Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Poronin


Informacje o Poronin:

Ilość ulic: 11

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.344440

Współrzedne geograficzne E: 20.006390

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 18

Liczba ludności: 3507

Wysokośc npm: 740 m n.p.m.

Tablice rejestracyjne: KTT

Herb Poronin:

Herb Poronin

Oficjalna strona miejscowości

Dzielnice, Poronin

  • Dzielnica: Frąckówka

  • Dzielnica: Jesionkówka

  • Dzielnica: Kamieniec

  • Dzielnica: Kośne Hamry

Poronin

Poronin – wieś podhalańska w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Poronin, położona 7 km od Zakopanego. Przez miejscowość przechodzi łącząca Kraków z Zakopanem droga krajowa nr 47, będąca częścią zakopianki.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Poronin, liczy około 3500 mieszkańców, przybywa tam wielu turystów.

Integralnymi częściami miejscowości są: Jesionkówka - część miejscowości, Kośne Hamry - część miejscowości, Majerczykówka - przysiółek, Stasikówka - przysiółek.

Historia

Pierwsze wzmianki o Poroninie pochodzą z roku 1624, ale nazwa Poronin, choć w odniesieniu do rzeki, pojawia się już w 1254. Przypuszcza się, iż teren dzisiejszego centrum gminy był we wczesnym średniowieczu wielką polaną wypasową, przysiółkiem Białego Dunajca, o nazwie Bańkówki (vel: Wańkówki).

Około 1620 Poronin stał się odrębną wsią. W 1806 wybudowano tu kaplicę, a w 1833 utworzono samodzielną parafię z kościołem.

Około 1813 powstał w Poroninie zakład przerabiający surówkę - Kuźnia Poroniańska. Wyrabiano tu doskonałe kosy i lemiesze. Stąd pochodzi nazwa części wsi - Kośne Hamry.

Już w początkach XIX w. Poronin był letniskiem, znanym bardziej niż Zakopane. Bywali tu wielcy Polacy, jak: Jan Matejko, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Leon Wyczółkowski, Jan Kasprowicz, Władysław Orkan, Leopold Staff. W latach 1913-1914 w zajeździe Pawła Guta Mostowego bywał, mieszkający w pobliskim Białym Dunajcu - Włodzimierz Ilicz Lenin. W 1947 w budynku karczmy Gutów-Mostowych utworzono Muzeum Lenina a na przyległym placu postawiono jego pomnik. Muzeum zlikwidowano w 1990, a pomnik obalono. Obecnie w tym budynku mieści się Gminny Ośrodek Kultury.

Przez wiele lat Poronin był stolicą gminy. W 1977 wraz z sąsiednimi wsiami włączono go do Gminy Tatrzańskiej. Jednakże z dniem 30 grudnia 1994 ponownie utworzono Gminę Poronin.

W Poroninie znajduje się skocznia narciarska Galicowa Grapa, której obecny stan wymaga gruntownego remontu.

Turystyka

Tereny wokół Poronina są wykorzystywane jako tereny do uprawiania turystyki i narciarstwa. W sezonie zimowym dla turystów udostępniony jest wyciąg narciarski. Liczne pensjonaty zachęcają do spędzenia tu wakacji - zarówno zimowych jak i tych letnich.

Zobacz też

  • Parafia św. Marii Magdaleny w Poroninie

Kody pocztowe, Poronin (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Poronin
Średnia ocena: 4.5
liczba ocen: 17

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Poronin, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Poronin

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 22:50:58

Szybka zmiana regionu Polski