Menu
Home» » » »

Gmina Limanowa - Informacje

Rodzaj gminy: wiejska

Populacja: 22756

Gęstość populacji: 149 osób/km²

Powierzchnia: 152,39 km²

TERYT: 1207072

Numer kierunkowy: 18

Tablice rejestracyjne: KLI

Urząd gminy Limanowa

Adres: 34-600 Limanowa ul. M. B. Bolesnej 18b

Oficjalna strona gminy Limanowa

Gmina Limanowa

Gmina Limanowa to gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie nowosądeckim.

Siedziba gminy to Limanowa. Na terenie gminy znajdują się liczne ośrodki agroturystyczne.

Według danych z 31 grudnia 2005 (dane GUS) gminę zamieszkiwało 22 756 osób.

Struktura powierzchni

Według danych z roku 2002 gmina Limanowa ma obszar 152,39 km², w tym:

  • użytki rolne: 61%
  • użytki leśne: 32%

Gmina stanowi 16,01% powierzchni powiatu.

O walorach Gminy Limanowa decydują doskonałe warunki klimatyczne, oraz urozmaicona rzeźba terenu pokryta w większości górskimi lasami, stanowiącymi 40% obszaru gminy. Czynniki te sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi i wpływają korzystnie na samopoczucie. Obok klimatu o bogactwie tej ziemi stanowią piękne krajobrazy. Stosunkowo łatwo dostępne góry otaczające poszczególne miejscowości wraz z urozmaiconą rzeźbą terenu i bogatą szatą roślinną, tworzą świetny teren dla rozwoju turystyki, rekreacji i różnych form czynnego wypoczynku. Gmina Limanowa- położona w paśmie Beskidu Wyspowego obejmuje obszar ok. 152 km². W skład gminy wchodzi 21 wsi, które zamieszkuje 23 tysiące mieszkańców. Atutami gminy są urozmaicone tereny górskie, przez które prowadzą liczne szlaki turystyczne ułatwiające poznanie i rozwój turystyki pieszej. Centrum administracyjne gminy stanowi miasto Limanowa. Dla całego powiatu miasto spełnia rolę głównego ośrodka administracyjno- usługowo-kulturalnego. Ważniejsze obiekty zabytkowe, które warto zobaczyć w Limanowej to: Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej, zabytkowy Dwór Marsów z przełomu XVIII/XIX wieku, cmentarz z I wojny światowej na Jabłońcu, oraz Krzyż Jubileuszowy na szczycie Miejskiej Góry.

Demografia

Dane z 31 grudnia 2005 (dane GUS):

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 22 756 100 11 309 49,7 11 447 50,3
gęstość zaludnienia
(mieszkańców/km²)
149 74 75


Miejscowości

Bałażówka, Kanina, Kisielówka, Kłodne, Koszary, Lipowe, Łososina Górna, Makowica, Męcina, Młynne, Mordarka, Nowe Rybie, Pasierbiec, Pisarzowa, Rupniów, Siekierczyna (sołectwa: Siekierczyna I i Siekierczyna II), Sowliny, Stare Rybie, Stara Wieś (sołectwa: Stara Wieś I i Stara Wieś II), Walowa Góra, Wysokie.

Zabytki i obiekty sakralne

Zabytkowe, starodawne kościółki i kapliczki, które posiadają znaczną wartość historyczną i artystyczną, są duża atrakcją Gminy Limanowa. Naszą wędrówkę po sakralnych obiektach rozpoczniemy w Limanowej poprzez najwyższy szczyt pasma Łososińskiego- Jaworz (921 m n.p.m.). Z Jaworza po około 1,5 godzinnym marszu schodzimy do Męciny- dużej wsi położonej w dolinie rzeki Smolnik, gdzie godny zwiedzenia jest zabytkowy kościół św. Antoniego Padewskiego. Został on zbudowany w 1683 r., drewniany, z dwukondygnacyjną wieżą zwieńczoną baniastym hełmem. Wewnątrz stropy pokryte polichromią, ołtarz główny i dwa boczne z XVIII wieku, belka tęczy i umieszczony w niej krucyfiks- barokowe. Warto zwrócić uwagę na kilka cennych obrazów: Święta Rodzina i św. Wojciech z XVI wieku, dwunastu apostołów, św. Jan Kanty, Ecce Homo z XVII wieku. Kierując się w stronę Limanowej, zwiedzamy po drodze kościół św. Jana Ewangelisty w Pisarzowej, pochodzący z 1713 roku. Konstrukcja kościoła jest w całości drewniana z barokowym i rokokowym wyposażeniem wnętrza. W nawie strop, w prezbiterium pozorne sklepienie. Ołtarz główny i dwa boczne barokowe z końca XVII wieku. Ambona i konfesjonały rokokowe. Kościół otaczają zabytkowe drzewa uznane za pomniki przyrody. Kolejnym etapem wędrówki po gminie Limanowa jest Łososina Górna, miejscowość położona w malowniczej kotlinie górskiej u zbiegu rzek Łososiny i Sowliny, przy drodze wiodącej z Bochni do Limanowej. Warto tutaj wstąpić do zabytkowego XVII-wiecznego kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Przy jego budowie wykorzystano prawdopodobnie fragmenty wcześniejszej budowli. Kościół jest drewniany, z wieżą, wielobocznie zamkniętym prezbiterium i dwoma kaplicami po jego bokach. Strop i sufit pokrywa polichromia. Wyposażenie głównie rokokowe- ołtarz główny i dwa boczne. Na szczególną uwagę zasługuje gotycka kamienna chrzcielnica pochodząca z XV wieku. W parku obok kościoła znajduje się pomnik Legionistów. W Łososinie mieściła się niegdyś słynna Szkoła Górska. Miejscowość ta jest najdogodniejszym punktem wyjścia w Pasmo Łososińskie. W niedużej odległości, na stokach Kamiennej i Pasierbieckiej Góry zwiedzamy Sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia w Pasierbcu. W głównym ołtarzu Sanktuarium znajduje się obraz cechowej roboty, czczony przez miejscową ludność a także rzesze pielgrzymów z Polski i zagranicy jako cudowny.

Sąsiednie gminy

Chełmiec, Jodłownik, Laskowa, Limanowa, Łapanów, Łososina Dolna, Łukowica, Podegrodzie, Słopnice, Trzciana, Tymbark

Kody pocztowe w gminie Limanowa (wyświetlono 3/3)

Wtyczki społecznościowe

Lubisz Gminę Limanowa, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o Gminie Limanowa

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 22:07:45

Szybka zmiana regionu Polski