Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Wola Radziszowska


Informacje o Wola Radziszowska:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.917000

Współrzedne geograficzne E: 19.783001

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 12

Liczba ludności: 2300

Tablice rejestracyjne: KRA

Dzielnice, Wola Radziszowska

  • Dzielnica: Chożyny

  • Dzielnica: Dębina

  • Dzielnica: Dział

  • Dzielnica: Garcowiec

  • Dzielnica: Górki

  • Dzielnica: Kapelanka

  • Dzielnica: Na Dziale

  • Dzielnica: Nad Jazem

  • Dzielnica: Ostra Góra

  • Dzielnica: Pochów

  • Dzielnica: Podchybie

  • Dzielnica: Podlipie

  • Dzielnica: Rokicie

  • Dzielnica: Żabia Ulica

  • Dzielnica: Zawartki

  • Dzielnica: Łęg

Wola Radziszowska

Wola Radziszowska – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Skawina.

Wieś założona przez benedyktynów z Tyńca. Znajduje się w niej drewniany kościół Wniebowzięcia NMP z przełomu XV i XVI wieku. Posiada charakterystyczną wieżę o konstrukcji zrębowej z nadwieszoną izbicą.

Historia

Wola Radziszowska dawniej nosiła nazwę Brunaczów. Pierwsza wzmianka o tej wsi nazwanej Bynpachow pochodzi z około 1234. Z wyroku wydanego w 1402 przez Mikołaja, dziekana kolegiaty Św. Floriana w Krakowie, wynika, że co najmniej część wsi (wówczas nazwanej Bonnaczów) należała do klasztoru Benedyktynów w Tyńcu. Wieś ta została prawdopodobnie spalona w czasie najazdów tatarskich. Być może chłopi zbiegli z Brunaczowa na skutek ucisku feudalnego i przenieśli się do innych wsi. Już w 1456 nazwa zanikłej wsi odrodziła się jako alternatywne określenie Woli Radziszowskiej, a to Brunaczowa Wola. Około dwadzieścia lat później Jan Długosz napisał: Radzeschowska czyli Brunowska Wolya. Na terenie zniszczonej wsi na początku XIV w. powstaje nowa wieś pod nazwą Wola Brunaczewska, albo Nowy Radziszów, a w wieku XVI ustala się nazwa Wola Radziszowska.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krakowskiego.

Podczas powodzi w 2010 woda zalała miejscowość.

Geografia

Wola Radziszowska leży nad rzeką Cedron. Od południowej strony wsi rozciągają się niewielkie wzgórza porośnięte lasem mieszanym z przewagą drzew szpilkowych. Jest to wzgórze Pochów (365 m). Jego nazwa wiąże się z najazdem Tatarów, którzy w czasie marszu na Kraków przez Wolę znęcali się nad tutejszą ludnością, więc kto zdążył, ukrywał się w pobliskim lesie.

Na pograniczu z Podolanami stała żydowska karczma. Obecnie karczmy nie ma, a miejsce do dziś nazywane jest Karczmisko. Stąd niedaleko są małe wzniesienia zwane Górki. Na północy rozciąga się las Zawale. Z tego lasu wypływa strumyk zwany Krwawym Potokiem. Tu podobno Rosjanie stoczyli bitwę z konfederatami barskimi. Doszło do bitwy, w której padło tylu żołnierzy, że strumyk zabarwił się krwią.

Po stronie północnej znajduje się część wsi zwana Garcowiec. Nazwa ta pochodzi z czasów najazdu szwedzkiego. W ówczesnym języku garcowaniem nazywano wieszanie, a powieszono wtedy pozostałych przy życiu Szwedów. Inna wersja wywodzi nazwę od glinianych garnków wykonywanych na tym terenie z pokładów zalegającej tu gliny. Wyżej rozciągają się uprawne pola - Chorzyny.

Do wyżej położonych terenów należy Ostra Góra (328 m n.p.m.) i wzniesienie Kiełek (331 m n.p.m.). Szczególnie malownicze są stoki Pochowa i Ostrej Góry, obfitujące w wydłużone pasma lasów na grzbietach wzniesień i w dolinach strumieni i potoków. Wśród nich liczne są kolonie domów lub pojedyncze zagrody.

Sport

Miejscowość ma swój klub piłkarski Cedronka Wola Radziszowska, który został założony w 1948 roku. Obecnie występuje w B klasie krakowskiej, grupa III. Klub posiada drużynę seniorów oraz dwie grupy wiekowe, czyli drużynę juniorów i trampkarzy. Przy klubie działa także drużyna oldbojów, składająca się z byłych zawodników klubu, członków zarządu oraz mieszkańców wsi.

Klub rozgrywa swoje mecze na stadionie w Woli Radziszowskiej. Obiekt może pomieścić 300 widzów (150 miejsc siedzących). Boisko ma wymiary 100 m x 60 m. Sztuczne oświetlenie ma moc 750 luksów.

Galeria

Kody pocztowe, Wola Radziszowska (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Wola Radziszowska
Średnia ocena: 3.2
liczba ocen: 29

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Wola Radziszowska, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Wola Radziszowska

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 23:30:34

Szybka zmiana regionu Polski