Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Podwilk


Informacje o Podwilk:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.549999

Współrzedne geograficzne E: 19.733000

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 18

Liczba ludności: 2396

Wysokośc npm: 640 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: KNT

Dzielnice, Podwilk

  • Dzielnica: Bosakowa

  • Dzielnica: Farska

  • Dzielnica: Kierpcowa

  • Dzielnica: Kobiałkowa

  • Dzielnica: Kozakowa

  • Dzielnica: Kudzie

  • Dzielnica: Kuligowa

  • Dzielnica: Madejowa

  • Dzielnica: Majchrzakowa

  • Dzielnica: Makuchowa

  • Dzielnica: Marchewkowa

  • Dzielnica: Marszałkowa

  • Dzielnica: Ostrożowa

  • Dzielnica: Pitowa

  • Dzielnica: Psiarnia

  • Dzielnica: Pytlowa

  • Dzielnica: Sorce

  • Dzielnica: Szczechurowa

  • Dzielnica: Szyszkowa

  • Dzielnica: Tułaczówka

  • Dzielnica: Warżelowa

  • Dzielnica: Więcierska

  • Dzielnica: Zagroda

  • Dzielnica: Zelowa

  • Dzielnica: Ziemiaństwo

  • Dzielnica: Łapitowa

Podwilk

Podwilk (słow. Podvlk) – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Jabłonka.

W latach 1920-1925 siedziby zbiorowej gminy Podwilk. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

Była zasiedlona i zamieszkiwana przez ludność polską. Według spisu z 1910 Polacy stanowili 92,8% ogółu mieszkańców (1271 osób). Do 1918 r. wieś należała do Węgier, a w latach 1939-1945 do Słowacji.

Historia

Podwilk, początkowo zwany Orawką pod Wilkiem względnie Wilczkiem, Orawką Wielką czy Wielkim Andrzejowskim, lokowany był w roku 1585. Wieś swoją ostateczną nazwę zawdzięcza pierwszemu sołtysowi Feliksowi Wilczkowi. Został on wraz z dwudziestoma osadnikami zwolniony przez Jana Abaffyego, przełożonego Zamku Orawskiego, od wszelkich czynszów i danin na przeciąg 16 lat. Inwentarze Zamku z lat 1598 i 1604 wykazują, że było tu odpowiednio 20 i 15 gospodarstw. Z kolei, w rejestrze z roku 1624 w Orawce pod Wilczkiem występuje sołtys Marcin Wilczek z czterema zagrodnikami oraz 26 gospodarzy, z których wielu ma polskie nazwiska, takie jak Kocur, Kozak, Marszałek, Surówka, Szczurek, Trzop. Do rozwoju wsi przyczyniły się ulgi przyznane jej mieszkańcom przez Jerzego Thurzona w latach 1606 i 1613 (w tym ostatnim przypadku w związku ze zniszczeniami wojennymi spowodowanymi powstaniem Bocskaya).

W 1674 r. sołtysi ród Wilczków został nobilitowany w nagrodę za pomoc wojskową okazaną cesarstwu przy tłumieniu powstania Gaśpara Piki. Rok wcześniej Wilczkowie otrzymali na własność dobra stanowiące Uposażenie sołectwa. Następcami Wilczków została spolszczona rodzina Divekych. Ich dworek wybudowany w roku 1780 i przerobiony w pierwszej połowie XIX w., spłonął w roku 1974, a w pożarze przepadły cenne dla historii Orawy dokumenty rodu Wilczków.

Współcześnie Podwilk liczy ok. 2 tysiące mieszkańców.

Kościół

W roku 1614 Thurzo wykorzystał zapał Wilczków i katolickich gromad Podwilka i sąsiednich wsi, pragnących uzyskać własny kościół parafialny. Zgodził się na budowę drewnianej świątyni, którą zaraz zamienił na farę protestancką. Obejmowała ona obok Podwilka kilka okolicznych wsi. Nie wpłynęło to jednak na zmianę przekonań religijnych miejscowej ludności. W roku 1659 było bowiem w Podwilku 160 katolików i 9 protestantów, a łączna liczba tych ostatni w pobliskich wsiach nie przekraczała 10. Nic więc dziwnego, że parafia ewangelicka w Podwilku nie miała żadnego znaczenia zapewne dlatego w inwentarzu z 1677 r. wieś wymieniona została jako należąca do parafii (oczywiście również protestanckiej) w Jabłonce. Tymczasem, już od ok. 1650 r. mieszkańcy Podwilka znajdowali oparcie w katolickiej parafii w Orawce. W końcu, w 1687 r. zbór luterański został zlikwidowany i zamieniony na kościół katolicki.

Ta drewniana świątynia przetrwała do 1767 r., kiedy to na jej miejscu zbudowany został obecny kościół. Jest to budowla orientowana, murowana z kamienia, otynkowana. Na plan kościoła składa się trójprzęsłowa nawa z przytykającą do niej kwadratową wieżą o trzech kondygnacjach oraz krótkie, jednoprzęsłowe, półkoliście zamknięte prezbiterium. Od strony północnej do prezbiterium dostawiona jest zakrystia. Szczytowe ściany nawy przylegające do środkowej kondygnacji wieży występują ponad dach wolutowymi esownicami. Dach kościoła, podobnie jak hełmy wieży i sygnaturki zakończone latarniami, kryte są blachą. Podziały ramowe ożywiają płaszczyzny zewnętrznych ścian kościoła. Wejścia do świątyni prowadzą spod wieży i poprzez południową kruchtę. We wnęce nad wejściem zachodnim umieszczona jest kamienna figura przedstawiająca św. Marcina, patrona kościoła (błędnie podpisana jako wyobrażenie św. Wojciecha). Z kolei, nad wejściem z kruchty znajduje się ciekawa ludowa rzeźba Matki Boskiej Tronującej. Na wieży, wśród dzwonów z okresu międzywojennego, wisi dzwon półmetrowej średnicy pochodzący z roku 1702.

