Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Laski


Informacje o Laski:

Ilość ulic: 5

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.330502

Współrzedne geograficzne E: 19.455299

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 32

Tablice rejestracyjne: KOL

Laski (województwo małopolskie)

Laski – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w gminie Bolesław.

Historia

Pierwsze wzmianki o Laskach pochodzą z drugiej połowy XVIII wieku. Szlacheckie Laski, jak je wówczas określano, występują po raz pierwszy w dokumentach razem z Borem Biskupim, Hutkami, Karną i Małobądzem. Inne źródła podają, że w 1598 wymieniona została miejscowość Kuźnica Laski, która należała do parafii w Sławkowie jednak po utworzeniu parafii Bolesław (1798) została do niej przyłączona już pod nazwą Laski. Dawnymi przysiółkami Lasek były: Biała Kolonia Ujków Nowy, Cegielnia i Karna.

Laski, tak jak inne miejscowości gminy, dzieliły los Bolesławia i były własnością hrabiowskich rodzin bolesławskich.

Uznając za początek powstania Lasek drugą połowę osiemnastego wieku, trzeba wspomnieć o ich pierwszym właścicielu Aleksandrze Saryusz-Romiszewskim herbu Jelita (1740–95). Romiszewski był burgrabią krakowskim, kasztelanem sądeckim, posłem na Sejm Czteroletni, odznaczony został również orderem św. Stanisława. Prowadził działalność gospodarczą razem z bratem Karolem i siostra Joanną. W 1767 r. bracia podzielili majątek między siebie. W ten sposób Aleksandrowi przypadł majątek z Bolesławiem i Laskami. W Laskach istniał wtedy folwark, karczma, młyn oraz owczarnia.

Aleksander Saryusz-Romiszewski zmarł 6 września 1794 r. i pochowany został w krypcie kościoła w Bolesławiu. W testamencie zapisał swoje dobra córce Zofii, która zarządzała nimi po śmierci ojca. Była ona żoną hrabiego Moszyńskiego, Kawalera Orderu Orła Białego. W 1809 r. Jan Jordan herbu Trąby kupił dobra bolesławskie. Potem odziedziczyła je jego córka Justyna, zamężna z Łąckim.

W 1865 r., po wielokrotnej zmianie właścicieli, Bolesław stał się własnością niemieckiego przemysłowca Gustawa von Kramsta ze Świebodzic. Von Kramst był pruskim radcą handlowym i jednym z największych producentów cynku na Śląsku. Po 1870 r., na mocy umowy z Gustawem von Kramstem, w Laskach osiedlono m.in. mieszkańców ze Starego Ujkowa.

Słownik Geograficzny podaje, że w 1827 r. w Laskach było 26 domów zamieszkanych przez 168 osób. Dzięki sprzyjającym warunkom geograficznym w Laskach istniały aż 2 młyny wodne. Pierwszy młyn stał od 1783 r. nad Sztolnią Ponikowską. Kilkakrotnie zmieniał on właścicieli, z których ostatnim był Stefan Czerniak.

Drugi młyn zaczął działać w 1875 r. Należał do Józefa Krawczyka i znajdował się nad rzeką Biała. W młynie tym zatrudniony był jeden pracownik. Młyn był napędzany kołem wodnym, z czasem zamienionym na turbinę.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego.

Pokaż ulice na literę: (Znalazłem 5)

BCGLS

Kody pocztowe, Laski (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Laski
Średnia ocena: 4.0
liczba ocen: 7

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Laski, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Laski

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-18 09:35:46

Szybka zmiana regionu Polski