Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Zakliczyn


Informacje o Zakliczyn:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.880299

Współrzedne geograficzne E: 20.022200

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 12

Liczba ludności: 1994

Tablice rejestracyjne: KMY

Dzielnice, Zakliczyn

  • Dzielnica: Działy

  • Dzielnica: Kamionka

  • Dzielnica: Podlesie

  • Dzielnica: Wieś

  • Dzielnica: Zadziele

Zakliczyn (powiat myślenicki)

Zakliczyn – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim, w gminie Siepraw. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa krakowskiego.

Od XVI wieku do XVIII właścicielem Zakliczyna była rodzina herbu Trzy Trąby, która posiadała również Myślenice i Jordanów. W roku 1872 ówczesny właściciel dworu Wiktor Kopff wybudował nowy dwór na północ od starych dębów. Dwór był murowany, na planie prostokąta, kryty dachem dwuspadowym. W 1934 r. dwór wraz z 50 ha ziemi zakupiło małżeństwo Wacław Iwaszkiewicz i Irena Iwaszkiewicz z domu Sokołowska.

Od początku XX w. zbierano fundusze na budowę nowego kościoła parafialnego. Plany zniweczyła hiperinflacja z początku lat dwudziestych.

Kilka miesięcy po wybuchu I wojny Zakliczyn zajęły wojska rosyjskie wraz z kozakami. Rozpoczęły się rabunki i gwałty. 1 listopada 1916 r. okupujące Zakliczyn wojska austriackie zdjęły dwa dzwony kościelne o łącznej wadze 251 kg za które zapłacono 1004 korony (4 korony za kg). Najcięższy dzwon ocalał. W 1920 r. Zakliczyn zajęły odradzające się wojska polskie.

W pierwszych dniach II wojny dwór dostarczył wóz taborowy komisji poborowej w Wieliczce i 3 szt. bydła dla komendy garnizonowej w Krakowie.

We wsi znajduje się zabytkowy, drewniany, kościół w stylu rokoko budowany w latach 1774-75 pw. Wszystkich Świętych, przez ks. Wojciecha Brandysiewicza. Najcenniejszym zabytkiem jest krzyż w prezbiterium, pochodzący z lat 1430 – 1440. Kilka obrazów z XVII i XVIII wieku: Matka Boska Różańcowa zwaną Zakliczyńską (w ołtarzu bocznym), Ecce Homo, św. Mikołaj czy też stacje Męki Pańskiej. Gotycka chrzcielnica datowana jest na połowę XV wieku. Dzwon kościelny z 1761 roku.

Zobacz też

  • Zakliczyn
  • Parafia Wszystkich Świętych w Zakliczynie

Bibliografia

  • Rodzina wiejska w Małopolsce w XIX i XX w. Dzieje Małopolski w Tysiącleciu, Towarzystwo Wiedzy Powszechnej Zarząd Wojewódzki w Krakowie, Kraków 1966
  • Rody ziemiańskie XV i XVI wieku T.1 - Małopolskie Rody Ziemiańskie, Kraków 1928
  • Kody pocztowe, Zakliczyn (wyświetlono 1/1)

    Ocena internautów miejscowości Zakliczyn
    Średnia ocena: 3.3
    liczba ocen: 20

    Wtyczki społecznościowe

    Lubisz miejscowość Zakliczyn, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

    Komentarze o miejscowości Zakliczyn

    Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 23:48:18

    Szybka zmiana regionu Polski