Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Bolesław


Informacje o Bolesław:

Ilość ulic: 16

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.298328

Współrzedne geograficzne E: 19.471939

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 32

Liczba ludności: 2500

Tablice rejestracyjne: KOL

Herb Bolesław:

Herb Bolesław

Dzielnice, Bolesław

  • Dzielnica: Cegielnia

  • Dzielnica: Ćmielówka

  • Dzielnica: Dąbrówka

  • Dzielnica: Kleparz

  • Dzielnica: Leśniczówka

  • Dzielnica: Pod Kościołem

  • Dzielnica: Sitkowizna

  • Dzielnica: Stara Wieś

  • Dzielnica: Za Browarem

Bolesław (powiat olkuski)

Bolesław – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w gminie Bolesław. Bolesław leży na pograniczu Zagłębia Dąbrowskiego i ziemi olkuskiej.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa katowickiego.

We wsi znajduje się największe w Polsce skupisko wiernych Kościoła Polskokatolickiego (parafia Bożego Ciała). W Bolesławiu istnieje również zbór Świadków Jehowy.

Nazwa

Nazwa miejscowości pochodzi od imienia Bolesław. Nadana ona została przez Bolesława Wstydliwego, który założył Bolesław w 1279. Wkrótce potem nadał wieś biskupom krakowskim.

Historia

Miejscowość wymieniona w 1279 jako przedmiot nadania Bolesława Wstydliwego dla biskupstwa krakowskiego. Weszła w skład klucza sławkowskiego, zapewne jednak drogą nadań wieś wyszła spod jurysdykcji biskupiej, bo w XV wieku występuje jako własność szlachecka średniej wielkości (12 łanów). W wieku XVI zanotowano w Bolesławiu istnienie karczmy, trzech rzemieślników i dwóch kuźnic. W XVI wieku był Bolesław również ośrodkiem wydobycia galeny. W okolicy wsi powstały wówczas trzy sztolnie odwadniające: Czajowska (zwana też Leśną), Ostowicka (Centauryjska) i Starczynowska (Czartorujska, Królewska). Na zachód i południe od Bolesławia znajdowała się duża ilość nie istniejących dziś osad górniczych i kopalń. W 1617 Marcjan Chełmski wybudował barokowy kościółek, funkcjonujący jako kaplica prywatna, należąca do parafii sławkowskiej. W 1795 Bolesław znalazł się pod zaborem austriackim. Wtedy też, z inicjatywy dziedziców Bolesławia - Zofii i Hilarego Moszyńskich - władze kościelne wyraziły zgodę na utworzenie w Bolesławiu parafii (1798). Kaplica w Bolesławiu podniesiona została do godności kościoła parafialnego, który swoim zasięgiem objął miejscowości znajdujące się na wschód od Białej Przemszy. W 1815 Bolesław znalazł się w Królestwie Kongresowym. Z okresem tym wiąże się początek rozwoju przemysłowego osady (wydobycie galmanu). W 1814 powstała między Tłukienką a Ujkowem Starym kopalnia galmanu "Ulisses", w 1823 na płn.-zach. od Starczynowa kopalnia "Jerzy". W 1827 wieś liczyła 42 domy i 467 mieszkańców. W latach 1833-34 wybudowano drogę bitą wiodącą od Będzina i Sławkowa przez Bolesław do Olkusza. Pod koniec XIX wieku Bolesław, pozostając formalnie wsią, wykazywał cechy miasteczka przemysłowego. W 1879 dobra bolesławskie stały się własnością Towarzystwa Akcyjnego Kopalń i Zakładów Hutniczych Sosnowieckich. W latach 1892-1905 wybudowano neogotycki kościół św. Michała i Macierzyństwa NMP.

Bibliografia

  • A. Wiatrowski: Ilustrowany przewodnik po ziemi olkuskiej, Olkusz 1938.
  • Bolesław w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom I (Aa – Dereneczna) z 1880 r.
  • Informator turystyczny it-jura.pl
  • J. Przemsza-Zieliński: Nazwa od strzemion
  • Kody pocztowe, Bolesław (wyświetlono 1/1)


    Ocena internautów miejscowości Bolesław
    Średnia ocena: 4.9
    liczba ocen: 16

    Wtyczki społecznościowe

    Lubisz miejscowość Bolesław, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

    Komentarze o miejscowości Bolesław

    Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 23:22:37

    Szybka zmiana regionu Polski