Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Polanowice


Informacje o Polanowice:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.198608

Współrzedne geograficzne E: 20.076389

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 12

Liczba ludności: 687

Tablice rejestracyjne: KRA

Dzielnice, Polanowice

  • Dzielnica: Rędziny

Polanowice (województwo małopolskie)

Polanowice – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Słomniki. Polanowice należą do Diecezji kieleckiej (parafia Goszcza).

Polanowice znajdują się ok. 25 km na północny wschód od Krakowa (dojazd drogą E77).

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie krakowskim.

Miejscowość znajduje się na odnowionej trasie Małopolskiej Drogi św. Jakuba z Sandomierza do Tyńca, która to jest odzwierciedleniem dawnej średniowiecznej drogi do Santiago de Compostela.

Rys historyczny

Nazwa wsi wywodzi się prawdopodobnie od pól, polany lub kilku polan w lesie. Najstarsze domy we wsi (drewniane, kryte strzechą) mają 100-150 lat. Przypuszcza się, że wieś powstała przy folwarku.

Pierwsza wzmianka o Polanowicach pochodzi z 1405 roku, wówczas ich właścicielem był Jaśko z rodziny Polanowskich. Z wywiadów z najstarszymi mieszkańcami wsi wynika, że w roku 1905 liczyła ona 28 domów. Wieś miała wówczas bardzo rozdrobnione grunty. Większa ich część należała do dworu.

W 1945 roku po reformie rolnej dokonano podziału gruntów dworskich (podział ten panuje do chwili obecnej). Zmienił się obraz wsi (nastąpiło inne usytuowanie gospodarstw rolnych), kilku gospodarzy przeprowadziło się i założyło nowe gospodarstwa na Zaborzu. Po reformie rolnej ziemie otrzymali bezrolni mieszkańcy folwarku oraz służba dworska, w następstwie czego powstało wiele nowych gospodarstw na Zaborzu i cała tzw. Kolonia Polanowice.

Informacje ogólne

Według stanu na 26 września 2005 r. wieś Polanowice liczyła 687 mieszkańców mieszkających w 142 budynkach mieszkalnych. Polanowice zajmują powierzchnię 507,87 ha. Na 1 km² wsi przypada 135,27 mieszkańców.

Polanowice w ostatnich latach zaczęły się rozwijać, zostało wybudowanych kilkanaście budynków mieszkalnych i zakupionych kilkanaście działek budowlanych. Polanowice mają charakter typowo rolniczy (głównie uprawa czosnku oraz zbóż, ziemniaków, itp.). Na terenie wsi zarejestrowanych jest 51 podmiotów gospodarczych. Ludność w wieku produkcyjnym utrzymuje się z pracy zawodowej głównie poza terenem wsi (Kraków) oraz z prowadzenia gospodarstw rolnych.

Wieś posiada wodociąg, jednak brak jest obecnie sieci kanalizacyjnej i gazowej. Drogi gminne (lokalne i dojazdowe) – 9,43 km, drogi powiatowe – 2,26 km.

Na terenie Polanowic nie ma zakładów przemysłowych powodujących zanieczyszczenie środowiska. W Polanowicach znajdowała się Publiczna Szkoła Podstawowa, do której w roku szkolnym 2005/2006 uczęszczało 22 uczniów w klasach 0-3.

We wsi od 1970 r. działa i prężnie rozwija się LKS Polanowice. Klub posiada dwie sekcje piłkarskie osiągające znaczne wyniki sportowe w swoich grupach. Klub sportowy początkowo rozgrywał swoje mecze na boiskach innych klubów z gminy Słomniki (w Prandocinie i Niedźwiedziu). W 1999 r. powstał Komitet Budowy Stadionu Sportowego. Stadion został wybudowany czynem społecznym przez mieszkańców wsi Polanowice. W 2002 r. odbyło się otwarcie stadionu, na którym obecnie odbywają się mecze piłkarskie oraz imprezy masowe.

Wieś położona jest między dwoma lasami, na jej terenie znajdują się dwa pomniki przyrody.

Zobacz też

  • Polanowice

Kody pocztowe, Polanowice (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Polanowice
Średnia ocena: 4.9
liczba ocen: 3

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Polanowice, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Polanowice

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 02:38:53

Szybka zmiana regionu Polski