Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Maszków


Informacje o Maszków:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.197201

Współrzedne geograficzne E: 19.972000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 12

Tablice rejestracyjne: KRA

Dzielnice, Maszków

  • Dzielnica: Kamieniec

  • Dzielnica: Kolonia

  • Dzielnica: Kopanina

  • Dzielnica: Ogrodzonka

  • Dzielnica: Podskale

  • Dzielnica: Stara Wieś

Maszków (województwo małopolskie)

Maszków – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Iwanowice.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krakowskiego.

We wsi krzyż przydrożny z rzeźbami, pochodzący z XIX w. Wieś słynie z Gospodarstwa Ekologicznego, którego właściciel jest prezesem Małopolskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Ekologicznego „Natura” . Maszków ma wysoko rozwiniętą kulturę ludową. Jako jedyna wieś na terenie gminy posiada dwie kapele ludowe, zespół śpiewaczy oraz grupę kolędniczą Herody.

W centralnej części wsi, zlokalizowany jest budynek dawnej szkoły podstawowej. Obecnie mieści się tam wiejski ośrodek zdrowia. Na frontowej ścianie budynku umieszczona jest tablica pamiątkowa ku czci pomordowanych przez Hitlerowców: Feliksa Harmaja,Jana Harmaja, Tadeusza Kopcia, Franciszka Madeja mieszkańców gminy Iwanowice. Osoby te zostały zamordowane w katowni gestapo w Krakowie przy ulicy Pomorskiej 2, dnia 11 września 1944 roku. Tablica została umieszczona w 41 rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem.


Przyroda

Wieś Maszków znajduje się na terenie przełomu rzeki Dłubni, która przepięknie wpisuje się otaczający ją krajobraz. Pionowe wapienne ściany ciągnące się przez kilkaset metrów przypominają, że wkraczamy na teren jury. Rzeka ta w jej centralnym odcinku stanowi, granicę między Wyżyną Miechowską, a Jurą Krakowsko-Częstochowską. W bezpośrednim sąsiedztwie Maszkowa położona jest wieś Damice, gdzie przy rzece Dłubnia zlokalizowane jest stanowisko archeologiczne, można zobaczyć ślady wałów grodziska o powierzchni 6 ha, datowanego na druga połowę VII-X wieku, jednego z większych wczesnośredniowiecznych grodzisk małopolskich.

Bibliografia

  • M. Kornecki, 1993: Sztuka sakralna. Natura i kultura w krajobrazie Jury. Wydawnictwo Zarządu Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych.

Zobacz też: Maszków, Maszkowo

Kody pocztowe, Maszków (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Maszków
Średnia ocena: 3.5
liczba ocen: 6

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Maszków, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Maszków

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 09:23:55

Szybka zmiana regionu Polski