Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Kasina Wielka


Informacje o Kasina Wielka:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.721111

Współrzedne geograficzne E: 20.138611

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 18

Liczba ludności: 2800

Wysokośc npm: 480 – 660 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: KLI

Oficjalna strona miejscowości

Kasina Wielka

Kasina Wielka – wieś w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, gminie Mszana Dolna. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie nowosądeckim.

W centrum znajduje się Dom Pomocy Społecznej, nowy oraz stary kościół, ośrodek zdrowia, punkt apteczny oraz Dom Strażaka i szkoła "A". W tzw. Górnej Kasinie znajduje się druga szkoła, czyli budynek "B" Zespołu Placówek Oświatowych Kasina Wielka.

Ludność Kasiny to około 2800 mieszkańców (2009 r.).

Położenie

Kasinia Wielka położona jest w Beskidzie Wyspowym, na wysokości 480-660 m n.p.m., między górami – Lubogoszczem, Śnieżnicą, Ćwilinem i Wierzbanowską Górą. Przez wieś przepływa rzeka Kasinianka uchodząca do Raby.

Historia

Początki powstania wsi Kasina związane są z działalnością zakonu Cystersów ze Szczyrzyca, którzy za czasów Bolesława Wstydliwego otrzymali duże darowizny ziemskie w tej okolicy. Dokument z 10 maja 1254 wymienia rzekę Kasinę jako granicę nadanych ziem, nie wspomina jednak o osadnikach. Pierwsza oficjalna wzmianka o wsi i jej sołtysie pochodzi z czasów panowania Władysława Jagiełły, który zdecydował się sprzedać ją Andrzejowi Ratułdowi. Oznacza to, że Kasina przeszła na własność królewską. Po sprzedaży wieś kilkakrotnie zmieniała właścicieli.

W 1403 Kasina Wielka została oficjalnie lokowana na prawie magdeburskim.

W 1498 wieś została zakupiona przez ród Niewiarowskich i pozostawała ich własnością przez blisko 100 lat. Niewiarowscy bardzo zasłużyli się dla Kasiny – m.in. Jan Niewiarowski ufundował w XVI wieku kościół, poświęcony w 1624 roku, który administrowany był przez proboszcza z parafii w Skrzydlnej. Aktualnie istniejący drewniany zabytkowy kościół oddano w 1678 roku na miejscu poprzedniego. Jego brat Przecław zdecydował się na podarowanie wsi zakonowi Dominikanów z Krakowa. Władza zakonna zapisała się w historii Kasiny raczej negatywnie, głównie ze względu na surowość kontrreformacji. Istnieją dokumenty potwierdzające spalenie na stosie kobiet oskarżonych o czary.

Za panowania Józefa II miała miejsce konfiskata dóbr zakonnych, jednak Dominikanie otrzymali zezwolenie na dalsze zarządzanie Kasiną. Ostatecznie utracili ją w 1804, kiedy to na licytacji nabył ją hrabia Wodzicki – właściciel Poręby Wielkiej. W tym samym roku została oficjalnie erygowana samodzielna parafia pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. W następnych latach wieś kilkakrotnie przechodziła w inne ręce.

Na przełomie listopada i grudnia 1914 w okolicach Kasiny miały miejsce starcia między wojskami rosyjskimi a armią austrowęgierską, które osiągnęły kulminację 4 grudnia w bitwie pod pobliską Limanową. Pamiątką tych starć jest cmentarz wojenny.

W rejonie wsi działania obronne w Kampanii wrześniowej prowadziła 10 Brygada Kawalerii pułkownika Stanisława Maczka. Dnia 4 września 24 Pułk Ułanów, wspomagany przez kompanię czołgów Vickers natarł z zaskoczenia na Niemców zdobywając wzgórza w rejonie Kasiny Wielkiej i Mszany Dolnej. Podczas ataku zniszczono 3 wrogie czołgi. Dwa silne niemieckie kontrataki pancerne odrzuciły ułanów na poprzednie pozycje, którzy nazajutrz wycofali się.. Okres II wojny światowej w Kasinie to czas działalności partyzantów i żołnierzy Armii Krajowej oraz represji, którymi hitlerowcy karali w odwecie miejscową ludność. Najbardziej krwawym epizodem z tego okresu było rozstrzelanie 11 zakładników 11 listopada 1943 oraz kolejnych 8, 23 grudnia tego samego roku, w odwecie za działalność ruchu oporu.

Współczesna Kasina Wielka to malownicza i spokojna miejscowość, korzystająca na rozwoju turystyki w regionie. Ważnym wydarzeniem były zdjęcia, jakie w 1993 kręcił na tutejszej stacji kolejowej Steven Spielberg do swego filmu Lista Schindlera, oraz Andrzej Wajda do filmu "Katyń".

