Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Rudawa


Informacje o Rudawa:

Ilość ulic: 42

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.123611

Współrzedne geograficzne E: 19.713610

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 12

Tablice rejestracyjne: KRA

Rudawa (województwo małopolskie)

Rudawa – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Zabierzów, 19 km na zachód od centrum Krakowa i 12 km od jego granic. Przez Rudawę przebiega linia kolejowa Kraków – Katowice 133 (ze stacją kolejową Rudawa) oraz droga krajowa 79 (na południowym krańcu wsi – przysiółek Werbownia).

W latach 1973-1976 miejscowość była siedzibą gminy Rudawa. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie krakowskim.

Historia i zabytki

Nazwa wsi pochodzi od bagien i moczarów (tzw. rudawy) albo od rudy żelaznej, którą prawdopodobnie tu wydobywano przed wiekami. Dlatego też nazwa rzek płynących przez miejscowość: Rudawa i Rudawka. Nazwy rudawa stosowano również mówiąc o wzniesieniu obfitującym w rudę żelazną.

Dawna wieś kapituły krakowskiej, pierwsze wzmianki pochodzą z 1185. W 1436 Władysław Jagiełło nadał wsi prawa miejskie magdeburskie. Kościół parafialny z prezbiterium ceglanym, gotyckim sprzed 1300 i kostnicą z 1783. W pobliżu zabytkowy cmentarz, a na nim pomnik na zbiorowej mogile ofiar pacyfikacji pobliskich Radwanowic, mogiła żołnierzy z września 1939, powstańca z 1830 – gen. Benedykta Zielonki.

W 1789 wieś zamieszkiwało 428 osób, w tym 7 Żydów, w 1852 liczba mieszkańców wzrosła do 542. W 1910 w Rudawie żyło 714 osób. W XIX w. we wsi działały dwa niewielkie tartaki.

Przy stacji kolejowej dzielnica willowa z okresu XIX/XX w, np.: dom z wieżyczką z 1896 Antoniny Domańskiej, mieszkał w nim w sierpniu 1908 Henryk Sienkiewicz pisał niektóre nowele i kilka rozdziałów powieści Wiry. Pisarzowi codziennie rano przynosił wówczas świeże mleko lubiany przez niego miejscowy chłopiec Staś Tarkowski. Jego imię i nazwisko otrzymał później główny bohater W pustyni i w puszczy. 6 sierpnia 1908 H. Sienkiewicz wpisał się do parafialnej księgi pamiątkowej. Willa ta została zbudowana dla prof. S. Domańskiego i jego żony Antoniny willi z wieżyczką według projektu arch. Tomasza Prylińskiego. Antonina Domańska zasłynęła jako autorka powieści Historia żółtej ciżemki.

W latach 1912-1914 w Rudawie przebywał znany historyk Stanisław Smolka, mieszkający w pobliskich Niegoszowicach. Był on twórcą tzw. krakowskiej szkoły historycznej. Był również profesorem UJ, historykiem-mediewistą, doradcą Sienkiewicza przy pisaniu "Krzyżaków". Smolka mieszkał od 1910 w znajdującym się opodal domu Heleny Rusockiej. Bywał też w Rudawie Stanisław Wyspiański goszcząc często u Antoniego Procajłowicza (1876-1949), malarza i grafika, który zajmował stojący bliżej torów kolejowych dom z portykiem. W okresie międzywojennym na rzece Rudawka (w zachodniej części wsi), wykopano kanał przeciwpowodziowy (obecnie jest on nieczynny – osuszony).

W czasie II wojny światowej w 1939 spłonęły 22 domy, a 1 sierpnia 1944 na terenie Rudawy i najbliższych okolic powstał jeden z największych hitlerowskich punktów oporu tzw: B-1 Stützpunkt Rudawa z 24 zachowanymi do dziś schronami. Większość znajduje się na prywatnych posesjach (na niektórych stoją bloki, domy i garaże). W 1946 wieś zamieszkiwało 1055 osób. W latach 60-90 XX w. na terenie miejscowości znajdowały się stanowiska archeologiczne z licznymi znaleziskami. M.in. na rozległym cyplu położonym między Rudawką a rzeką Rudawą odkryto fragmenty naczynia ceramiki wstęgowej rytej oraz narzędzie pochodzące z epoki neolitu.

W 1995 odbywało się 40-lecie istnienia klubu sportowego Orlęta z udziałem radiowego programu Lata z radiem. W 1991 piroman z Rudawy spalił w miejscowości i okolicy kilkanaście zabudowań. W 2005 odbył się I Półmaraton (odbywa się corocznie w czerwcu). W 2007 odbył się I Piknik Forteczny Rudawa (odbywa się corocznie).

Współczesność

W miejscowości mieści się: Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza (przy ul. S. Polaczka), poczta, biblioteka i kościół rzymskokatolicki (w Rynku), stacja kolejowa, ośrodek zdrowia, apteka, cmentarz parafialny, boisko (na 1000 miejsc) klubu sportowego Orlęta (powstałego w 1945, który obecnie posiada drużynę seniorów w rozgrywkach krakowskiej B Klasy, juniorów młodszych w krakowskiej II Lidze oraz Trampkarzy Starszych w Grupie Wydzielonej ), kryte korty tenisowe, tor motocrossowo-quadowy, pole paintballowe oraz szlaki fortyfikacji niemieckich z czasów II wojny światowej. Istnieje również wielki zakład przeróbki kamienia (przy ul. Legionów Polskich), Instytut Doświadczalny (mieszalnia pasz) (przy ul. A. Dunajewskiego). W 1979 wybudowano nowe osiedle mieszkaniowe (w pn.-wsch. części wsi). W 2006 nadano nazwy ulic.

Sławni ludzie

  • Henryk Sienkiewicz
  • Antonina Domańska
  • Stanisław Smolka
  • Benedykt Zielonka
  • Piotr Rostworowski
  • Adam Nawałka
  • Anna Libera
  • Franciszek Gędłek

Turystyka

Miejscowość położona jest na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej w Rowie Krzeszowickim - obniżeniu terenu pomiędzy Wyżyną Olkuską a Grzbietem Tenczyńskim. Przepływa przez nią rzeka Rudawa. W miejscowości mają swój początek szlaki turystyczne umożliwiające zwiedzenie bardzo atrakcyjnych turystycznie i rekreacyjnie Dolinek Krakowskich oraz Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego.

Szlaki turystyczne  POL Szlak niebieski.svg – przez Radwanowice, Łączki Kobylańskie, całą długość Doliny Będkowskiej do Ojcowskiego Parku Narodowego. POL Szlak czarny.svg - przez Nielepice do Brzoskwini.

Kody pocztowe, Rudawa (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Rudawa
Średnia ocena: 4.9
liczba ocen: 12

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Rudawa, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Rudawa

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 09:23:49

Szybka zmiana regionu Polski