Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Radziszów


Informacje o Radziszów:

Ilość ulic: 52

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.932999

Współrzedne geograficzne E: 19.816999

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 12

Liczba ludności: 2800

Tablice rejestracyjne: KRA

Herb Radziszów:

Herb Radziszów

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Radziszów

  • Dzielnica: Brzegi

  • Dzielnica: Podlesie

  • Dzielnica: Rozparka

  • Dzielnica: Wyszczyczek

  • Dzielnica: Zadworze

  • Dzielnica: Zawodzie

Radziszów

Radziszów (dawniej Radessow, Radeszew) – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Skawina.

Od 1934 roku istniała zbiorowa gmina Radziszów. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krakowskiego.

Znajduje się tu także sanatorium rehabilitacyjne

Historia

Pierwsze wzmianki w dokumencie legata papieskiego Idziego z 1229. W 1250 książę opolski Władysław nadał w darze wieś Radeszew opatowi tynieckiemu. Dokument ten potwierdził w 1519 król Zygmunt I Stary. Wieś była dostawcą miodu i zwierzyny leśnej dla klasztoru.

W czasach księstwa oświęcimskiego rzeka Skawinka podzieliła wieś na dwie części: polską i śląską - podległą królowi czeskiemu, gdyż władca tego księstwa uznał się lennikiem Jana Luksemburskiego. Książę oświęcimski Władysław sprzedał wieś sołtysowi Janowi Radziszowskiemu. Ten za udział w buncie krakowskim przeciwko królowi Władysławowi Łokietkowi utracił posiadłość, którą król ponownie przekazał opactwu tynieckiemu. W II połowie XVIII wieku wraz z sąsiednią Wolą Radziszowską przeszedł w dożywotnie użytkowanie prymasa Podolskiego.

W 1781, po przejęciu tych dóbr przez władze austriackie, znalazły się w rządowym funduszu religijnym. W 1790 r. Radziszów zakupiła rodzina Dzieduszyckich herbu Sas. Podczas "rzezi galicyjskiej" w 1846 r. mieszkańcy obronili Dzieduszyckich przed rabunkiem staczając bitwę z mieszkańcami Woli Radziszowskiej koło kładki na rzece Skawince. Wdzięczni Dzieduszyccy obdarowali mieszkańców wsi zbożem i ufundowali cztery dzwony do kościoła (zrabowane przez Austriaków podczas I wojny światowej).

Po nich dobrami radziszowskimi władali Orzechowscy, hrabina Róża de Bassano, hrabina Wiktoria Dębińska. Od początku XX wieku właścicielami byli: W. Lisowski, S. Kirchmayer oraz W. Schmidt i Marek Jaskuła. Dobra Radziszowa zostały rozparcelowane przed II wojną światową.

Podczas powodzi w 2010 woda zalała miejscowość.

Ciekawostki

  • Na miejscowym cmentarzu, w rodzinnym grobowcu, spoczywają matka i siostry (Anna i Ewa) generała broni Józefa Hallera, a w miejscowym kościele znajduje się obraz Matki Bożej "Hallerowskiej".

Kody pocztowe, Radziszów (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Radziszów
Średnia ocena: 4.8
liczba ocen: 21

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Radziszów, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Radziszów

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 23:10:23

Szybka zmiana regionu Polski