Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Jangrot


Informacje o Jangrot:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.308399

Współrzedne geograficzne E: 19.745199

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 12

Tablice rejestracyjne: KOL

Dzielnice, Jangrot

  • Dzielnica: Cieplice

  • Dzielnica: Jangrot Poduchowny

  • Dzielnica: Kosmolów

  • Dzielnica: Kresy

  • Dzielnica: Mały Koniec

  • Dzielnica: Pod Michałówką

Jangrot

Jangrot – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w gminie Trzyciąż.

Do 1954 roku siedziba gminy Jangrot. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krakowskiego.

Jangrot to dawna własność biskupów krakowskich i pierwotnie nosiła nazwę Biskupice. Biskup krakowski Jan Grot ok. 1340 r. zmienił ja na miasto i nadał swoje nazwisko. Jak wynika z kronik kościelnych, wieś została założona po zniesieniu praw miejskich przed 1440 r. Ten sam biskup Jan Grot wybudował około 1355 we wsi kościół z drewna modrzewiowego, na którego miejscu zbudowano potem w 1519 kolejny drewniany kościół, a w XIX w. obecny murowany. Wypisy z 1522 r. podają, że różnie wówczas pisano nazwę wsi – Jangrod, Jangroth, Janigrot.

Kroniki, podania i przekazy ludzi starszych mówią, że od czasu uwłaszczenia chłopów wieś była w rękach dworu i krakowskiej kurii. Po powstaniu styczniowym prawdopodobnie wiele się zmieniło. Z posiadłości dużego dworu liczącego ok. 40 ha pozostało tylko 18 ha, gdyż resztę rozdano chłopom po wydzieleniu działki pod szkołę, na której obecnie ona stoi. Pierwsza szkoła we wsi znajdowała się w czworakach udostępnionych przez dworskiego rządcę. Nauczanie wówczas było płatne i nauka trwała 4 zimy. Po 1900 r. mogło umieć czytać i pisać ok. 50 osób – pozostali byli analfabetami. Proboszcz był administratorem dóbr kurii. Miejscowa ludność odrabiała pańszczyznę. Szkoła murowana powstała ok. 1910 r., którą w latach późniejszych przebudowano. W 1905 r. powstał murowany budynek, w którym mieściła się gminna rada. Do gminy Jangrot należało wtedy 23 wsie. Ochotnicza straż pożarna została założona w 1933 r. przez wójta gminy. Do 1935 r. nie było w Jangrocie murowanych budynków.

Teren Jangrota jest mocno pofalowany i pagórkowaty o wysokościach 400-450 m n.p.m. Na Małym Końcu, na jednym z podwórek bije źródełko dające początek rzece Dłubni. Jangrot jest typową ulicówką. Do Jangrota należy również Kolonia Cieplice, kolonia pod Michałówką, Kolonia Plebańska i Kresy. W pobliżu Jangrota znajduje się Park Krajobrazowy z rezerwatem "Michałowiec", w którym szczególnej ochronie podlega obuwik pospolity.

Zabytki

  • Kościół parafialny pw. Świętego Jana Chrzciciela, jednonawowy. Zbudowany z cegły w 1822 - 1824 r. przez krakowskiego architekta Jana Beka, w stylu neobizantyjskim, nakładem ks. Jana Pawła Woronicza. W środku 5 ołtarzy (w tym główny z 1892 - 1893). W jednym z bocznych ołtarzy obraz gotycki św. Rodzina (XVI w.). Dwa inne ołtarze boczne mają obrazy, których autorem jest Michał Stachowicz. W kościele znajduje się także krucyfiks gotycki z drugiej połowy XIV w. Organy wykonane w 1887 przez firmę Józef Szymański z Warszawy. Obok świątyni wolno stojąca murowana dzwonnica równowiekowa kościołowi z dzwonem z 1557.

Patrz też

  • Klucz jangrocki

Bibliografia

  • M. Kornecki, 1993: Sztuka sakralna. Natura i kultura w krajobrazie Jury. Wydawnictwo Zarządu Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych.
  • Tablica informacyjna przy kościele sporządzona przez bibliotekę w Trzyciążu.
  • Kody pocztowe, Jangrot (wyświetlono 1/1)

    Ocena internautów miejscowości Jangrot
    Średnia ocena: 3.4
    liczba ocen: 11

    Wtyczki społecznościowe

    Lubisz miejscowość Jangrot, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

    Komentarze o miejscowości Jangrot

    Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 09:35:23

    Szybka zmiana regionu Polski