Wnętrze prezbiterium rozczłonkowane jest pilastrami, a nawę główną dzielą masywne filary przyścienne z gzymsami, na które spływają gurty sklepienia kolebkowego. Przez wprowadzenie wąskich przejść w tych filarach i umieszczenie wspartych na arkadach empor w dwu przęsłach od strony chóru muzycznego, stworzony został rodzaj naw bocznych. Empory łączą się z chórem podpieranym przez dwa filary.

Ogólnie rzecz biorąc, kościół w Podwilku jest, obok nieco późniejszego kościoła w Lipnicy Wielkiej, dziełem baroku prowincji górnowęgierskiej. Według Tadeusza M. Trajdosa, charakterystyczne cechy tych budowli to: nawa z krótkim prezbiterium zamkniętym półkolistą apsydą, sklepienie kolebkowe na gurtach z półkolistym wykrojem lunet nadokiennych, półfilary rozczłonkowujące ściany na duże wnęki, rozbudowane partie chóru muzycznego oraz opracowanie elewacji za pomocą lizen i płycin.

Polichromię wnętrza, zachowującą tradycyjne formy, wykonał przed ok. 20 laty artysta malarz Józef Nawałka z Krakowa. Malowidła na sklepieniu nawy przedstawiają (poczynając od ściany tęczowej): Świętą Rodzinę, Kazanie na górze i Modlitwę w Ogrojcu. We wnękach okiennych rozmieszczone zostały tonda z postaciami apostołów. Na parapecie chóru dojrzeć można scenę Ukrzyżowania flankowaną figurami świętych, natomiast na ścianie tęczowej – Adorację Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Malowidła w prezbiterium przedstawiają Wniebowzięcie NMP oraz Wniebowstąpienie Chrystusa. Ponad wejściem do zakrystii znajduje się polichromowana stiukowa płaskorzeźba wykonana, jak to wynika z wymalowanego pod nią łacińskiego napisu, w roku 1767, a więc zaraz po wzniesieniu kościoła. Przedstawia ona czczonego na Orawie św. Wendelina, opiekuna pasterzy. Świętemu towarzyszy mały aniołek, a na dalszym planie widnieje drugi anioł zajęty orką wołami. Na tymże planie dostrzec można też sylwetkę kościoła (przypominającą kościół w Podwilku, choć z wieżą nasadzoną na nawę) i modlącego się przed nim wieśniaka.

Architektura ołtarza głównego jest połączeniem neorenesansu i neobaroku. Neorenesansowe jest zwieńczenie nastawy w postaci tonda, o neobaroku zaś świadczą takie motywy zdobnicze, jak żłobkowane kolumny o bogato rzeźbionych kapitelach kompozytowych oraz uszaki z liści akantu. Środek retabulum zajmuje ustawiona we wnęce rzeźba św. Marcina, konnego rycerza, który mieczem odcina połę swego płaszcza, by przyodziać nim klęczącego żebraka. Scenę tę flankują ustawieni na tle podwójnych kolumn węgierscy święci królowie: Stefan (z lewej) i Władysław. Płaskorzeźbioną w formie tonda Trójcę Świętą adorują aniołki klęczące na odcinkach belkowań wspartych na kolumnach. Omawiany ołtarz jest dziełem jednego z warsztatów tyrolskich, które na przełomie XIX i XX stulecia masowo wyposażały wnętrza kościołów orawskich.

Z pierwotnego wystroju świątyni zachowała się ambona, prawy ołtarz boczny oraz dwa konfesjonały. Płyciny parapetu ambony ozdobione są rocaillami, na zaplecku widnieje płaskorzeźbiona postać św. Jana Chrzciciela, a baldachim z lambrekinami wieńczą woluty spięte wazonem. We wnęce ołtarza, obramowanej kolumnami o kompozytowych głowicach i uszakami z motywem regencyjnej kratki, znajduje się pełnoplastyczna grupa Ukrzyżowania. Chrystusa adorują maleńkie aniołki, pod krzyżem klęczy Maria Magdalena, a po jego obydwu stronach stoją Matka Boska i św. Jan Ewangelista. W szczycie nastawy umieszczona jest rzeźba wyobrażająca Boga Ojca i Ducha Świętego flankowana figurami aniołów z rozpostartymi skrzydłami.

Pozostałe, nowsze ołtarze boczne, z rzeźbioną Pietą i figurą Matki Boskiej z Lourdes nie mają szczególnej wartości artystycznej. Do czasu zakończenia ostatniej wojny na plebanii znajdował się duży olejny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z parą fundatorów w lewym dolnym rogu oraz podpisem: "AD. 1689/SPRAWIŁ WOYCIECH WILCZEK PANY BOGV NACHAŁE Zobacz też

  • baza namiotowa "Madejowe Łoże" w Podwilku
  • Cmentarz żydowski w Podwilku

Kody pocztowe, Podwilk (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Podwilk
Średnia ocena: 3.5
liczba ocen: 18

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Podwilk, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Podwilk

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 23:27:11

Szybka zmiana regionu Polski