Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Modlniczka


Informacje o Modlniczka:

Ilość ulic: 39

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.117001

Współrzedne geograficzne E: 19.850000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 12

Liczba ludności: 1182

Tablice rejestracyjne: KRA

Dzielnice, Modlniczka

  • Dzielnica: Czcie

Modlniczka

Modlniczka – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Wielka Wieś.Miejscowość była niegdyś własnością zakonu Norbertanek. Pierwszym znanym z nazwiska dzierżawcą klasztornych dóbr modlnickich był Stanisław Iwicki z Iwiczny herbu Kuszaba (Paprzyca), co wiemy z wywodu szlachectwa kanonika krakowskiego, Pawła Szubskiego (Szczawińskiego) h. Prawdzic, z 3 października 1567, przechowywanego w Archiwum Kapituły Katedralnej Krakowskiej. Babką ojczystą kanonika była Dorota Iwicka h. Kuczaba alias Mlinski Camien, donosi ów dokument.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa krakowskiego. Przez południową część wsi przebiega droga krajowa 79.

Modlniczka położona jest w południowo-zachodniej części gminy Wielka Wieś. Część wsi zajmują tereny dawnego poligonu wojskowego. Obecnie jest to teren bardzo atrakcyjny pod względem lokowania inwestycji (bezpośrednia bliskość Krakowa).

Na terenie miejscowości usytuowane są: Leroy Merlin, Centrum Hotelowo-Konferencyjne "Witek", Kraków Futura Park oraz dwa salony samochodowe, a także Fort Pasternik.

Nazwa Modlniczka zwana niegdyś Modlnicą Małą wywodzi się od Modlnicy zwanej Modlnicą Dużą. Modlniczka zatem była zawsze traktowana jako przysiółek, część Modlnicy.

Kody pocztowe, Modlniczka (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Modlniczka
Średnia ocena: 4.9
liczba ocen: 5

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Modlniczka, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Modlniczka

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 00:54:04

Szybka zmiana regionu Polski