Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Brzozówka


Informacje o Brzozówka:

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 50.059441

Współrzedne geograficzne E: 21.015560

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 14

Liczba ludności: 1140

SIMC: 0822340

Tablice rejestracyjne: KTA

Brzozówka (powiat tarnowski)

Brzozówka – wieś w Polsce położona w części gminy Lisia Góra, w powiecie tarnowskim, w województwie małopolskim. Jest jednym z 11 sołectw gminy Lisia Góra.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie tarnowskim.

Położenie

Brzozówka leży na Płaskowyżu Tarnowskim.

Graniczy z miejscowościami Pawęzów, Śmigno, Lisia Góra, Zaczarnie z Gminy Lisia Góra, oraz miastem powiatowym Tarnowem.

Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 73.

Historia

Brzozówka powstała w 1984 roku jako wieś na terenach: Zaczarnia, Lisiej Góry, Pawęzowa oraz Śmigna. Inicjatorem powstania wsi byli sami mieszkańcy, którzy w liczbie 166 gospodarstw domowych, zadeklarowali chęć powstania nowej wsi. Na początku było 783 mieszkańców, obecnie jest ich 1146. Zasadniczym impulsem do zjednoczenia wsi były podjęte działania gospodarcze w latach 1981–1983 (gazyfikacja, budowa wodociągu). W 1981 roku na terenie Brzozówki powstała Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna z Zaczarnia, zatrudniająca 40 pracowników. W roku 1990 na zebraniu wiejskim powołano komitet budowy telefonizacji wsi. Telefonizacja wykonywana była w czynie społecznym mieszkańców przy wsparciu Europejskiego Funduszu Pomocy Polskiej Wsi. Uchwałą Rady Gminy Lisia Góra (Dz.U.W.M. nr 396 poz.2617) z dnia 31.05.2007, w Brzozówce nadano nazwy ulicom i zmieniono numerację porządkową.

Edukacja

W Brzozówce funkcjonuje szkoła podstawowa. Po ustanowienie nazw ulic szkoła ma adres Tarnowska 36.

Parafia

Parafia Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Brzozówce należy do Dekanatu Tarnów Północ w Diecezji Tarnowskiej.

Parafię założył Włoch z Sardynii o. Francesco Puddu SNMN. Prowadzi ją aktualnie wraz z o. Piotrem Pacurą SNMN pochodzącym z Nowych Żukowic. Znajduje się tutaj Dom Zakonny Zgromadzenia Synów Najświętszej Maryi Niepokalanej, w którym mieszkają zakonnicy różnych narodowości. Oficjalnie parafia została erygowana ósmego grudnia 1994 roku przez biskupa Józefa Życińskiego.

Kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej został wybudowany przez parafian, wznoszony początkowo jako kaplica z salą katechetyczną ostatecznie przybrał formę małego kościółka. Wykończony został dzięki pomocy Polonii amerykańskiej, Zgromadzenia Synów Najświętszej Maryi Niepokalanej oraz przyjaciół parafii z Włoch. Do 2009 roku w prezbiterium znajdował się obraz Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, obecnie po remoncie umieszczono tam dwuczęściową ikonę Zaśnięcie Marii Panny, której dolna część przedstawia zaśnięcie Matki Bożej, a górna Maryję Wniebowziętą w otoczeniu aniołów.

Na terenie wsi znajduje się również kapliczka pochodząca z około 1850 roku wybudowana jako votum za oddalenie epidemii cholery, a ufundowana przez Sanguszków. Księżna Izabela Sanguszko z Lubomirskich, która zajmowała się budową, ofiarowała również barokowy obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVIII wieku pochodzący z Litwy lub Ukrainy, malowany według techniki malarstwa wschodniego. Wizerunek przytulonego do Matki Dzieciątka znany z ikony Włodzimierskiej w kompozycji używanej na wschodzie zwanej "umijeniem". Obecnie każdego roku w maju gromadzą się w kapliczce wierni na nabożeństwo majowe, w październiku wspólnie odmawiają modlitwę różańcową, w Niedzielę Palmową wyrusza stąd uroczysta procesja z palmami.

Kody pocztowe, Brzozówka (wyświetlono 1/1)

Ocena internautów miejscowości Brzozówka
Średnia ocena: 3.4
liczba ocen: 11

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Brzozówka, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Brzozówka

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-17 00:57:36

Szybka zmiana regionu Polski