Turystyka

Walory turystyczne
  • Wieś Kasina jest bardzo atrakcyjna turystycznie – przechodzące przez nią szlaki turystyki pieszej i rowerowej umożliwiają zwiedzanie nie tylko okolicznych, ale również dalszych wzniesień Beskidu Wyspowego. Noclegi zapewniają gospodarstwa agroturystyczne.
  • Przez Kasinę przechodzi najwyżej położona w Polsce linia kolejowa z Nowego Sącza do Chabówki (już nieczynna).
  • Na zachodnich stokach góry Śnieżnica należących do Kasiny jest długi na ok. 1300 m wyciąg narciarski – krzesełkowy.
Szlaki turystycznePOL Szlak czerwony.svg – z Mszany Dolnej przez Lubogoszcz, Kasinę Wielką, Wierzbanowską Górę, Łysinę do Myślenic. POL Szlak niebieski.svg – z Raciechowic przez Grodzisko, Ciecień, Kasinę Wielką, Śnieżnicę. Ćwilin, Mogielicę do Szczawy. Obiekty historyczne
  • Drewniany kościół pw. św. Marii Magdaleny z 1678 roku wpisany do rejestru zabytków będący obiektem szlaku architektury drewnianej;
  • Budynek stacji kolejowej z 1884 roku;
  • Nagrobki na cmentarzu parafialnym z XIX wieku;
  • Cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej z mogiłami żołnieży poległych w starciach w okolicy Kasiny i Skrzydlnej;
  • Kamień graniczny na szczycie Śnieżnicy z datą 1789 i napisem odnoszącym się do referendarza koronnego Stanisława Małachowskiego
  • kapliczka na polanie Mogiła z okresu II wojny światowej, wykonana z wieży polskiego czołgu Vickers, zniszczonego w walkach we wrześniu 1939;
  • XIX-wieczne kapliczki przydrożne.
Kapliczka na osiedlu Brzegi

Od niepamiętnych czasów mieszkańcy wsi Kasina Wielka i okolicznych miejscowości mieli w wielkiej czci obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, umieszczony początkowo w ubogiej kapliczce zbudowanej z kamieni i gliny na roli Brzegi. Według starego przekazu obraz Matki Boskiej znalazł zrulowany i schowany za szafą żołnierz rosyjski – nie wiadomo, z której wojny – prawdopodobne jest, że mógł się znaleźć w Kasinie kiedy wojska rosyjskie nacierały na Konfederatów Barskich, którzy bronili się na zamku w Lanckoronie w 1772 roku. Według relacji żołnierz był ranny w nogę i po modlitwie do obrazu został cudownie uzdrowiony i z wdzięczności wybudował kapliczkę z kamieni rzecznych i tam umieścił obraz. Obecna kapliczka wybudowana w roku 1945.

Możliwe jest że obraz był z pierwotnego kościoła w Kasinie Wielkiej, który stał na roli Brzegi powyżej obecnej kaplicy i został spalony przez husytów. W tym miejscu mieszkańcy wyorywali kamienie, które mogły być po narożnikami kościoła oraz drogocenne korale wotywne. Płótno, na którym namalowano obraz jest bardzo stare. Wielka Encyklopedia Powszechna T.4. str. 778 hasło "husytyzm w Polsce" donosi: Po 1438 roku otwarcie wystąpili husyci małopolscy dowodzeni przez Spytka z Melsztyna (...) Wiadomo, że husyci palili kościoły katolickie. (wg. książki "Słynący łaskami obraz MB Częstochowskiej z Kaplicy na Brzegu w Kasinie Wielkiej")

Przysiółki

Przysiółki miejscowości (wg TERYT): Bieńki, Bogacze, Brzegi, Burdziany, Ceklarze, Chałupki, Chęcie, Chrustki, Cygale, Do Adama, Do Piotra,Drągi, Drągówka, Dziurki, Fornale, Gargasy, Gościeje, Gucie, Horniki, Jurki, Kalety, Kasina Dolna, Kasina Górna, Kiczmale, Kocuby, Kołacze, Kopytki, Kordy, Kotówka, Koty, Kubowicze Dolne, Kubowicze Górne, Lulki, Łacne, Łukasze, Mazgaje, Mistarze, Miśki, Nowaki, Paluszki, Pańskie, Pazdury, Pietry, Podlesie, Przymiarki, Puciaki, Puty, Rogi, Rusiny, Rynek, Sabury, Skalskie, Skowronki, Skwarczki, Spyrki, Sukówka, Szymony, Ściurki, Ślagi, Trzeciaki, Trzepaczki, Turonie, Wojtasie, Wójciki, Wrzecionki, Wydry, Ziemianiny, Ziębiaki, Żaby.

Osoby związane z Kasiną

  • Józef Kaleta – ekonomista, polityk, poseł na Sejm I, II i III kadencji
  • Justyna Kowalczyk – biegaczka narciarska, mistrzyni i multimedalistka olimpijska, mistrzyni i multimedalistka Mistrzostw Świata, trzykrotna zdobywczyni Pucharu Świata w biegach narciarskich.
  • Halina Nowak – narciarka i biathlonistka
  • Lilian Seymour-Tułasiewicz – pisarka, popularna w latach 60. i 70. XX wieku

Kody pocztowe, Kasina Wielka (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Kasina Wielka
Średnia ocena: 4.3
liczba ocen: 16

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Kasina Wielka, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Kasina Wielka

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 23:10:35

Szybka zmiana regionu Polski