inną możliwą etymologię, iż jest formą dzierżawczą (może od imienia Grębosz (?)), jednakże jest to raczej późniejsza stylizacja, wobec częstych w tym rejonie faktycznych form dzierżawczych np. Iwanowice, Januszowice, Przybysławice i in.

Budynki

W miejscowości znajduje się klasycystyczna kaplica z XIX wieku, Ochotnicza Straż Pożarna oraz sklep spożywczy.

Ciekawostki

Typowe nazwiska występujące we wsi: Krzywda, Kwiecień, Kwinta, Łudzik, Idzik, Ibek

Kody pocztowe, Grębynice (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Grębynice
Średnia ocena: 3.9
liczba ocen: 5

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Grębynice, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Grębynice

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 06:14:42

Szybka zmiana regionu Polski