Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Podrzecze


Informacje o Podrzecze:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.600281

Współrzedne geograficzne E: 20.639441

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 18

Liczba ludności: 522

Wysokośc npm: 305 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: KNS

Dzielnice, Podrzecze

  • Dzielnica: Na Kolonii

  • Dzielnica: Tłoki

Podrzecze (województwo małopolskie)

Podrzecze (dawniej Podrzycze; niem. Podritz lub Unterbah) – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Podegrodzie. Miejscowość należy do parafii w Świniarsku. We wsi znajduje się jedyna w gminie Podegrodzie oczyszczalnia ścieków

Położenie

Podrzecze położone jest w dolinie Dunajca na skraju Kotliny Sądeckiejna wysokości 300 m n.p.m. Graniczy z: Brzezną, Chochorowicami, Swiniarskiem, Nowym Sączem i Starym Sączem. Zajmuje 2,54 km² (3,9% powierzchni gminy).

Toponimika nazwy

Najstarsza pisana forma Podrece nazwy pochodzi z 1280 r. Jan Długosz w "Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis" podaje nazwę: Podrzecze. Indeks miejscowości galicyjskich z końca XVIII wieku przywołuje dwie nazwy: polską (zgodną z gwarą podegrodzką) - Podrzycze i niemiecką (świadczącą o niemieckim osadnictwie) - Podritz Colonia. Z czasów kolonizacji pochodzi jeszcze druga nazwa: Unterbah. Nazwa wsi oznacza obszar położony nad rzeką.

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi znajduje się w akcie lokacyjnym klasztoru starosądeckiego, wydanego przez św. Kingę 6 lipca 1280 roku.

W XIV i XV wieku oprócz własności klasztornej, istniała też własność rycerska.

W XVII wieku we wsi istniał folwark z młynem i karczmą należącą do klasztoru.

W XVIII wieku cesarz Józef II przeprowadził akcję kolonizacyjną, w wyniku której osiedliło się tu kilka rodzin niemieckich.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie nowosądeckim.

Zabytki

  • Kaplica św. Franciszka z Asyżu - kaplica mszalna, o cechach neogotyckich, wzniesiona w latach 1926 - 1927. Zbudowana z cegły, otynkowana, kryta blachą, zamknięta półkoliście. Na dachu czworoboczna wieżyczka z niską iglicą. Ołtarz barokowy, z obrotowym tabernakulum (z XIX wieku). W retabulum obraz św. Franciszka z Asyżu. Wewnątrz znajduje się wiele rzeźb np.: Matki Boskiej z Dzieciątkiem, św. Józefa z Dzieciątkiem, św. Antoniego.

Edukacja

We wsi znajduje się filia Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu. Do dyspozycji młodzieży są: telewizor, telewizja satelitarna, video, komputer, stół tenisowy i bilardowy. Filia prowadzi również punkt biblioteczny. Prowadzone są: kółko plastyczne, kółko teatralne.

OSP Podrzecze

Historia

Jednostka OSP Podrzecze została założona w 1947 roku z inicjatywy Tomasza Łatki, Józefa Luberdy, Leopolda Pietrzaka, Jakuba Głuca, Stanisława Platy, Józefa Ruchały i Władysława Pędzicha. Początkowo straż miała swoją siedzibę w dawnej pożydowskiej karczmie. W 1956 roku przydzielono jednostce samochód bojowy Star-25 GM. W 1961 roku pozyskano drugi samochód Star-25 GBAM, który był już wyposażony w beczkę z wodą. W latach 1965 - 1972 wybudowano nową remizę. W 1998 roku przeprowadzono generalny remont remizy. W 2007 roku udało się zdobyć Stara-266.

Wyposażenie

Na wyposażeniu jednostki znajdują się: dwa samochody Star GBAM i Żuk GLM, motopompę M8/8, radiotelefony, piłę do betonu, piłę łańcuchowa, dwa aparaty tlenowe, zestawy do sztucznego oddychania, środek pianotwórczy, zbiornik oraz inne podstawowe sprzęty ratownicze i gaśnicze.

Kody pocztowe, Podrzecze (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Podrzecze
Średnia ocena: 3.2
liczba ocen: 23

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Podrzecze, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Podrzecze

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 03:35:04

Szybka zmiana regionu Polski