Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Korzkiew


Informacje o Korzkiew:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.163330

Współrzedne geograficzne E: 19.880280

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 12

Liczba ludności: 170

Tablice rejestracyjne: KRA

Dzielnice, Korzkiew

  • Dzielnica: Nowa Wieś

  • Dzielnica: Pod Lisinami

Korzkiew

Korzkiew – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Zielonki, 12 km na północ od Krakowa. Przez wieś przepływa Potok Korzkiewski zwany też Korzkiewką. We wsi znajduje się kościół parafialny pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela oraz parafialny cmentarz grzebalny.

Historia

Historia wsi związana jest bezpośrednio z historią zamku w Korzkwi. Prawdopodobnie powstała jako tzw. osada służebna. W XIX wieku Korzkiew zamieszkiwali głównie fornale dworscy, kilku włościan i komorników, była również czynna karczma (z browarem).

W 1352 r. Jan herbu Syrokomla kupił wzgórze Korzkiew, gdzie wybudował zamek, który pełnił funkcję obronną i mieszkalną rodu Zaklików do II połowy XV w. Kolejnymi właścicielami byli: Szczepan Świętopełk z Irządz, kupiec Piotr Krupka, rodzina Zborowskich i Ługowskich. Pod koniec XV w. oraz 1720 r. (właścicielami byli wówczas Jordanowie), budowla została przebudowana. Zamek znajdował się następnie w rękach Wesslów i Wodzickich, a pod koniec XIX wieku popadł w ruinę. Od 1997 roku zamek jest stale zamieszkany przez jego właścicieli – rodzinę Donimirskich (architekt Jerzy Donimirski z żoną i dziećmi), który podjęli się odnowienia i odbudowania zamku. Obecnie ciągle trwają prace budowlane polegające na konserwacji i rekonstrukcji. Zagospodarowywane jest również całe wzgórze zamkowe, a również podnóże warowni. Planowana jest także odbudowa mieszczącego się dawniej w pobliżu zamku dworu, odtworzenie stawów oraz stworzenie małego muzeum i skansenu.

W 1623 r. Aleksander Ługowski ufundował budowę barokowego kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, który stoi do dziś. Powstał on na miesjcu starego drewnianego kościoła, wzniesionego w 2. połowie XIV w.

W Królestwie Polskim istniała gmina Korzkiew.

Obecnie w granicach Korzkwi znajduje się Nowa Wieś, niegdyś będąca odrębną wsią, obecnie jako przysiółek utrwalony w topografii i w pamięci starszych mieszkańców.

31 października 2011 na miejscowym cmentarzu został pochowany Tadeusz Broś – polski dziennikarz telewizyjny, aktor, reżyser i prezenter.

Zabytki

  • zamek w Korzkwi
  • kościół pod wezwaniem Narodzenia św. Jana Chrzciciela (XVII w.)
  • park angielski

Ciekawostki

  • Nazwiska typowe mieszkańców wsi to: Łudzik, Machnik, Grudnik, Duliński, Kwiecień.
  • O niezbyt chlubnym temperamencie mieszkańców Korzkwi świadczy taki zapis:

Wojownicze przekupki krakowskie urządziły pogrom chłopów z Korzkwi, którzy razem z Kozakami rabowali (w 1848 r.) dwór Sedlmajerów i przywieźli na targ zdobyte łupy.

— Maria Estraicherówna, "Życie towarzyskie i obyczajowe Krakowa w l. 1848-63"; Kraków 1968, s. 47

Kody pocztowe, Korzkiew (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Korzkiew
Średnia ocena: 3.3
liczba ocen: 16

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Korzkiew, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Korzkiew

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 08:40:32

Szybka zmiana regionu Polski