Menu
Home» » » » »

Mapa miejscowości Spytkowice


Informacje o Spytkowice:

Ilość ulic: 54

Ilość kodów pocztowych: 1

Współrzedne geograficzne N: 49.993328

Współrzedne geograficzne E: 19.502781

Strefa numeracyjna: Kierunkowy 33

Liczba ludności: 3898

Tablice rejestracyjne: KWA

Herb Spytkowice:

Herb Spytkowice

Dzielnice, Spytkowice

  • Dzielnica: Kanada

  • Dzielnica: Kępki

  • Dzielnica: Kościelnik

  • Dzielnica: Pagóry

  • Dzielnica: Spytkowice Dolne

  • Dzielnica: Spytkowice Górne

Spytkowice (powiat wadowicki)

Spytkowice – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, w gminie Spytkowice, siedziba władz gminnych. Wieś leży w dolinie Wisły przy drodze krajowej nr 44 GliwiceTychyOświęcim – Zator – SkawinaKraków.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa bielskiego.

Historia

  • 1229 – pierwsza wzmianka historyczna o Spytkowicach, w związku ze zwołaniem w Spytkowicach przez księcia Henryka Brodatego zjazdu książąt piastowskich. Osada musiała zatem istnieć znacznie wcześniej i mieć spore znaczenie, skoro infrastruktura była odpowiednia na przyjęcie tak ważnych gości. W czasie zjazdu Henryk Brodaty podczas mszy został pojmany przez ludzi księcia Konrada Mazowieckiego i uprowadzony do Płocka.
  • 1488 – Spytkowice stają się własnością Myszkowskich herbu Jastrzębiec.
  • 1513 – właściciel Spytkowic Wawrzyniec Myszkowski zabił w czasie sporu o stawy rybne ostatniego z książąt zatorskich – Janusza V.

Zabytki

  • Zamek zbudowany w I połowie XVI wieku przez Wawrzyńca Myszkowskiego, kasztelana sądeckiego, w stylu gotycko-renesansowym. Powiększony znacznie i przekształcony w okazałą trójskrzydłową rezydencję wczesnobarokową przed rokiem 1630 przez biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego. W 1644 roku zamek przeszedł w ręce Opalińskich z Bnina herbu Łodzia. Pd początku XIX wieku do 1945 roku zamek był własnością Potockich. Po zniszczeniach, jakim zamek uległ podczas II wojny światowej, obiekt odbudowano w 2 poł. XX wieku przywracając mu wygląd wczesnobarokowy. Obecnie zamek należy do Skarbu Państwa. W 2000 roku na zamku w Spytkowicach otwarto Ekspozyturę Krakowskiego Archiwum Państwowego.
  • Kościół parafialny pw. św. Katarzyny. Wzmiankowany 1325–1327. Obecny zbudowany w XVII w. (zaczęty 1633 przez Mikołaja Szyszkowskiego, biskupa warmińskiego, ukończony przez Łukasza Opalińskiego, podskarbiego poznańskiego).

Kody pocztowe, Spytkowice (wyświetlono 1/1)


Ocena internautów miejscowości Spytkowice
Średnia ocena: 3.4
liczba ocen: 21

Wtyczki społecznościowe

Lubisz miejscowość Spytkowice, kliknij Google +1 , lub Lubię to!

Komentarze o miejscowości Spytkowice

Ostatnia data aktualizacji: 2012-03-16 22:42:31

Szybka zmiana regionu Polski