Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Olszana


Informacje o Olszana:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.567001

Współrzedne geograficzne E: 20.517000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 18

Liczba ludności: 1107

Wysokośc npm: 360 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: KNS

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Olszana

  • Dzielnica: Dworskie

  • Dzielnica: Działki

  • Dzielnica: Górki

  • Dzielnica: Nawsie

  • Dzielnica: Podgórki

  • Dzielnica: Stanęcin

  • Dzielnica: Słona

  • Dzielnica: Wolica

Olszana

Olszana – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Podegrodzie. Dzięki dobremu położeniu i sprzyjającym warunkom Olszana znana jest z rozległych sadów owocowych. Wieś należy do parafii w Czarnym Potoku. Działa tu też gospodarstwo agroturystyczne. Olszana była kilka razy niszczona przez powódź.

Położenie

Miejscowość położona w dolinie rzeki Jastrzębik, w Beskidzie Wyspowym na wysokości około 360 m n.p.m. znajduje się w odległości około 7 km od Podegrodzia i 20 km od Nowego Sącza. Zajmuje 7,97 km² (12,3% powierzchni gminy). Graniczy z: Rogami, Olszanką, Czarnym Potokiem, Łąckiem oraz z Szczereżą.

Toponimika nazwy

Najstarszy zapis: Olsana nazwy pochodzi z 1289 r. Jan Długosz w "Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis" wymienia nazwę Olschana. Nazwa wsi pochodzi od olszyn porastających brzegi potoku Jastrzębik.

Historia

Wieś wzmiankowana po raz pierwszy w 1289 roku w Kodeksie Małopolskim. Kolejne wzmianki pochodzą z 1293 r. i mówią o założeniu wsi na tzw. surowym korzeniu przez Mateusza, kapelana św. Kingi. W 1317 roku otrzymała lokację na prawie magdeburskim. W XIV wieku była własnością sądeckich Klarysek.

Od XV wieku stanowiła własność królewską. W XVII wieku przez wieś przejeżdżał król polski – Jan III Sobieski, zatrzymując się na nocleg w pobliskim Szczereżu. W drugiej połowie XVIII wieku we dworze w Olszanie zamieszkał ród Dzianorów, a po nich ród Kopaczyńskich.

Od 1820 roku istniała tu szkoła, która mieściła się w drewnianym domku krytym strzechą. W 1900 roku wybudowano budynek nowej szkoły, również drewniany. W 1934 roku wieś nawiedziła powódź, która zniszczyła wiele zabudowań, w tym szkołę.

W 1940 roku wieś nawiedziła kolejna powódź, oraz klęska nieurodzaju, a w 1942 epidemia czerwonki, w wyniku której zmarło 60 mieszkańców wsi, w tym 6 dzieci.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie nowosądeckim.

Zabytki

  • Liczne murowane i drewniane przydrożne kapliczki i krzyże.

Edukacja

  • Szkoła Podstawowa im. Mieczysława Wieczorka
  • W budynku szkoły podstawowej mieści się filia Biblioteki Gminnej w Podegrodziu. Powstała 7 stycznia 1957 roku.

Sport

Sztuka

W Olszanie działa dwóch twórców ludowych. Antoni Potoniec – malarz, rzeźbiarz, ale przede wszystkim gawędziarz. Jego repertuar obejmuje legendy i opowiadania w gwarze podegrodzkiej. Wojciech Wierzycki – zajmuje się głównie rzeźbieniem drewnianych zegarów.

OSP Olszana

Historia

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszanie powstała w roku 1989 z inicjatywy Stanisława Tomczyka. Na początku siedzibą strażaków było pomieszczenie wynajmowane od Gminnej Spółdzielni. W 1990 roku przystąpiono do budowy remizy.

Wyposażenie

Na wyposażeniu jednostki znajdują się: samochód Magirus, motopompa, agregat prądotwórczy oraz inne podstawowe sprzęty ratownicze i gaśnicze.

Kody pocztowe, Olszana (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Olszana
Średnia ocena: 4.1
liczba ocen: 21

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Olszana, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Olszana

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 01:00:16

Szybka zmiana regionu Polski